Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
20.05.2015 aktualizacja 20.05.2015

„Oświeć się!” hasłem tegorocznego Festiwalu Nauki w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

„Oświeć się!” - pod takim hasłem odbędzie się XV Festiwal Nauki w Krakowie. W imprezie, która potrwa od środy do soboty, udział biorą wszystkie krakowskie uczelnie wyższe, instytuty PAN oraz instytucje edukacyjne, badawcze i kulturalne.

W tym roku festiwal odbywa się – po raz pierwszy – pod przewodnictwem organizacyjnym Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jak podkreślił rektor tej uczelni prof. Michał Śliwa, wydarzenie to jest świętem krakowskiej nauki i całego środowiska akademickiego, a jednocześnie stanowi świetną okazję do zaprezentowania najnowszych osiągnięć badawczych i projektowych we wszystkich dziedzinach nauki oraz aktywności intelektualnej i artystycznej.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu „Oświeć się!” nawiązuje do uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Patronem wydarzenia został Jan Szczepanik (1872-1926), nauczyciel i wynalazca, zwany „polskim Edisonem” i „galicyjskim geniuszem”, który ma na swoim koncie ponad 50 wynalazków i kilkuset opatentowanych pomysłów technicznych. Szczepanik opracował m.in. wykorzystywany w przemyśle włókienniczym system barwnego tkactwa, system kolorowej fotografii oraz światłoczuły papier barwny, urządzenie do przenoszenia obrazu na odległość tzw. telefot, urządzenie do pomiaru jasności - fotometr i własnego pomysłu kamizelkę kuloodporną.

Jak co roku, centrum wydarzeń festiwalowych zlokalizowano Rynku Głównym, gdzie powstało „miasteczko naukowe” oraz w znajdującej się nieopodal siedzibie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odwiedzający będą mieli możliwość uczestniczenia tam w pokazach eksperymentów, a także samodzielnego ich przeprowadzania, dyskutowania i rozwiązywania problemów naukowych z pracownikami naukowymi i studentami.

Uczelnie wyższe i instytucje naukowo-badawcze zapraszają uczestników festiwalu do zwiedzania swoich laboratoriów i pracowni naukowych, a także uczestnictwa w wykładach, pokazach, prezentacjach, warsztatach i eksperymentach. Zaplanowano też wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Najciekawsze i najbardziej spektakularne osiągnięcia naukowe będą prezentowane na scenie festiwalowej pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym. Tam też zaplanowano koncert muzyki elektronicznej oraz pokaz iluminacji świetlnych „Po drugiej stronie światła”.

Jak podkreślają organizatorzy, Festiwal Nauki z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Krakowa i Małopolski, ale i turystów. W zeszłym roku w wydarzeniach festiwalowych wzięło udział ok. 250 tysięcy osób.

Początki Festiwalu Nauki w Krakowie sięgają 2000 roku. Pomysł organizacji tej popularnonaukowej imprezy zrodził się w trakcie jubileuszu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po Uniwersytecie Jagiellońskim (2000-2004) głównym organizatorem były: Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007), Politechnika Krakowska (2008-2010) i Uniwersytet Rolniczy (2011-2014).

 

Jednym z patronów medialnych tegorocznego festiwalu jest serwis PAP - Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024