Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
12.09.2014 aktualizacja 12.09.2014

Szkody w mózgu wywołane bezdechem sennym są odwracalne

Uszkodzenia istoty białej mózgu spowodowane ostrym przewlekłym obturacyjnym bezdechem sennym można zregenerować za pomocą terapii CPAP (ang. Continuous Positive Airway Pressure) - informują włoscy naukowcy, których wnioski opublikowało pismo "Sleep".

Terapia CPAP polega na wspomaganiu oddychania za pomocą maski połączonej z pompą powietrzną pozwalająca na utrzymanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych.

Jak wykazało neuroobrazowanie mózgów 17 mężczyzn, których średnia wieku wynosiła 43 lata, nieleczony obturacyjny bezdech senny powoduje zmiany w istocie białej w różnych obszarach mózgu. Zmianom tym towarzyszą spadek funkcji poznawczych, obniżenie nastroju, a także problemy z koncentracją w ciągu dnia.

Po trzech miesiącach terapii poprawa w zakresie integralności istoty białej była niewielka, jednak po 12 miesiącach uszkodzenia zostały niemal całkowicie zregenerowane, a wcześniej obserwowane problemy poznawcze ustąpiły. Terapia pozytywnie wpłynęła także na nastrój i jakość życia pacjentów.

Wcześniejsze badania wskazywały na zmniejszenie objętości istoty szarej w mózgach osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny. Poprawę odnotowano po trzech miesiącach od zastosowania terapii CPAP. Sugeruje to, że istota biała reaguje na terapię wolniej - zauważa autorka badań dr Vincenza Castronovo z Centrum Leczenia Zaburzeń Snu przy Szpitalu San Raffaele w Mediolanie.(PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024