Strona główna Aktualności
Technologie

Studenci Politechniki Warszawskiej ze srebrnym medalem Shell Eco-marathon

25.05.2015 Technologie, Konkursy, Nagrody i wyróżnienia

Żródło: Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów - SKAP

Studenci z zespołu SKAP2 Politechniki Warszawskiej zdobyli srebrny medal międzynarodowych zawodów Shell Eco-marathon, które w niedzielę zakończyły się w Rotterdamie. Ich dostosowany do jazdy miejskiej pojazd „PAKS+” przejechał 317 km na jednym litrze paliwa.

Shell Eco-marathon Europe to jeden z najbardziej wymagających inżynierskich konkursów studenckich na świecie. Zadaniem zespołów biorących udział w rywalizacji jest skonstruowanie pojazdu, który pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub 1 kWh. Podczas zawodów młodzi konstruktorzy będą mogli przetestować samodzielnie zaprojektowane i zbudowane pojazdy.

 

Uczestnicy rywalizowali w dwóch różnych kategoriach. „Prototype” to futurystyczne pojazdy o opływowych kształtach, zaprojektowane z myślą o redukcji tarcia i maksymalizacji wydajności. Z kolei w kategorii „Urban Concept” wystartowały pojazdy dostosowane do jazdy miejskiej.

 

Studenci z zespołu SKAP2 Politechniki Warszawskiej zajęli drugie miejsce w kategorii Urban Concept wśród pojazdów napędzanych benzyną. Na jednym litrze paliwa ich pojazd „PAKS+” przejechał 317 km. Wyprzedził ich zespół z francuskiego Lycee Louis Delage, który uzyskał rezultat 517 km/l.

 

"Z Francuzami niestety nie możemy konkurować, trochę nam uciekli i wyprzedzają nas o jeden poziom technologiczny. Jednak mamy plany na przyszłość, tak, że może za dwa, trzy lata uda się nam ich dogonić" - powiedział PAP Adrian Pawełek z zespołu Politechniki Warszawskiej.

 

W 2013 roku jego zespół zdobył już 1. miejsce w rywalizacji pojazdów w swojej kategorii, z wynikiem 334,2 km przy zużyciu 1 litra benzyny. W ubiegłym roku pojazd osiągnął lepszy wynik, jednak nie utrzymał miejsca na najwyższym stopniu podium. Dystans 376, 5 km/l benzyny dał zespołowi 2. miejsce, za ekipą z Francji, która na 1 litrze benzyny przejechała aż 468,8 km.

 

Wśród pojazdów do jazdy miejskiej z zasilaniem akumulatorowym dziesiąte miejsce zajął zespół Green Arrow z Politechniki Warszawskiej, który przejechał 43 km/kWh. Wygrała francuska drużyna ISEN Toulon/SCS, osiągając wynik 309 km/kWh.

 

W tej samej kategorii, ale wśród samochodów na wodór, siódme miejsce zajął zespół Smart Power Urban z Politechniki Śląskiej, osiągając 118 km/m3. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął zespół La joliverie Polytech Nantes z wynikiem 373 km/m3.

 

W kategorii "Prototype" wśród samochodów na benzynę, bardzo dobry wynik uzyskał zespół Iron Warriors z Politechniki Łódzkiej, osiągając rezultat 641 km/l. "To jest najlepszy wynik polskiej drużyny w tym roku. Mamy ogromną satysfakcję i radość, bo takiego wyniku długo się nam nie udało osiągnąć. Jesteśmy na zawodach po raz trzeci, ale dwa lata z rzędu mieliśmy dużo problemów technicznych i nie udało się nam ukończyć ani jednej próby. W tym roku postawiliśmy na prostotę, sprawdzone rozwiązania, dużo testów i się udało" - powiedział Szymon Madziara z Politechniki Łódzkiej. Zwyciężył francuski zespół TED z AIRBUS HELICOPTERS Centre de Formation Technique, któremu na jednym litrze paliwa udało się przejechać 2308 km.

 

W tej samej kategorii, ale wśród samochodów z zasilaniem akumulatorowym na ósmej pozycji uplasował się zespół Smart Power z Politechniki Śląskiej, uzyskując 504 km/kWh. W tej kategorii wygrał niemiecki zespół w "TUfast Eco Team" z Technische Universitaet Muenchen, który osiągnął wynik 863 km/kWh.

 

W zorganizowanych po raz 30 zawodach wzięło udział ponad 3 tys. uczestników, których wspierało ponad 50 tys. kibiców. Polacy są obecni na Shell Eco-marathon Europe od 2006 roku. Dekadę temu w zawodach wziął udział jeden zespół, który reprezentował Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów (SKAP) przy Politechnice Warszawskiej. Obecnie Shell Eco-marathon jest globalną inicjatywą, która odbywa się również co roku w Stanach Zjednoczonych i Azji. W 2016 roku zawody odbędą się w Londynie.

 

Z Rotterdamu Ewelina Krajczyńska (PAP)

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi