Terapia rzęskowa w walce z otyłością

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Skrócenie rzęsek występujących w komórkach macierzystych zapobiega ich różnicowaniu w komórki tłuszczowe i może stanowić nowy sposób na walkę z plagą otyłości – zawiadamia czasopismo „Stem Cells”.

Naukowcy z Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie (W. Brytania) odkryli, że drobna manipulacja długością rzęsek – cienkich wypustek cytoplazmatycznych osadzonych na ciałkach podstawowych większości komórek eukariotycznych – uniemożliwia komórkom macierzystym (pobranym z ludzkiego szpiku kostnego) przemianę w komórki tłuszczowe.

„Po raz pierwszy wykazano, że niewielkie zmiany w strukturze rzęsek mogą wpływać na różnicowanie komórek macierzystych w tłuszcz” – komentuje członek zespołu badawczego Melis Dalbay.

Adipogeneza, czyli przemiana komórek macierzystych w adipocyty – komórki magazynujące tłuszcz – jest częścią ogólnego mechanizmu przekształcania pobieranych przez organizm kalorii w tkankę tłuszczową.

Naukowcy zaobserwowali, że w trakcie adipogenezy dochodzi do wydłużenia rzęsek w komórkach macierzystych na skutek działania specyficznych białek. Postanowili zablokować ten proces i wykorzystując do tego manipulacje genetyczne, ograniczyli możliwość wydłużania się rzęsek.

Jak się okazało, komórki macierzyste przestały różnicować się w komórki tłuszczowe.

Badania sugerują, że wiele chorób, np. choroby nerek, ślepota, choroby kości czy otyłość, ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem rzęsek komórkowych.

„Nasze badanie stanowi punkt wyjścia do stworzenia nowego rodzaju kuracji, jaką jest terapia rzęskowa (ang. cilia-therapy), w której manipulacja rzęskami może zostać w przyszłości wykorzystana do leczenia coraz większej ilości chorób, włączając w to otyłość, raka, stany zapalne i artretyzm” – podsumowuje koordynator badania prof. Martin Knight. (PAP)

ooo/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera