Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
30.09.2014 aktualizacja 30.09.2014

Prof. Henryk Skarżyński doktorem honoris causa UMCS

Wybitny lekarz, audiolog i otolaryngolog, prof. Henryk Skarżyński otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa UMCS. Jest on pionierem leczenia głuchoty przy pomocy najnowszych technologii – implantów słuchowych.

Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w uchwale o nadaniu prof. Skarżyńskiemu godności doktora honoris causa, podkreślił jego „pełną oddania służbę społeczeństwu i nauce, przejawiającą się w opracowaniu i realizowaniu wielu programów leczenia głuchoty u dorosłych, a szczególnie u dzieci”.

Promotor doktoratu honorowego, prof. Stanisław Grabias z Zakładu Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS, wskazał na wielkie znaczenie implantów w leczeniu upośledzeń słuchu i rolę prof. Skarżyńskiego w ich wdrażaniu. „Implanty słuchowe są elektronicznymi systemami, które potrafią zastąpić źle funkcjonujące ucho zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne, jeśli umiemy je wszczepić do wnętrza ludzkiej czaszki. Prof. Skarżyński umie to robić, jak nikt inny na świecie” – powiedział Grabias.

„Prof. Skarżyński potrafi odkryć głuchotę tuż po urodzeniu dziecka. Umie też poprzez implanty otworzyć słuch nawet w pierwszym roku jego życia. (…) Potrafił tę wiedzę wdrożyć w procedury postępowania medycznego: obecnie specjaliści docierają z badaniem słuchu do wszystkich rodzących się dzieci w Polsce, a Centrum chce wszystkim dzieciom niesłyszącym zapewnić możliwość implantowania. Po raz pierwszy w dziejach stajemy przed szansą opanowania głuchoty” - podkreślił Grabias.

W swoim wykładzie prof. Skarżyński podał, że na świecie może być ponad miliard osób odczuwających trudności ze słyszeniem. Badania w Polsce wykazały, że poważne upośledzenia słuchu ma jeden do dwóch noworodków na tysiąc. Wraz z wiekiem takie problemy ma coraz więcej ludzi.

„Blisko trzy czwarte populacji zgłasza, że zauważa pewne problemy ze słuchem podczas codziennych kontaktów. Wraz ze starzejącymi się społeczeństwami, nie tylko w Europie, problem ten będzie coraz poważniejszy dla wielu specjalistów” – podkreślił Skarżyński.

Prof. Skarżyński jest dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, w którego skład wchodzi Światowe Centrum Słuchu. Był jego inicjatorem i organizatorem. Jako pierwszy w Polsce w 1992 r. wykonał przywracające słuch wszczepienia implantów ślimakowych. W 1998 r. kierowany przez niego zespół dokonał w Polsce – czwartym wówczas kraju na świecie – wszczepienia implantów słuchowych do pnia mózgu. W 2002 r., jako pierwszy na świecie zoperował dorosłego pacjenta z częściową głuchotą, a w 2004 r. – pierwsze dziecko.

Jego metody otochirurgiczne są wdrażane w ośrodkach klinicznych na całym świecie. Jest twórcą zasad postępowania, określanych w światowej medycynie, jako „polska szkoła leczenia częściowej głuchoty”. W 2012 r., jako pierwszy Polak, został przyjęty do jednego z najstarszych medycznych towarzystw amerykańskich, utworzonego w 1868 r. American Otology Society.

Prof. Skarżyński jest pomysłodawcą wprowadzenia w kraju programu wczesnego wykrywania uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt oraz współtwórcą pierwszych programów badania słuchu, mowy oraz wzroku u dzieci w wieku szkolnym z wykorzystaniem internetu.

Jest absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie, którą ukończył w 1979 r. Pracował w Klinice Otolaryngologii tej uczelni, zdobywając koleje stopnie i tytuły naukowe. W wieku 41 lat uzyskał stanowisko profesora zwyczajnego.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024