Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
10.06.2014 aktualizacja 10.06.2014

Szympansy są lepszymi strategami niż ludzie

Szympansy osiągają wyższe wyniki niż ludzie w pewnych rodzajach prostych gier strategicznych – zawiadamiają naukowcy z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (USA) na łamach „Scientific Reports”.

Badania przeprowadzone na szympansach na terenie Uniwersytetu Kioto (Japonia) pokazują, że w niektórych sytuacjach szympansy mogą radzić sobie lepiej od ludzi. Tym razem małpy okazały się efektywniejszymi strategami podczas zabawy w Grę w Inspektora (Inspection Game).

Gra w Inspektora polega na przewidywaniu strategii przeciwnika. Dwie osoby siadają tyłem do siebie, a każda z nich ma przed sobą ekran komputera, na którym pojawiają się dwa niebieskie pudełka po przeciwnych stronach. Uczestnicy wybierają jedno z pudełek. Po dokonaniu wyboru na ekranie wyświetla się informacja o decyzji przeciwnika podjętej w tej rundzie. Zadaniem jednej z osób – ukrywającego – jest wybranie innego pudełka niż przeciwnik. Z kolei druga osoba – szukający – musi wskazać to samo pudełko, co rywal. Cele graczy są sprzeczne, dlatego, aby wygrać muszą oni przewidywać ruchy przeciwnika i opracowywać odpowiednią strategię.

Naukowcy obserwowali grę sześciu szympansów, szesnastu japońskich studentów oraz dwunastu dorosłych, pracujących Gwinejczyków. Uczestnicy rywalizowali tylko z tym samym gatunkiem. W ramach nagrody po każdej wygranej rundzie otrzymywali monetę lub kawałek jabłka, a w przypadku Gwinejczyków, nawet kwotę w wysokości dziennego wynagrodzenia.

Okazało się, że ludzie grali zgodnie z przewidywaniami – stosunkowo dobrze, stopniowo ucząc się strategii przeciwnika. Imponująca była za to rozgrywka szympansów. Zwierzęta w lot pojmowały zasady gry, a ich strategia była prawie tak dobra, jak ta opisana przez równowagę Nasha – profil optymalnej strategii w teorii gier.

Szympansy radziły sobie lepiej niż ludzie nawet po zmianie reguł gry, gdy następowała zamiana ról, a także, gdy manipulowano wysokością nagród.

Badacze zaproponowali kilka możliwych wyjaśnień tej sytuacji. Nie od dziś wiadomo, że szympansy cechują się świetną pamięcią krótkotrwałą. Być może to ona pozwala im na błyskawiczne dostosowanie się do reguł gry. Ponadto szympansy mają większą skłonność do rywalizacji niż ludzie. W trakcie życia często ćwiczą umiejętności tego typu. Możliwe również, że ludziom przeszkadzają zbyt dobrze rozwinięte funkcje poznawcze (w szczególności zdolności językowe i kategoryzacyjne), które skłaniają do abstrakcyjnej i mniej automatycznej analizy sytuacji. (PAP)

ooo/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024