Strona główna Aktualności

Polski przewodnik dla zagranicznych miłośników ptaków

29.06.2015 Książka

Gdzie w Polsce najlepiej obserwować ptaki i jakie gatunki można tu spotkać? Mówi o tym anglojęzyczny przewodnik po najciekawszych dla birdwatcherów miejscach w Polsce "Birding in Poland".

Birdwatching - podglądanie ptaków – to coraz popularniejsze hobby zwłaszcza na zachodzie i północy Europy, a ostatnio także w Polsce. Dotychczas brakowało obszernego anglojęzycznego przewodnika opisującego ornitologiczne atrakcje w całej Polsce.

 

Z myślą o birdwatcherach, planujących dłuższy pobyt w Polsce, i o tych, którzy odwiedzają duże miasta w interesach i mają jedynie kilka godzin na obserwacje ptaków, powstał przewodnik "Birding in Poland". Przedstawiono w nim bardziej szczegółowo ciekawe miejsca w Warszawie i Krakowie, dwóch miastach chyba najczęściej odwiedzanych przez cudzoziemców. Opisano też stanowiska w pobliżu innych dużych miast - Łodzi, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Białegostoku, Bydgoszczy, Lublina i Rzeszowa.

 

Przewodnik jest pracą zbiorową, 46 autorów to ornitolodzy, birdwatcherzy i znawcy lokalnej awifauny. Książka opisuje 119 stanowisk w całej Polsce i zawiera 164 mapy. Obok znanych chyba wszystkim zachodnioeuropejskim birdwatcherom miejsc takich, jak Puszcza Białowieska, Dolina Biebrzy czy Ujście Warty, pojawiają się w niej opisy mniej znanych, lecz również wartych odwiedzenia terenów.

 

"Książka powstała m.in. dla ludzi z Zachodu przyjeżdżających do Polski na własną rękę. Opisaliśmy w niej miejsca, gdzie można zobaczyć nie tylko mnóstwo ptaków, ale gdzie rosną też szanse zobaczenia rzadkiego gatunku" - powiedział PAP birdwatcher i autor opisów stanowisk w Małopolsce, Paweł Malczyk.

 

Dodał, że miłośników ptaków z Zachodu często interesuje gniazdująca w Polsce wodniczka - gatunek, którego zachodni zasięg kończy się właśnie w naszym kraju.

 

Książkę uzupełnia opis awifauny Polski, praktyczne rady na temat birdwatchingu i podróżowania w Polsce, teksty o prawnych aspektach obserwowania ptaków oraz o biologii wodniczki i bociana białego.

 

Zainteresowanie Polską ze strony zachodnich miłośników ptaków w ostatnich latach rośnie. "Zgłaszają się do nas osoby prywatne, które planują przyjazd do Polski, i chciałyby obserwować gatunki ptaków, które można zobaczyć tylko u nas, albo które u nas łatwiej jest obserwować, niż w Europie Zachodniej. Podpytują, gdzie na takie obserwacje warto się wybrać" - powiedziała PAP Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) - organizacji będącej polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków, BirdLife International.

 

"W czasie, kiedy promowaliśmy naszą książkę, stwierdziliśmy ze zdziwieniem, że nawet niektóre osoby związane z turystyką nie do końca wiedzą, co to jest birdwatching, dlaczego zachodnioeuropejscy birdwatcherzy przyjeżdżają do Polski, i dlaczego tak ważne jest promowanie miejsc, gdzie można obserwować ptaki" - zaznaczają Magdalena Grudzinska-Sterno i Adam Sterno z wydawnictwa Oriolus Förlag w Uppsali, które wydało książkę we współpracy z Influence Publishing House.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii. Georg Wilhelm Friedrich Hegel
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->