Nauka dla Społeczeństwa

17.04.2024
PL EN
04.08.2014 aktualizacja 04.08.2014

Najstarszy bastion w Polsce odrestaurowywany

Bastion Król, czyli największa konstrukcja składająca się na Kostrzyńską Twierdzę, dzięki pracom restauracyjnym odzyskuje dawny blask. Będzie to krok w kierunku udostępnienia obiektu dla ruchu turystycznego – poinformował PAP Krzysztof Socha z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Prace obejmują uzupełnienie ubytków w murze, które mogą doprowadzić do zawalenia się czoła bastionu oraz chemiczne oczyszczenie cegieł. Specjaliści uzupełnią również spoiny między cegłami. Ponadto wyrównana zostanie skarpa u podnóża muru. Prace zakończą się z końcem września.

„Obecne wykonywane prace to jedynie kropla w morzu potrzeb. Ich koszt wyniesie ok. 220 tys. złotych podczas, gdy do kompletnej renowacji obiektu i udostępnienia go turystom potrzeba około 20 mln złotych” – dodaje Socha.

Bastion Król jest elementem tzw. kostrzyńskich Pompejów - ruin twierdzy i Starego Miasta z zachowaną siatką ulic w Kostrzynie nad Odrą. Wszystkie konstrukcje zrównano z ziemią podczas II wojny światowej. Bombardowaniom i ostrzałom artyleryjskim oparły się jedynie najbardziej masywne elementy fortyfikacji. Do dzisiaj zachowały się dwie bramy i trzy bastiony oraz fragmenty murów kurtynowych.

„Bastion Król jest największym z zachowanych do dziś bastionów kostrzyńskiej twierdzy. Podczas gdy inne bastiony zmieniały swoje przeznaczenie z wojskowego w cywilne, Bastion Król miał być najdłużej bronionym obiektem Kostrzyna i do końca pełnił funkcję militarną. Uważany jest za najstarszą budowlę tego typu w Europie, a na pewno w Polsce” – opowiada Socha.

Przy budowie Bastionu Król pracowali inżynierowie włoscy, holenderscy, francuscy i niemieccy. W ciągu swej blisko pięćsetletniej historii stale go modernizowano, aby spełniał należycie swoje funkcje militarne, kluczowe dla obrony Twierdzy Kostrzyn.

Restauracja zabytku możliwa jest dzięki współpracy Urzędu Miasta w Kostrzynie nad Odrą z Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Obecny remont dofinansowało Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024