Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
09.04.2015 aktualizacja 09.04.2015

Studenci Politechniki Gdańskiej zwyciężyli w mistrzostwach RoboGames 2015

Robot Enova 365. Źródło: www.enova.pl Robot Enova 365. Źródło: www.enova.pl

Ekipa złożona ze studentów Politechniki Gdańskiej - wystawiając samodzielnie wykonanego robota Enova 365 - zwyciężyła w kategorii mikrosumo w międzynarodowych zawodach RoboGames 2015 w San Mateo w Kalifornii - poinformowało biuro prasowe PG.

Magnat Cyber Forge Team w składzie: Szymon Zagórnik, Mateusz Piotrzkowski oraz Piotr Krzemiński pracował nad budową debiutującej Enovy 365 kilka miesięcy.

"Nowa konstrukcja naszej drużyny długo czekała na swoją premierę. Nie mogliśmy trafić na bardziej wymagający debiut niż mistrzostwa świata, ale przecież do odważnych świat należy" – cieszy się Szymon Zagórnik, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

W kategorii mikrosumo rywalizują najmniejsze roboty (maksymalne wymiary: 5 cm x 5 cm, waga do 100 g). Roboty walczą na macie, niczym prawdziwi zawodnicy sumo. Ich zadaniem jest jak najszybsze wypchnięcie przeciwnika z ringu. Roboty są autonomiczne, czyli wyposażone w specjalne oprogramowanie, które nie wymaga sterowania przez ludzi.

Jak podkreślają studenci, w trakcie prac konstrukcyjnych najtrudniejsze było zmieszczenie "pomysłów technologicznych" w tak małej strukturze. "Podczas zawodów Enova 365 zaprezentował szczytową formę, wygraliśmy wszystkie walki. W finale zmierzyliśmy się z obrońcami tytułu mistrzowskiego z poprzedniej edycji konkursu i zarazem aktualnymi mistrzami z konkursu RobotChallenge 2014. Ostatecznie nasz robot okazał się najlepszy, zajmując pierwsze miejsce na RoboGames 2015" – opowiada drużyna.

Zawody RoboGames 2015 odbyły się w dniach 3-5 kwietnia 2015 r. w San Mateo. Jak podaje PG, są to największe zawody robotów na świecie, powszechnie uważane za mistrzostwa świata. Podczas tegorocznego konkursu zawodnicy z 40 krajów rywalizowali w ponad 50 kategoriach.

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024