Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
23.01.2015 aktualizacja 23.01.2015

Depresja może poprzedzać utratę pamięci u chorych na alzheimera

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Depresja oraz zmiany zachowania mogą pojawiać się wcześniej niż pogorszenie pamięci u osób, u których później rozwinie się choroba Alzheimera – wskazują badania amerykańskich naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis.

Ich wyniki publikuje pismo „Neurology”.

Choroba Alzheimera jest najczęstszym rodzajem demencji. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), odpowiada za 60-70 proc. wszystkich jej przypadków. Schorzenie przeważnie rozwija się po 65. roku życia. W mózgach osób, które na nie cierpią pojawiają się charakterystyczne, nieprawidłowe struktury – blaszki amyloidowe (inaczej płytki amyloidalne, blaszki starcze) oraz sploty neurofibrylarne. Chorobie towarzyszy stopniowe pogorszenie pamięci i innych zdolności poznawczych, do tego stopnia, że w końcu pacjenci tracą zdolność wykonywania najprostszych czynności.

Naukowcy od dawna próbują zidentyfikować objawy, które pozwoliłyby diagnozować chorobę Alzheimera jeszcze przed ujawnieniem się demencji. Liczą, że dzięki temu można by skuteczniej leczyć dotknięte nią osoby.

Wiadomo, że u pacjentów cierpiących na alzheimera stwierdza się również zaburzenia nastroju – depresję, rozdrażnienie, apatię, a także zmiany zachowania.

„Wciąż jednak nie wiadomo, czy niektóre z tych objawów, jak rozdrażnienie i smutek, mają związek z tym, że ludzie zdają sobie w pewnym stopniu sprawę ze swoich problemów z pamięcią i myśleniem, czy też są bezpośrednio spowodowane wpływem rozwijającej się choroby Alzheimera na mózg” – tłumaczy współautorka pracy, dr Catherine M. Roe.

Razem ze swoimi kolegami dr Roe przeanalizowała dane zebrane wśród 2416 ludzi, którzy wyjściowo byli w wieku 50 lub więcej lat i nie mieli zaburzeń poznawczych. Przez siedem lat regularnie oceniano ich sprawność umysłową, w tym pamięć. Poddawano ich również testom psychologicznym.

W okresie badania u 1218 osób rozwinęła się demencja. U tych pacjentów częściej stwierdzano zaburzenia nastroju i zachowania jeszcze przez pojawieniem się problemów z pamięcią.

Na przykład, w czwartym roku badania u 30 proc. osób, u których później stwierdzono demencję występowała depresja. W tym samym czasie w grupie, w której nie rozwinęły się zaburzenia pamięci, odsetek ten wynosił 15 proc. Ponadto, pacjenci, u których doszło do rozwoju demencji, ponad 12 razy częściej doświadczali urojeń niż inni uczestnicy badania.

Zdaniem autorów pracy wskazuje ona, że u osób, u których w przyszłości dochodzi do rozwoju demencji znacznie wcześniej pojawiają się zaburzenia nastroju oraz zachowania.

Dr Roe zaznacza zarazem, że zmiany nastroju nie mogą być traktowane, jako dobry wskaźnik ryzyka rozwoju alzheimera dopóty, dopóki naukowcom nie uda się lepiej zrozumieć ich związku z chorobą. (PAP)

jjj/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024