Naukowcy z UJ zwycięzcami konkursu Eureka! DGP

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nowatorska metoda wykrywania bakterii i grzybów we krwi, opracowana przez naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwyciężyła w drugiej edycji konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Wśród laureatów znaleźli się naukowcy z m.in.: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Do drugiej edycji plebiscytu, organizowanego przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej, nadesłano 80 wynalazków z 17 uczelni i 13 instytutów badawczych. W ścisłym finale znalazło się 40 najlepszych pomysłów, spośród których wybrano laureatów.

Zwycięzcą konkursu został zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który nagrodzono za "Sposób detekcji bakterii i grzybów we krwi za pomocą metody NESTED". W zwycięskim składzie znaleźli się: dr Tomasz Gosiewski, dr Monika Brzychczy-Włoch, dr Agata Pietrzyk, prof. Małgorzata Bulanda.

"Jest nam bardzo miło. Jeszcze nie mamy na swoim koncie wynalazków, które przebiły się tak mocno jak ten" - powiedziała dr Monika Brzychczy-Włoch. "To był nasz pierwszy i trafiony strzał" - dodał dr Tomasz Gosiewski.

"Pełna nazwa naszego wynalazku to: zastosowanie metody NESTED w wykrywaniu bakterii i grzybów we krwi pacjentów z sepsą. Nazwa jest skomplikowana, ale idea jasna. chodzi o to, aby w miarę szybko, w ciągu kilku godzin, wykryć obecność tych patogenów we krwi u pacjenta z podejrzeniem sepsy. Dzięki temu lekarz powinien mieć możliwość podjęcia szybkiej antybiotykoterapii, aby od razu pacjentowi zaaplikować właściwy, skuteczny lek" - wyjaśnił dr Gosiewski.

W nagrodę zwycięzcy otrzymali 30 tys. zł oraz kampanię reklamową swojego wynalazku o wartości 50 tys. zł.

Kapituła konkursu przyznało też trzy równorzędne wyróżnienia. Przyznano je za: "Sposób otrzymywania biodegradowalnej folii i biodegradowalna folia", opracowany przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Kolejne wyróżnienie trafiło do naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, którzy przygotowali "Sondę do pomiaru dużych prędkości drgań wstrząsów podziemnych w wyrobiskach górniczych". Kolejne wyróżnienie przyznano za "Podkładkę antyugięciową" z łódzkiego Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex.

Laureatów wyłoniła kapituła, w której znaleźli się m.in.: prezes Polskiej Akademii Nauk - prof. Jerzy Duszyński, minister nauki i szkolnictwa wyższego - prof. Lena Kolarska-Bobińska, dyrektor Centrum Nauki Kopernik - Robert Firmhofer, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Krzysztof Kurzydłowski.

Swoje wyróżnienia w konkursie przyznali także internauci. Pierwsze wyróżnienie otrzymał "Sposób kriokonserwacji gamet i zarodków", zgłoszony przez Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie. Drugie miejsce internauci przyznali wynalazkowi "Podwodny zespół prądotwórczy i sposób jego posadowienia w morskiej toni wodnej". Wynalazek zgłosiła Akademia Morska w Szczecinie. Trzecie wyróżnienie od internautów otrzymali zwycięzcy konkursu, czyli naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego "Sposób detekcji bakterii i grzybów we krwi za pomocą metody NESTED".

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera