Strona główna Aktualności

Polski przewodnik dla zagranicznych miłośników ptaków

29.06.2015 Książka

Gdzie w Polsce najlepiej obserwować ptaki i jakie gatunki można tu spotkać? Mówi o tym anglojęzyczny przewodnik po najciekawszych dla birdwatcherów miejscach w Polsce "Birding in Poland".

Birdwatching - podglądanie ptaków – to coraz popularniejsze hobby zwłaszcza na zachodzie i północy Europy, a ostatnio także w Polsce. Dotychczas brakowało obszernego anglojęzycznego przewodnika opisującego ornitologiczne atrakcje w całej Polsce.

 

Z myślą o birdwatcherach, planujących dłuższy pobyt w Polsce, i o tych, którzy odwiedzają duże miasta w interesach i mają jedynie kilka godzin na obserwacje ptaków, powstał przewodnik "Birding in Poland". Przedstawiono w nim bardziej szczegółowo ciekawe miejsca w Warszawie i Krakowie, dwóch miastach chyba najczęściej odwiedzanych przez cudzoziemców. Opisano też stanowiska w pobliżu innych dużych miast - Łodzi, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Białegostoku, Bydgoszczy, Lublina i Rzeszowa.

 

Przewodnik jest pracą zbiorową, 46 autorów to ornitolodzy, birdwatcherzy i znawcy lokalnej awifauny. Książka opisuje 119 stanowisk w całej Polsce i zawiera 164 mapy. Obok znanych chyba wszystkim zachodnioeuropejskim birdwatcherom miejsc takich, jak Puszcza Białowieska, Dolina Biebrzy czy Ujście Warty, pojawiają się w niej opisy mniej znanych, lecz również wartych odwiedzenia terenów.

 

"Książka powstała m.in. dla ludzi z Zachodu przyjeżdżających do Polski na własną rękę. Opisaliśmy w niej miejsca, gdzie można zobaczyć nie tylko mnóstwo ptaków, ale gdzie rosną też szanse zobaczenia rzadkiego gatunku" - powiedział PAP birdwatcher i autor opisów stanowisk w Małopolsce, Paweł Malczyk.

 

Dodał, że miłośników ptaków z Zachodu często interesuje gniazdująca w Polsce wodniczka - gatunek, którego zachodni zasięg kończy się właśnie w naszym kraju.

 

Książkę uzupełnia opis awifauny Polski, praktyczne rady na temat birdwatchingu i podróżowania w Polsce, teksty o prawnych aspektach obserwowania ptaków oraz o biologii wodniczki i bociana białego.

 

Zainteresowanie Polską ze strony zachodnich miłośników ptaków w ostatnich latach rośnie. "Zgłaszają się do nas osoby prywatne, które planują przyjazd do Polski, i chciałyby obserwować gatunki ptaków, które można zobaczyć tylko u nas, albo które u nas łatwiej jest obserwować, niż w Europie Zachodniej. Podpytują, gdzie na takie obserwacje warto się wybrać" - powiedziała PAP Katarzyna Groblewska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP) - organizacji będącej polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków, BirdLife International.

 

"W czasie, kiedy promowaliśmy naszą książkę, stwierdziliśmy ze zdziwieniem, że nawet niektóre osoby związane z turystyką nie do końca wiedzą, co to jest birdwatching, dlaczego zachodnioeuropejscy birdwatcherzy przyjeżdżają do Polski, i dlaczego tak ważne jest promowanie miejsc, gdzie można obserwować ptaki" - zaznaczają Magdalena Grudzinska-Sterno i Adam Sterno z wydawnictwa Oriolus Förlag w Uppsali, które wydało książkę we współpracy z Influence Publishing House.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

zan/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi