Strona główna Aktualności
Uczelnie

180 mln zł dla badaczy w kolejnych edycjach konkursów NCN

18.06.2014 Uczelnie, Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki rozpoczęło 6. edycję konkursów MAESTRO oraz HARMONIA oraz 4. edycję konkursu SONATA BIS. Badacze zajmujący się naukami podstawowymi mogą w sumie w tych konkursach zdobyć 180 mln zł.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejne konkursy skierowane do doświadczonych naukowców, badaczy realizujących projekty międzynarodowe oraz uczonych, którzy otrzymali stopień naukowy doktora w czasie od 2 do 12 lat przed rokiem złożenia wniosku. Zgłoszenia przyjmowane są do 16 września 2014 r. - poinformowano w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

 

Odbywający się już po raz szósty konkurs MAESTRO jest adresowany do doświadczonych naukowców. Mogą w nim wziąć udział uczeni posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, którzy w okresie ostatnich 10 lat kierowali realizacją przynajmniej dwóch projektów badawczych oraz publikowali w renomowanych czasopismach naukowych, a także wykazali się aktywnością naukową, np. uczestniczyli w międzynarodowych konferencjach. Zgłaszane do finansowania projekty muszą zakładać realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, których efektem mogą być odkrycia naukowe. Na dofinansowanie takich badań przeznaczono w tym roku 70 mln zł. Maksymalna kwota finansowania projektu trwającego 5 lat została zwiększona z 3 mln do 4 mln zł.

 

"Konkurs MAESTRO 6 umożliwia realizację innowacyjnych badań, o kluczowym znaczeniu dla rozwoju nauki, nie tylko polskiej, ale i światowej. Dlatego też eksperci oceniający wnioski w tym konkursie tak wielką wagę przykładają do wysokiej jakości projektów oraz prekursorskiego charakteru planowanych badań" – podkreśla dyrektor NCN prof. Andrzej Jajszczyk,.

 

Konkurs HARMONIA 6 skierowany jest z kolei do naukowców, którzy zaplanowali przeprowadzenie badań we współpracy z partnerami międzynarodowymi lub przy wykorzystaniu międzynarodowej aparatury badawczej. Na finansowanie projektów w HARMONII 6 przeznaczono 50 mln zł.

 

Trzeci z konkursów, SONATA BIS 4, to konkurs, w którym finansowanie przyznawane jest na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego. Wnioskodawcami mogą być osoby, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 2 do 12 lat przed rokiem złożenia wniosku. W konkursie SONATA BIS 4 badacze mogą uzyskać finansowanie w łącznej wysokości 60 mln zł. W tej edycji maksymalną kwotę dofinansowania zwiększono z 1,5 mln zł do 2 mln zł.

 

Szczegółowe informacje na temat konkursów dostępne są na stronie www.ncn.gov.pl

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/

Tagi: ncn
Podziel się
Ocena: 0 głosów

Logowanie



Nie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi