Strona główna Aktualności
Uczelnie

Białystok/ Ruszyła letnia szkoła języka polskiego dla cudzoziemców

09.07.2015 Uczelnie

Fot. Fotolia

45 studentów filologii polskiej oraz lektoratów języka polskiego z siedmiu krajów bierze udział w Letniej Szkole Języka i Kultury Polskiej dla cudzoziemców na Uniwersytecie w Białymstoku. Oprócz kursów języka polskiego, zaplanowano też m.in. zwiedzanie regionu.

Letnia szkoła na wydziale filologicznym na białostockiej uczelni organizowana jest po raz trzeci. Od dwóch lat przygotowuje ją działająca przy UwB szkoła języka polskiego Pollando.

 

W środę zainaugurowano zajęcia, która potrwają do 28 lipca. Kilkudziesięciu studentów może wziąć w nich udział dzięki dotacji z resortu nauki.

 

Do Białegostoku przyjechało 45 studentów z Azerbejdżanu, Gruzji, Białorusi, Bułgarii, Mołdawii, Ukrainy i Węgier. To osoby studiujące filologię polską, ukraińską, słowiańską, angielską i rosyjską, a także inne kierunki jak lingwistykę stosowaną, socjologię, zarządzanie, ekonomię czy informatykę. Najmłodszy uczestnik ma 19 lat, najstarszy - 39.

 

Jak powiedziała PAP dr Elżbieta Awramiuk z UwB, taka szkoła to "doskonały sposób promowania języka i kultury polskiej". "Nie ma lepszego; zbiera się grupa młodych ludzi, którzy w jakiś sposób są już zainteresowani tym językiem, a tutaj mają okazję to zintensyfikować tę naukę, a po drugie w takim międzynarodowym gronie pobyć zagranicą" - dodała.

 

Mówiła, że wyzwaniem dla szkoły letniej jest bariera językowa, bo uczestnicy mają różny poziom znajomości języka polskiego. "Ale nie chodzi tu tylko o przekazywanie wiedzy, a raczej o zachęcenie uczestników do poznawania języka i kultury polskiej" - wskazała Awramiuk.

 

Jak powiedziała jedna z uczestniczek szkoły Olga z Ukrainy, szkoła to dla niej możliwość nauczenia się języka polskiego, bo wiąże swoją przyszłość z Polską. Chciałaby pracować w miejscu związanym z Polską i Ukrainą.

 

W ramach szkoły studenci wezmą udział w warsztatach, ćwiczeniach i wykładach z języka polskiego oraz wiedzy o Polsce, które poprowadzą wykładowcy z Uniwersytetu w Białymstoku. Będą też uczestniczyć w warsztatach teatralnych w Teatrze Dramatycznych, zobaczą wystawę w Galerii Arsenał, będą zwiedzać Białystok, Supraśl czy Tykocin.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

swi/ pz/

Tagi: białystok
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi