Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
02.02.2015 aktualizacja 02.02.2015

W marcu poznamy inteligentne specjalizacje Pomorza

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W marcu zarząd woj. pomorskiego powinien wybrać inteligentne specjalizacje regionu. Pomorskie jest jedynym województwem, które wybierze je w konkursie. Zostaną one wyłonione spośród dziedzin zaproponowanych przez siedem konsorcjów utworzonych przez firmy i uczelnie.

Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej każdy region powinien określić obszary badawczo-rozwojowe i innowacyjne, w których województwo ma szansę być liderem w kraju i zagranicą. Posiadanie takich inteligentnych specjalizacji jest warunkiem uruchomienia środków na badania, rozwój i innowacje.

Karolina Lipińska z Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku poinformowała PAP, że w procesie identyfikacji inteligentnych specjalizacji w Pomorskiem ok. 400 firm i instytucji utworzyło siedem partnerstw( konsorcjów utworzonych przez firmy i uczelnie), z których każde proponuje realizację projektów w określonych dziedzinach. „W rzeczywistości podmiotów jest znacznie więcej, bo członkami wielu partnerstw są klastry skupiające nawet setki firm” - dodała. Rozmowy w celu nawiązania kontaktów i określenia kierunków działania przez firmy i instytucje trwały w Gdańsku od września 2013 roku.

Zaznaczyła, że partnerstwa „musiały przedstawić swoją agendę badawczą i sposób na rozwój swojej specjalizacji, konkretne pomysły i projekty”. „To są przemyślane partnerstwa, które mają konkretne pomysły” – dodała.

Lipińska podała, że partnerstwa utworzono w dziedzinach: edukacji, zdrowia, technologii dla środowisk inteligentnych, gospodarki morskiej, energetyki i budownictwa. Partnerstwo Edupomorze proponuje innowacyjną zmianę w modelu systemu edukacji regionalnej. Są dwa partnerstwa związane z morzem; jedno stawia na ochronę środowiska, rozbudowę zaplecza portowego i turystykę; drugie postawiło na technologie w zakresie gospodarczego wykorzystania morza, np. wydobycia paliw i alg.

Jest też partnerstwo skupiające się na profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych oraz starzejącego się społeczeństwa. Partnerstwo związane z nowymi technologiami, pod przewodnictwem Pomorskiego Klastra ICT Interzizon i z udziałem m.in. Intela proponuje np. prace badawcze na rzecz rozwoju nowych technologii w województwie. Celem Partnerstwa Budownictwo Smart 3E (efektywność, ekologia, energetyka) jest m.in. zwiększenie jakości i komfortu życia, poprzez rozwój budownictwa niezależnego, poprawę efektywności energetycznej. Partnerstwo dotyczące inteligentnych technologii energetyczno-paliwowych utworzyły m.in. spółki z Grup: Energa i Lotos.

Dawid Kentzer Partner Black Pearls VC, koordynator partnerstwa proponującego innowacyjne działania w profilaktyce, diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych i starzejącego się społeczeństwa powiedział PAP, że grupa prawie stu podmiotów planuje na bazie już zaproponowanych 217 projektów „stworzyć nowy sektor w gospodarce Pomorza związany z diagnostyką, terapią i leczeniem chorób cywilizacyjnych”.

„Tworząc partnerstwo zauważyliśmy, że w tym obszarze jest w regionie odpowiednia grupa podmiotów, zarówno prywatnych, jak i publicznych, firm, instytucji, uczelni, które działając razem mają odpowiedni potencjał, by wspólnie stworzyć nowy sektor gospodarki opierającej swój rozwój o wiedzę oraz unikalne prace badawczo-rozwojowe”- tłumaczy. Uważa, że pomorskie kojarzone dotychczas głównie z gospodarką morską, czy sektorem energetycznym, jest w stanie w postaci zorganizowanego partnerstwa zaproponować alternatywną ścieżkę dla rozwoju innowacji w regionie, zwłaszcza w dobie zmian demograficznych oraz starzejących się społeczeństw całej Europy. Ocenił, że Pomorskie ma szansę w najbliższych 10 latach stać się jednym z europejskich centrów innowacji w tym zakresie.

Lipińska zwraca uwagę, że po podjęciu decyzji w sprawie inteligentnych specjalizacji zostanie określony kierunek, jak te specjalizacje będą wspierane finansowo i rozwijane. Na ten temat partnerstwa będą negocjować z urzędem marszałkowskim.

Firmy inwestujące w inteligentne specjalizacje będą mogły skorzystać z unijnych funduszy, m.in. z Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój". Na ten cel przeznaczono ok. 8,6 mld euro. Również regionalne programy operacyjne będą premiowały przedsięwzięcia realizowane zgodnie z regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami.

PAP - Nauka w Polsce

bls/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024