Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
06.04.2014 aktualizacja 06.04.2014

Genom fistaszka

Udało się zsekwencjonować genom orzeszka ziemnego – poinformował serwis “EurekAlert”.

Dokonanie tego dzieła zajęło kilka lat międzynarodowej grupie genetyków (z USA, Chin, Brazylii, Indii i Izraela) - The International Peanut Genome Initiative.

Orzeszki ziemne - zwane też arachidowymi lub fistaszkami (Arachis hypogaea) - mają duże znaczenie gospodarcze. Dla krajów rozwijających się są zarówno ważnym źródłem dochodów z eksportu, jak i cennym pożywieniem. Co roku uprawia się fistaszki na około 24 milionach hektarów, zaś plony sięgają 40 milionów ton.

Bogate w białko (od 20 do 50 proc.), tłuszcz (44 do 55 proc.) i węglowodany (10 do 20 proc.), orzeszki ziemne są także ważnym źródłem niacyny, kwasu foliowego, wapnia, fosforu, magnezu, cynku, żelaza, witaminy B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny) oraz E.

Arachis hypogaea to naturalna krzyżówka dwóch dzikich gatunków - Arachis duranensis oraz Arachis ipaensis, która pojawiła się od 4 do 6 tysięcy lat temu w północnej Argentynie. Ponieważ przodkowie fistaszka to dwa oddzielne gatunki, może mieć dwa oddzielne pod genomy (A i B).

Aby uzyskać cały genom, naukowcy zsekwencjonowali genomy jego przodków (A. duranensis jako genom A, A. ipaensis jako B), których próbki zebrano w warunkach naturalnych. Sekwencja genomu tej rośliny zostanie udostępniona naukowcom i plantatorom z całego świata. Ma to pomóc w uzyskaniu bardziej produktywnych i odpornych na suszę, choroby czy szkodniki odmian uprawnych. (PAP)

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024