Superkomputer „Zeus” znowu najlepszy w Polsce

Superkomputer „Zeus” z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH po raz kolejny okazał się najlepszy w Polsce. Zajął 176. miejsce w rankingu TOP 500 najpotężniejszych komputerów na świecie. Na 277. miejscu znalazł się superkomputer z UW.

Ranking TOP 500 publikowany jest dwa razy do roku.  

Tym razem w zestawieniu znalazły się dwa polskie superkomputery. „Zeus” z ACK Cyfronet AGH został najmocniejszym komputerem w naszym kraju, zajmując 176. miejsce. Z kolei superkomputer z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego zajął w zestawieniu pozycję 277. 

Najlepszy w zestawieniu okazał się superkomputer MilkyWay-2 z National Super Computer Center w Kantonie w Chinach, którego teoretyczna moc obliczeniowa to prawie 54 PFlops (PFlops, czyli 1000 Tflops to milion miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na minutę), a maksymalna uzyskana moc obliczeniowa to prawie 34 PFlops. 

Rzecznik AGH Bartosz Dembiński poinformował w przesłanym PAP komunikacie, że „Zeus” jest przeznaczony do obliczeń naukowych, m.in. w projekcie PL-Grid. 

Superkomputer Akademii Górniczo-Hutniczej oparty jest o system operacyjny Scientific Linux (SL). Teoretyczna moc obliczeniowa „Zeusa” to ok. 374 Tflops, maksymalna uzyskana to 270 TFlops. Dostawcą rozwiązań zastosowanych w jednostce jest firma Hewlett-Packard. 

Superkomputer „Zeus” wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m.in. w pracach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Naukowcy mogą z jego zasobów korzystać bezpłatnie. 

Liczba zadań obliczeniowych wykonanych dzięki „Zeusowi” w roku 2013 wyniosła ponad 8 milionów. Naukowcy oszacowali, że wykonanie ubiegłorocznych obliczeń zajęłoby pojedynczemu komputerowi (w najmocniejszej dostępnej obecnie na rynku konfiguracji) około 11 tysięcy lat. 

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH jest aktualnie w trakcie wyposażania nowej hali maszyn – wartej 12,2 mln zł inwestycji, mającej na celu rozwijanie infrastruktury komputerowej AGH. W nowym budynku wkrótce rozpocznie się proces instalowania kolejnych superkomputerów. 

Będą one charakteryzowały się nie tylko ogromną mocą obliczeniową, ale także superszybkimi „interconnectami”, czyli połączeniami pomiędzy poszczególnymi procesorami/węzłami. W nowych urządzeniach będzie zastosowana zaawansowana technologia chłodzenia mikroprocesorów cieczą bezpośrednio na płytach superkomputera. 

PAP - Nauka w Polsce 

lt/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera