Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
30.06.2014 aktualizacja 30.06.2014

W Warszawie konferencja o Egipcie epoki budowniczych piramid

Ponad pięćdziesięciu uczonych m.in. z Polski, Niemiec, Australii, Nowej Zelandii i Japonii debatować będzie w dniach 2-6 lipca 2014 r. w Kampusie Głównym Uniwersytetu Warszawskiego na sympozjum "Old Kingdom Art and Archaeology” - OKAA („Sztuka i archeologia epoki Starego Państwa”).

To cieszące się znacznym prestiżem międzynarodowe spotkanie badaczy zajmujących się różnymi aspektami kultury Starego Państwa, zwanej epoką budowniczych piramid (ok. 2686–2181 lat p.n.e.) w Egipcie. Poprzednie konferencje miały miejsce w Kairze, Paryżu, Monachium, Pradze i Cambridge. Jak wyjaśnia Joanna Ciesielska z komitetu organizacyjnego OKAA, na ostatnim sympozjum z tego cyklu, które odbyło się w Anglii, zebrane grono naukowców zaproponowało – w uznaniu dla polskich osiągnięć w badaniach archeologicznych nad Starym Państwem – aby następne, szóste spotkanie zostało zorganizowane w Warszawie.

W wydarzeniu będą uczestniczyć naukowcy z Polski, Niemiec, Austrii, Włoch, Czech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Rosji, USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Japonii.

Okres Starego Państwa uważany jest przez naukowców za czas rozkwitu cywilizacji egipskiej. Dynamicznie rozwinął się wtedy aparat administracyjny, a granice Egiptu poszerzyły się. Również wtedy, wraz z początkiem panowania IV dynastii, powstały najsłynniejsze grobowce świata – piramidy. Jednym z najistotniejszych wyznaczników nowej epoki było zastosowanie na niezwykle szeroką skalę w królewskich budowlach sakralnych surowca kamiennego. Egiptolodzy od wielu lat są zgodni, że pod koniec Starego Państwa, nastąpił poważny kryzys społeczno-polityczny ściśle związany z osuszaniem klimatu, co potwierdziły ostatnio badania Polaków.

Wszystkie wystąpienia będą prezentowane w języku angielskim. Konferencja jest wydarzeniem otwartym - uczestnictwo w sesjach jest bezpłatne. Wystąpienia odbędą się w budynkach zlokalizowanych w centralnym kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28 – w Instytucie Archeologii, Pałacu Kazimierzowskim i w budynku Wydziału Historycznego.

Pełen program spotkania znajduje się tutaj: http://archeo.uw.edu.pl/zalaczniki/upload1521.pdf  Organizatorami wydarzenia są: Instytut Archeologii UW, Sekcja Egiptologii Wydziału Orientalistycznego UW, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, Zakład Kultur Starożytnych, Akademii Humanistycznej w Pułtusku i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024