Strona główna Aktualności
Technologie

Studenci zrekonstruowali pierwszy szybowiec Politechniki Warszawskiej

11.05.2015 Technologie, Uczelnie, Popularyzacja nauki

Źródło: Politechnika Warszawska

SL-1 Akar - pierwszy szybowiec Politechniki Warszawskiej, skonstruowany na początku XX wieku, doczekał się rekonstrukcji. Przygotowali ją studenci z Koła Naukowego Lotników, którzy swoje dzieło zaprezentują między 13 a 16 maja w gmachu głównym uczelni.

Szybowiec SL-1 Akar zaprojektowali i skonstruowali studenci Politechniki Warszawskiej w 1923 roku. Był to dwukadłubowy szybowiec, którego masa własna zamykała się w 80 kg. W powietrzu osiągał 45 km/h, co nie było zawrotną szybkością, ale umożliwiało stosunkowo bezpieczny lot. Choć należał do najbardziej udanych pierwszych polskich szybowców, to powstał w tylko jednym egzemplarzu. Jego oznaczenie SL pochodzi od Sekcji Lotniczej, a nazwa Akar jest akronimem nazwiska jego głównego konstruktora – Adama Karpińskiego.

 

"Budowa ślizgowca była dla młodych adeptów inżynierii lotniczej niemałym wyzwaniem – nie dość, że nie posiadali dostatecznego doświadczenia, to na dodatek rodzące się szybownictwo dotychczas nie wzbudziło zainteresowania konstruktorów na terenie naszego kraju" - informuje na swojej stronie internetowej Politechnika Warszawska.

 

Studenci postanowili więc zaprojektować prosty szybowiec, wplatając jednocześnie kilka ostatnich nowinek lotniczych. Poza tymi kilkoma nowinkami Akar był konstrukcją klasyczną, tworzoną głównie z inicjatywy studentów, którzy chcieli przetestować swoje umiejętności.

 

Akar zrobił furorę podczas I Konkursu Ślizgowców w lecie 1923 roku w Białce koło Nowego Targu. Startujący na nim Tadeusz Karpiński - brat konstruktora, oraz Ryszard Bartel zajęli podczas zawodów odpowiednio pierwsze i drugie miejsce. Zwycięzca wykonał lot trwający 165 sekund. "Rok później ten sam pilot sterując szybowcem Akar ustanowił rekord Polski w długości lotu szybowego wynoszący 4 minuty i 5 sekund. Po pokonaniu w tym czasie dystansu około dwóch kilometrów lot zakończył się gwałtownym lądowaniem, w wyniku którego szybowiec został uszkodzony i już nigdy nie powrócił do stanu lotnego" - informuje Politechnika Warszawska.

 

Rekonstrukcji Akara podjęło się Koło Naukowe Lotników działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa z okazji obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Część konstrukcji powstała w Zakładach Szybowcowych "Jeżów" w Jeżowie Sudeckim.

 

Rekonstrukcja szybowca okazała się trudna i pracochłonna. Zachowana dokumentacja szybowca ograniczona jest bowiem do kilku zdjęć, których analiza pozwala określić proporcje oraz liczby np. żeber i nosków w płacie. "Jest to jednak tylko ułamek informacji potrzebnych do rekonstrukcji. Podczas projektowania cenną wiedzę stanowiły konstrukcje zagraniczne o podobnym przeznaczeniu pochodzące z okresu budowy Akara oraz książki z ogólnymi wytycznymi konstrukcji szybowców" - informuje warszawska uczelnia.

 

Efekt pracy studentów - replikę szybowca SL-1 AKAR - będzie można zobaczyć na wystawie „Na skrzydłach czasu – ludzie i konstrukcje lotnicze Politechniki Warszawskiej”, prezentowanej w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej między 13 a 16 maja.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Źródło: Politechnika Warszawska

Źródło: Politechnika Warszawska; Zdjęcie oryginalnego Akara z ok. 1924 roku

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi