Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
20.10.2014 aktualizacja 20.10.2014

W całej Polsce tydzień kreatywnych umysłów - Design Thinking Week

Od 20 do 24 października w jedenastu miastach Polski odbędą się warsztaty, konferencje, dyskusje promujące tzw. "design thinking", czyli metody praktycznego i kreatywnego rozwiązywania problemów z różnych dziedzin.

Pierwszy w Polsce "Festiwal Design Thinking" będzie miał miejsce w 11 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu. Przygotowano zajęcia dla osób w różnym wieku i o rozmaitym wykształceniu. Organizatorzy spodziewają się ponad 1000 uczestników.

Uczestnicy sesji i warsztatów dowiedzą się w praktyce, na czym polega popularna w największych koncernach metoda twórczego rozwiązywania problemów.

Tydzień kreatywności rozpocznie się w poniedziałek w Krakowie konferencją otwierającą oraz warsztatami dla dzieci i dorosłych.

Przez kolejne dni będą się odbywały warsztaty dla uczniów, studentów, doktorantów i naukowców we wszystkich miastach uczestniczących w projekcie.

Ogólnopolskie zamknięcie imprezy przewidziano na 24 października na Politechnice Gdańskiej, gdzie spotkają się studenci, młodzi naukowcy i twórcy start-upów.

Szczegółowy program wydarzeń we wszystkich miastach jest dostępny na stronie: http://designthinking.pl/design-thinking-week/http://designthinking.pl/design-thinking-week/

Jak wyjaśniają organizatorzy, "Design Thinking" (DT) to metody twórczego rozwiązywania problemów oraz szukania innowacyjnych rozwiązań, rozwijane na Uniwersytecie Stanforda i wykorzystywane m.in. w Dolinie Krzemowej.

Wśród podstawowych założeń "DT" jest zbudowane interdyscyplinarnego zespołu - dzięki czemu dany problem ogląda się z wielu perspektyw - oraz koncentracja na użytkowniku, co pozwala na zrozumienie jego uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb.

Wspomniana metoda znajduje zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach - wszędzie tam, gdzie trudno znaleźć jedno oczywiste rozwiązanie. Jako przykłady tego rodzaju zawiłych dylematów można podać: "Jak transportować ludzi w kopalni"? "Jak zbudować wózek dziecięcy dla aktywnych rodziców"? czy "Jak poprawić doświadczenie korzystania z odkurzacza?".

Organizatorami Design Thinking Week 2014 są m.in. Stowarzyszenie TOP 500 Innovators oraz jednostki macierzyste członków Stowarzyszenia zaangażowane w wydarzenie, przy współorganizacji Mnisterstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Konsulatu Generalnego USA w Krakowie.

Design Thinking Week 2014 narodził się jako inicjatywa absolwentów programu stażowo-szkoleniowego Top 500 Innovators. Program ten, realizowany na Uniwersytecie Stanforda i Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley jest skierowany do polskich badaczy i innowatorów. Współfinansuje go Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024