Strona główna Aktualności

180 mln zł czeka na naukowców w kolejnych trzech konkursach NCN

17.06.2015 Granty i stypendia, Konkursy

Fot. Fotolia

W sumie 180 mln zł czeka na naukowców prowadzących badania podstawowe w trzech konkursach ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki. Zgłoszenia do konkursów Maestro 7, Harmonia 7 i Sonata Bis 5 przyjmowane są do 15 września 2015 r.

"Ogłoszone właśnie konkursy to ważny element stworzonego przez NCN systemu dystrybucji środków, który sprawnie wyłania najlepszych i umożliwia im prowadzenie badań. Niestety, nasz budżet jest zbyt niski w stosunku do potrzeb i m.in. dlatego mamy wiele ograniczeń w regulaminach konkursów" – podkreśla w przesłanym komunikacie dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki. "Apelujemy o zwiększenie środków na prowadzenie badań podstawowych dla polskich naukowców, bez tego system działa demotywująco. A mamy w Polsce wielu doskonałych badaczy, którzy mają bardzo dobre pomysły i zasługują na to, żeby otrzymać wsparcie w ich realizacji" - dodaje dyrektor NCN.

 

W siódmej edycji prestiżowego konkursu Maestro dla naukowców przeznaczono 60 mln zł. Skierowany jest on do wybitnych naukowców, planujących realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, których efektem mogą być odkrycia naukowe.

 

Kierownikiem projektu nagrodzonego w tym programie może być uczony posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, który w okresie ostatnich 10 lat publikował w renomowanych czasopismach naukowych oraz kierował realizacją przynajmniej dwóch zakończonych projektów badawczych, a także wykazał się dodatkową aktywnością naukową np. uczestniczył w międzynarodowych konferencjach. Ze środków grantu realizowanego w ramach konkursu Maestro 7 należy zatrudnić przynajmniej jedną osobę na stanowisku typu post-doc oraz zaangażować przynajmniej jednego doktoranta, na co najmniej 36 miesięcy.

 

Budżet programu Harmonia 7 to 50 mln zł. Z tych środków mogą być sfinansowane projekty badawcze realizowane we współpracy z partnerami zagranicznymi lub przy wykorzystaniu międzynarodowej aparatury. Maksymalna wysokość finansowania dla pojedynczego projektu to 1,5 mln zł w okresie trzech lat. W konkursie można sfinansować wyłącznie polską część projektu, przy czym nie można zaplanować zakupu, wytworzenia lub modernizacji aparatury naukowo-badawczej.

 

W konkursie Sonata Bis 5 badacze mogą uzyskać finansowanie w łącznej wysokości 70 mln zł. Jest ono przyznawane projektom mającym na celu powołanie nowego zespołu naukowego. Wnioskodawcami mogą być osoby, które uzyskały stopień naukowy doktora w latach 2003-2012. W składzie zespołu badawczego może być tylko jeden badacz z hablilitacją lub tytułem naukowym (kierownik projektu), trzeba również przewidzieć zaangażowanie co najmniej jednego doktoranta na min. 36 miesięcy.

 

Jak czytamy w przesłanym komunikacie, wraz z ogłoszeniem konkursów Maestro 7, Harmonia 7 i Sonata Bis 5 Rada Narodowego Centrum Nauki kontynuuje zmiany w zakresie kosztów ponoszonych w grantach NCN. Zmiany dotyczą przede wszystkim wynagrodzeń w grantach.

 

"Naszym celem jest umożliwianie tworzenia nowych miejsc pracy ze środków pochodzących z grantów NCN. W naszych konkursach można zaplanować wynagrodzenia etatowe, dodatkowe i stypendia naukowe. Nie wymagamy szczegółowego rozpisywania budżetu wynagrodzeń dodatkowych na etapie składania wniosku – chcemy, żeby na bieżąco dysponował nim kierownik projektu, co pozwoli mu elastycznie kształtować skład zespołu badawczego, adekwatnie do potrzeb" – podkreśla prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady NCN.

 

Szczegółowe informacje na temat konkursów są dostępne na stronie: http://www.ncn.gov.pl/

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi