Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
14.05.2015 aktualizacja 14.05.2015

Piernikowe owady i świecące skorpiony w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Największe budowle w świecie owadów budują … termity. Ich domy mogą mieć wysokość aż 12 metrów. Na świecie istnieje aż 120 tys. gatunków much, a u motyli zmysł smaku jest umieszczony na tylnych odnóżach. Informacji i ciekawostek na temat świata owadów z pewnością nie zabraknie podczas Dni Owada, które między 29 a 31 maja organizuje Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

Pod hasłem „Owady wokół nas”, już po raz piętnasty odbędą się Ogólnopolskie Dni Owada. W tym roku hitem będą piernikowe owady i świecące skorpiony. Chętni będą mieli wyjątkową okazję skosztowania produktów z „owadziej kuchni”.

Stałymi elementami Dni Owada są wystawy żywych owadów krajowych i egzotycznych, pajęczaków egzotycznych, owadów drapieżnych, parazytoidów oraz nicieni. Prezentowane są rośliny i zwierzęta owadożerne, owady preparowane, exlibrisy oraz fotografie o tematyce entomologicznej. Jak co roku naukowcy, doktoranci i studenci wygłoszą interesujące wykłady.

Jak informuje rzeczniczka prasowa UR Izabella Majewska, co roku impreza gromadzi tłumy odwiedzających. Wiele atrakcji przygotowano dla najmłodszych - wróżby „owadziej wróżki”, „owadzie tatuaże”, pokazy „owadziego orgiami” i prezentację, po której będzie już wiadomo, co owad jada w ogrodzie lub parku?.

Wydarzeniom popularyzującym entomologię towarzyszyć będą kiermasze – produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego, owadów krajowych i egzotycznych, produktów pszczelich, akcesoriów entomologicznych, literatury o tematyce entomologicznej, ogrodniczej oraz przyrodniczej. W Klubie Akademickim „Arka” odbędzie się „Bal Owada”, na którym obowiązują stroje nawiązujące do tematyki entomologicznej.

Wydarzenia będą organizowane od godz. 10.00 do 17.00 w budynku Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego, Al. 29 Listopada 54 w Krakowie.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024