Świętokrzyskie/ Do konkursu łazików zakwalifikowały się 34 zespoły

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

34 zespoły ze wszystkich kontynentów zakwalifikowały się do drugiej edycji konkursu łazików marsjańskich European Rover Challenge, który odbędzie się w Podzamczu koło Chęcin we wrześniu. Będą reprezentowały 12 krajów świata.

Konkurs konstruktorów European Rover Challenge (ERC) po raz pierwszy został zorganizowany rok temu w Podzamczu (Świętokrzyskie).

W zamyśle organizatorów miał być „europejską” wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych (Utah) znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. Jak się okazało zainteresowanie drugą edycją odbywających się w Polsce zawodów dorównuje temu, jakie towarzyszy amerykańskiemu turniejowi.

„Drużyny przesłały dokumentacje na bardzo wysokim poziomie, widać ogromne zaangażowanie grup” – powiedział Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Na ich podstawie jurorzy zakwalifikowali do turnieju 34 zespoły tworzone przez około 300 konstruktorów. Zostały one wybrane z około 40 zgłoszeń.

„Kolejny etap nie do końca zależy już od nas. O tym, czy ktoś wystartuje czy nie będzie zależało tylko od tego czy uda się zbudować pojazd i czy dostaną wizę” – powiedział Wilczyński.

Wiele wskazuje na to, że podczas tegorocznego ERC w Podzamczu swoją reprezentacje będzie miał każdy kontynent, oczywiście za wyjątkiem Antarktydy. Na pełnej liście zakwalifikowanych zespołów znajdują się załogi z Australii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Egiptu, Indii, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Turcji oraz Stanów Zjednoczonych.

„Na tegorocznym ERC wystartują także drużyny, które nigdy nie brały w amerykańskim URC, udało nam się przekonać wiele ośrodków, więc jest to duży plus bo zobaczymy, jakie łaziki buduje tzw. Stara Europa” – powiedział Wilczyński.

Zawody ERC odbędą się 5 i 6 września 2015 roku na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu w gminie Chęciny. Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach marsjańskich - m.in. nawigacyjnych, geologicznych oraz terenowych. Jak informują organizatorzy, zawodom towarzyszyć będzie Piknik Naukowo-Technologiczny, podczas którego firmy oraz instytucje zaprezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki.

ERC zostanie poprzedzone (3-4 września) biznesową konferencją „Space Days Poland 2014”, której celem jest łączenie interesów sektora kosmicznego z firmami i instytucjami z różnych branż. Wydarzeniom patronuje Ministerstwo Gospodarki, a jednym z partnerów jest Europejska Agencja Kosmiczna.

Space Days Poland 2015 to nowe wydarzenie, organizowane przez województwo świętokrzyskie i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości; nawiązuje ono do odbywających się przed laty Dni Technik Satelitarnych oraz spotkań branży kosmicznej organizowanych przez PARP.

W pierwszej edycji ERC w 2014 roku udział wzięło 10 drużyn z czterech kontynentów. Rywalizacji przyglądali się m.in. b. szef NASA’s Ames Research Center. , prof. Scott Hubbard czy Robert Zubrin, założyciel The Mars Society. W tym roku wśród jurorów ERC znajdzie się m.in. szef Działu Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jak wielokrotnie przypominali uczestnicy ERC, konkursowe łaziki od rzeczywistych automatycznych próbników pracujących na Marsie, różni przede wszystkim budżet i zastosowane materiały. Te konkursowe na czerwoną planetę nigdy nie polecą, ale muszą wykonywać zdalne zadania bardzo wiernie oddające te, jakie wykonują prawdziwe mobilne próbniki badające czwartą planetę od słońca.

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 09.03.2024. Projektowy astronauta European Space Agency Sławosz Uznański. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Uznański: mojej diety przed wylotem w kosmos nikt nie planuje (wideo)

  • Fot. Adobe Stock

    Bytom/ Analogowa baza kosmiczna powstała na górniczej hałdzie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera