Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
09.05.2015 aktualizacja 09.05.2015

Światło hasłem przewodnim 19. Pikniku Naukowego w Warszawie

Fot. PAP/ Paweł Supernak 09.05.2015 Fot. PAP/ Paweł Supernak 09.05.2015

Aż 800 pokazów przygotowały instytucje z Polski i zagranicy w ramach 19. Pikniku Naukowego, który w sobotę odbywa się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Doświadczenia można przeprowadzać do godziny 20. W tym roku hasłem przewodnim jest "Światło".

Na miłośników nauki czeka ponad 250 stoisk z atrakcjami przygotowanymi przez ponad 150 instytucji z kraju i zagranicy. To okazja, żeby porozmawiać z naukowcami, studentami i popularyzatorami nauki z różnych zakątków kraju i świata. Popularnonaukową imprezę plenerową - jedną z największych tego rodzaju w Europie - organizują: Polskie Radio i warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

Współorganizator i jeden z pomysłodawców pikniku, Robert Firmhofer, dyrektor CNK, powiedział PAP, że w zeszłym roku piknik w Warszawie odwiedziło 120 tys. osób, a dwa lata temu – kiedy padł rekord – 150 tys. osób. „To na pewno największe zdarzenie popularyzujące naukę w Europie, które odbywa się na wolnym powietrzu” - ocenił. Przyznał, że większa impreza naukowa odbywa się w Genui - przychodzi na nią ok. 200 tys. osób, ale to impreza innego typu - trwa 2 tygodnie i nie odbywa się w plenerze.

Rozmówca PAP powiedział, że większego niż w Polsce wydarzenia nie ma też w Stanach Zjednoczonych ani w Ameryce Południowej. „Byłem przekonany do niedawna, że największe wydarzenia tego typu odbywają się w Chinach - do momentu, kiedy zaproszono mnie na festiwal nauki w Pekinie (…). Okazało się, że jest dużo mniejszy od naszego pikniku. Więc chyba mogę zaryzykować stwierdzenie, że dopóki festiwal nauki w Pekinie nie rozwinie się na miarę Chin, to jesteśmy największą imprezą tego typu na świecie” - przyznał.

Podczas pikniku minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska powiedziała PAP: „Nauka musi odgrywać coraz większą rolę w społeczeństwie. Dlatego musimy komunikować się z ludźmi, pokazywać im wyniki badań i o badaniach tych mówić, a z drugiej strony powinniśmy sprawić, żeby ludzie zaczęli się nauką interesować”. Zapewniła, że jej ministerstwo wspiera działania upowszechniające naukę i do popularyzacji nauki zachęca. „W ministerstwie jest to absolutny priorytet” - podkreśliła.

„Jeśli chcemy, żeby dzieciaki były w przyszłości dobrymi naukowcami, jeśli chcemy je przekonać, jaką rolę ma odgrywać nauka, to musimy je do nauki wciągać, żeby nie myślały, że nauka to zamknięta twierdza” - wskazała minister.

Firmhofer zaznaczył, że najważniejszym celem dla organizatorów jest teraz to, by „pokazać proces badawczy. Nie osiągnięcie, nie produkt, ale sam proces, kuchnię naukowców. (…) To bardzo ważne, bo dzięki temu ludzie zaczynają rozumieć pewną logikę: że zmiana w nauce nie jest dowodem słabości, tylko siły (…) że spór i dyskusja pozwalają zweryfikować hipotezy i osiągnąć zgodę” - mówił.

Piknik Naukowy – jak poinformował - jest finansowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, wspierany finansowo przez miasto st. Warszawę, Stadion Narodowy, resort nauki, a także przez sponsorów.

Większość pokazów odbywa się w namiotach rozstawionych wokół Stadionu Narodowego, ale w tym roku sporą atrakcją jest galeria "Światłoprzestrzeń" w budynku Stadionu Narodowego. Tam można nie tylko wykonać zdjęcie przy użyciu… liścia czy popatrzeć, jak rozbłyskują w ciemności glony, ale także obejrzeć korespondencję wymienianą między Albertem Einsteinem i Marią Curie-Skłodowską. Listy przyjechały na piknik z archiwum Alberta Einsteina w Izraelu. Część z nich jest prezentowana publicznie po raz pierwszy.

Na Pikniku można dowiedzieć się m.in., jak zapalić żarówkę za pomocą ogórka kiszonego, przerobić telefon komórkowy na mikroskop, ulepić lampkę oliwną jak z czasów antycznych, przekonać się, jak zmienić bieg światła wrzaskiem i zobaczyć, jak działał kamień słoneczny Wikingów.

Pierwszy Piknik odbył się 14 czerwca 1997 r. na warszawskim Rynku Nowego Miasta.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024