Strona główna Aktualności

Nowe spojrzenie na zamki państwa krzyżackiego

19.09.2014 Książka

Nową typologię konwentualnych zamków państwa krzyżackiego w Prusach oraz słabo znaną niemiecką literaturę przedmiotu przybliża polskiemu czytelnikowi dr hab. Tomasz Torbus w monumentalnej monografii, która ukazała się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Autor opisuje 38 zamków – klasztorów wzniesionych w latach 1250–1410, w których urzędowali komturowie. Teraz budowle znajdują się na terenie północnej Polski i w obwodzie królewieckim w Rosji.

 

Publikacja „Zamki konwentualne państwa krzyżackiego w Prusach” bazuje na doktoracie autora, opublikowanym w Niemczech w 1998 roku. Obecna książka została jednak poszerzona i zaktualizowana o odkrycia polskiej kasteologii.

 

We wstępie Torbus przedstawia zawiłe losy badań nad tematyką. Największy wpływ na rozwój dociekań naukowych, a raczej ich stagnację, miał rok 1945, kiedy Polska w nowych granicach znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. Dla niemieckich badaczy stan badań nad zamkami krzyżackimi zatrzymał się na okresie poprzedzającym II wojnę światową. „Powstałe do 1989 roku, powojenne opracowania w języku niemieckim należy uznać za mało istotne, z wyjątkiem tych, które oparto na wynikach badań wcześniejszych bądź też na przedwojennych rękopisach” – przekonuje naukowiec. Zdaniem Torbusa, ze względu na wpływ nacjonalistycznych ideologii XIX i XX wieku, dawne badania dotyczące sztuki zakonu krzyżackiego nacechowane były pozanaukowymi czynnikami. Sam, jak stwierdza, stara się podejść do zagadnienia pod kątem „neutralnego naukowego poznania.” Mając jednak świadomość wspomnianych czynników, autor poświęcił rozdział kwestiom spornym dotyczącym historycznej i kulturowej roli zakonu krzyżackiego.

 

Książka nie jest suchym opisem przebiegu murów i budynków zamkowych. Historyk opisuje dzieje Zakonu począwszy od jego zarania na Bliskim Wschodzie w 1190 roku aż po jego kres w XVI wieku. Autor przygląda się również obecnemu stanowi zachowania zamków. Ze smutkiem stwierdza, że najgorzej zachowane są obiekty położone w obwodzie kaliningradzkim. Dostęp do nich jest również znacząco ograniczony dla badaczy. Na przykład twierdza w Tapiawie pełni teraz rolę więzienia.

 

Trzon książki stanowi typologia zamków, zaprezentowana wedle czasu powstania konstrukcji. Wartą odnotowania częścią książki jest szczegółowa analiza ponadregionalnych rezydencji zakonu krzyżackiego: Elbląga, Królewca czy słynnego Malborka. Należy zaznaczyć, że wnioski autora oparte są nie tylko o literaturę przedmiotu, ale własne, wieloletnie badania terenowe i oględziny wykonane w latach 1991–1994 i 2005-2010. Opisy ze źródeł pisanych zostały przez naukowca uzupełnione i skonfrontowane ze stanem faktycznym.

 

Książka jest ilustrowana ponad 200 czarno-białymi i 80 barwnymi fotografiami i reprodukcjami. Jest to pierwszy tom monografii. W drugim – w katalogu znajdą się wszystkie opisywane przez autora zamki uporządkowane w kolejności alfabetycznej wraz z ich szczegółową charakterystyką, planami i rzutami budowli. Mimo niewątpliwie naukowego charakteru, książkę z powodzeniem można polecić pasjonatom średniowiecza i zakonu krzyżackiego.

 

Publikację wydano z pomocą finansową Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Tagi: ksiazka
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik Jak promować naukę? Jest nowy, bezpłatny poradnik

Jak opowiadać o nauce Kowalskiemu? Gdzie i kiedy promować wyniki badań naukowych? Jak się przygotować do wykładów popularnonaukowych czy wywiadów telewizyjnych? - odpowiedzi na te pytania naukowcy znajdą w bezpłatnym poradniku pt. "Sztuka promocji nauki" wydanym przez OPI.

Więcej

Myśl na dziś

Naukowcy usiłują przekształcić to co niemożliwe – w możliwe. Politycy często chcą przekształcić to co możliwe – w niemożliwe.
Bertrand Russell

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->