Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
14.04.2015 aktualizacja 14.04.2015

Dobry ogród dla ptaka - lepszy niż park

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zagospodarowanie przydomowych ogródków w sposób przyjazny dla ptaków ma większy wpływ na różnorodność gatunków, niż sąsiedztwo parków, rezerwatów czy zarośniętych poboczy ulic - twierdzą biolodzy z USA w "Ecological Applications".

Na osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie naliczono najwięcej gatunków ptaków, w ogrodach często pojawiały się drzewa i krzewy rodzące owoce i jagody. Ważne były też rośliny zimozielone i brak kotów.

"Zaskoczyła nas różnorodność gatunków, jakie odkryliśmy w ogródkach u ludzi: było ich w sumie 36" - mówi prowadząca badanie Amy Belaire z University of Illinois w Chicago (UIC), cytowana na stronie swojej uczelni. Dodała, że w okolicach, gdzie ogródki są wyjątkowo przyjazne dla ptaków, gatunków było niemal dwa razy więcej niż w dzielnicach, w których ogródki nie są zagospodarowane w sposób atrakcyjny dla ptaków.

"Łączny efekt odpowiedniego zagospodarowania ogródków w dzielnicach domków jednorodzinnych ma większy wpływ na rozmaitość lokalnych gatunków ptaków, niż inne cechy krajobrazu" - zaznacza Belaire.

Biolodzy doszli do tych wniosków po badaniach prowadzonych w okolicach Chicago, podczas czerwcowego szczytu sezonu lęgowego. Wędrując po 25 wybranych ulicach w dzielnicach znajdujących się w pobliżu rezerwatu leśnego w Hrabstwie Cook Belaire zatrzymywała się co 100 metrów, by na podstawie obserwacji i nasłuchiwania oceniać liczebność i przynależność gatunkową obecnych tam ptaków.

Jej współpracownicy oceniali też cechy ogródków pod kątem dostosowania do potrzeb ptaków: sprawdzali, czy są tam obecne krzewy rodzące jagody, rośliny zimozielone i inne, określone gatunki drzew. Uwzględniali karmniki, poidła i oczka wodne, sprawdzali też, czy są tam obecne koty i psy. Szczegółowe informacje zbierali chodząc od posesji do posesji i prosząc właścicieli o wypełnianie kwestionariuszy.

Ogródki to teren prywatny, dlatego ich wpływ na populację ptaków nie był dotychczas badany - zaznacza Emily Minor z UIC. Jak dodaje, wielu Amerykanów projektując ogrody specjalnie stara się stworzyć dobre warunki dla ptaków.

Naukowcy podjęli to badanie zastanawiając się, ile właściwie ptaków z rezerwatów leśnych zalatuje na pobliskie osiedla. (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024