Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Świątynia Hatszepsut w internecie

25.10.2014 Archeologia, Historia i kultura

Świątynia Hatszepsut. Fot. S. Zdziebłowski

W internecie odbyła się premiera strony Polsko-Egipskiej Archeologicznej i Konserwatorskiej Misji w Świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. To jeden ze sztandarowych projektów Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. K. Michałowskiego UW na terenie Egiptu.

Jak informują redaktorzy strony, jest ona skierowana zarówno do tych, którzy zainteresowani są działalnością samej misji, jak i do tych, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o świątyni Hatszepsut.

 

Portal prezentuje szeroki wachlarz działań Polaków w Deir el-Bahari – internauci znajdą tutaj bowiem opisy projektów prowadzonych obecnie przez zespoły badawcze wraz z kontaktami do ich kierowników, z podziałem na badania egiptologiczne, archeologiczne oraz konserwatorsko-architektoniczne. Zamieszczono również listy członków polskich misji, którzy brali udział w pracach na terenie świątyni Hatszepsut.

 

Zainteresowany czytelnik znajdzie tu także nowinki dotyczące zarówno aktualnej działalności misji, jak i wydarzeń skoncentrowanych wokół świątyni, przydatne linki do stron związanych z królową Hatszepsut, a także z pracami archeologicznymi w Tebach czy instytucjami, z którymi misja współpracuje.

 

W przyszłości na stronie opublikowane zostaną bogato ilustrowane opisy poszczególnych części świątyni z planami w powiązaniu ze współcześnie prowadzonymi projektami oraz bibliografią. Znajdzie się tu także strona z raportami z prac misji z poszczególnych lat – obecnie można pobrać sprawozdania, które misja przekazała Egipskiej Służbie Starożytności. Planowany jest dział fotograficzny przedstawiający zdjęcia prac w terenie, fotografie członków misji oraz zbiory slajdów z wydarzeń powiązanych z działalnością misji.

 

Archeologów i egiptologów powinna szczególnie zainteresować baza danych zawierająca wszystkie zabytki pochodzące z terenu świątyni, które znalazły się w muzeach świata. Ta funkcjonalność ma zostać uruchomiona w najbliższym czasie.

 

Strona http://www.templeofhatshepsut.uw.edu.pl/  jest obecnie w trakcie tworzenia i uzupełniania informacji. Wkrótce pojawią się kolejne sekcje – m.in. przedstawiające historię badań na stanowisku z wyodrębnioną polską działalnością prowadzoną od roku 1961. Planowana jest także anglojęzyczna wersja strony.

 

Polscy naukowcy rozpoczęli badania na terenie świątyni w 1961 roku. Obecnie misją kieruje dr Zbigniew E. Szafrański. W toku prac dokonywane są liczne rekonstrukcje tej silnie zniszczonej budowli. Ukoronowaniem dotychczasowych prac jest tablica upamiętniająca trud polskich archeologów, egiptologów, architektów i konserwatorów włożony w odbudowę świętego przybytku Hatszepsut (1473–1458 lat p.n.e.), zamontowana na rampie prowadzącej na najwyższy taras. Świątynia uważana jest za jedną z najbardziej oryginalnych i najbardziej malowniczo położonych konstrukcji tego typu w Egipcie. To jedna z głównych atrakcji turystycznych w obrębie nekropolii tebańskiej obok Luksoru.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach Europejczycy i Afrykanie, czyli o pierwszych kontaktach

Ludożercy - takim mianem określali... Afrykanie przybyszów z Europy! Tak - bo Portugalczycy przypływali i porywali ludzi. Ci przepadali na zawsze bez wieści. O pierwszych spotkaniach portugalsko-afrykańskich na wybrzeżu Afryki Zachodniej pisze w książce "Europejczycy i Afrykanie-wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" prof. Michał Tymowski.

Więcej

Myśl na dziś

Łatwiejsza jest sztuka pamiętania od sztuki zapominania.
Tadeusz Kotarbiński

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->