Strona główna Aktualności
Technologie

Polskie wynalazki w Brukseli; wśród zwiedzających Anna Komorowska

14.11.2014 Technologie, Innowacje

Fot. Fotolia

System identyfikacji mówcy na podstawie cech biometrycznych głosu czy dopasowujące się do pozycji motocyklisty lusterka - to tylko niektóre z 92 wynalazków, którymi polscy konstruktorzy chwalą się na targach w Brukseli. W piątek oglądała je prezydentowa Anna Komorowska.

W stolicy Belgii odbywają się do soboty 63. Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS INNOVA 2014. Na imprezę - jak informują organizatorzy - przyjechali wystawcy z 20 krajów, by przedstawić około 300 innowacyjnych rozwiązań m.in. z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii, elektroniki, mechaniki, ochrony i bezpieczeństwa.

 

Konstruktorzy z naszego kraju są dominującą grupą na targach. "Propozycje wynalazków zaprezentowane przez Polaków są bardzo interesujące. Marzyłoby się, żeby były wdrażane, ponieważ za tymi pomysłami stoi szereg udogodnień" - powiedziała dziennikarzom w Brukseli Anna Komorowska.

 

Jedną z innowacji opracowaną przez naszych rodaków są Smart mirrors - inteligentne lusterka do motocykli, które dopasowują się do pozycji motocyklisty. Jak przekonują autorzy tej koncepcji, ich pomysł to technologia unikalna w skali globalnej. Opracowany prototyp czeka na opatentowanie, by masowa produkcja mogła ruszyć pełną parą.

 

Zupełnie inne zastosowanie ma przygotowane przez studentów z Politechniki Białostockiej urządzenie Phobos wspomagające leczenie fobii. Zaprezentowany w Brukseli prototyp dzięki wykorzystaniu okularów 3D Oculusa tworzy wirtualną rzeczywistość, w której chory może przyzwyczajać się do przerażającego go zwykle otoczenia (np. lotu samolotem czy przebywania wśród pająków).

 

"Terapeuta wystawia pacjenta na działanie strachu i jednocześnie rozmawia z nim, aż ten przestanie się bać" - tłumaczy PAP działanie urządzenia Marek Antoniuk z Politechniki Białostockiej.

 

Zastosowanie w medycynie może znaleźć też system opracowany przez najmłodszą wynalazczynię i uczestniczkę targów, 14-letnią Kasię Chrapko z Gimnazjum w Nisku. Kasia przyjechała do Belgii ze swoją koncepcją leczenia za pomocą infradźwięków.

 

Wynalazczyni wprawdzie nie miała jeszcze możliwości przeprowadzenia szeroko zakrojonych testów medycznych, jednak przekonuje, że pomysł sprawdziła na członkach rodziny z pozytywnym skutkiem.

 

Inni młodzi wynalazcy, z technikum w Jastrzębiu Zdroju, prezentowali system, dzięki któremu osoby całkowicie sparaliżowane mogą sterować komputerem, oświetleniem i komunikować się ze swoimi opiekunami, nawet, jeśli tych nie ma w domu. Elektroniczny system komunikacji osób niepełnosprawnych z otoczeniem, bo tak nazywa się ich wynalazek, nie jest wytwarzany na skalę komercyjną; powstaje w pracowniach szkolnych i wysyłany jest do zgłaszających się do placówki niepełnosprawnych.

 

Młodzi konstruktorzy poza przedstawieniem Annie Komorowskiej zasady działania swojego systemu wykorzystali też okazję, by zrobić sobie z nią selfie telefonem komórkowym.

 

Z kolei Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zaprezentowała Voice Color - technologię identyfikacji i weryfikacji mówcy na podstawie cech biometrycznych głosu. "Dzięki temu nasz głos może być wykorzystywany tak jak PIN do naszego konta, przy czym jest bardzo trudny do podrobienia, jak nasze odciski palców" - przekonywał Jakub Gałka z SGH.

 

Technologia ta pozwala na skrócenie czasu obsługi klienta w telefonicznych lub internetowych biurach obsługi. To przykład sukcesu komercyjnego, bo wynalazek jest już wdrażany na rynek przez spółkę współpracującą z AGH w Krakowie.

 

Wszystkie prezentowane przez Polaków wynalazki są zgłaszane do oceny przez jury. Wśród nagród przyznawane są medale: złote z wyróżnieniem, złote, srebrne i brązowe, Grand Prix oraz inne prestiżowe wyróżnienia.

 

"Naukowcy wszędzie szukają pieniędzy, a do patentów potrzeba im też uznania. Dzięki tym targom mogą zdobyć wyróżnienia czy nagrody, które później pomagają im skomercjalizować swoje pomysły" - powiedział PAP Krzysztof Turowski, szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji ambasadzie Polski w Belgii. W zeszłym roku Polakom udało się zdobyć najważniejsze wyróżnienie, czyli Grand Prix targów.

 

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

 

stk/ az/ kar/ malk/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi