Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
28.05.2015 aktualizacja 28.05.2015

Trwa XIX Śląskie Sympozjum Archeologiczne

O najnowszych ustaleniach dotyczących bliskiej i dalekiej przeszłości Śląska debatują naukowcy z Polski i zza granicy podczas trwającego XIX Śląskiego Sympozjum Archeologicznego (27-30 maja).

Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem „Śląsk i Europa od pradziejów do współczesności” i ma na celu podsumowaniu aktualnej wiedzy o Śląsku od pradziejów po czasy nowożytne.

Obraduy naukowców są podzielone na sześć bloków tematycznych. Sesje poświęcone są kolejno: badaniom metaloznawczym zabytków archeologicznych, Śląskowi i obszarom powiązanym od 4600 do 3600 lat p.n.e., okresowi lateńskiemu i rzymskiemu w dorzeczach Odry i Łaby, archeologii środowiskowej. Jest też sesja ogólna, na której prezentowane są wystąpienia nie pasujące do żadnego z bloków tematycznych.

Szczególnie interesująco zapowiada się międzynarodowa część konferencji zatytułowana „Wrocławska archeologia na świecie”. W przeciwieństwie do pozostałych sesji tematycznych, na tę organizatorzy zapraszają wszystkie chętnie osoby zainteresowane ekspansją śląskich archeologów w innych krajach – na pozostałe bloki tematyczne należało zarejestrować się wcześniej i uiścić opłatę konferencyjną. Sesja odbędzie się w sali Oratorium Marianum w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Uniwersytecki 1). Jej początek planowany jest na godzinę 13.30 w czwartek. Wśród występujących będą prof. Józef Szykulski, który opowie o swoich badaniach w Ameryce Południowej i Patryk Chudzik prowadzący projekt wykopaliskowy obok świątyni Hatszepsut w Egipcie. Wrocławscy archeolodzy przybliżą też swoje działania prowadzone we Włoszech i na Ukrainie.

W sumie sympozjum weźmie udział kilkudziesięciu naukowców z kilku polskich ośrodków naukowych. Pojawią się też badacze z Czech, Rumunii, Anglii, a nawet Kolumbii. Oprócz archeologów w konferencji biorą udział archeozoolodzy, biolodzy, antropolodzy, geolodzy i historycy.

Organizatorami sympozjum są: Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Archeologiczne (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia) i wrocławski oddział Polskiej Akademii Nauk. Szczegółowy program imprezy jest dostępny na stronie: http://ssym2015.archeo.uni.wroc.pl/pl/gfx/program-2.pdf

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024