Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
17.07.2015 aktualizacja 17.07.2015

Święto archeologii w rezerwacie w Krzemionkach

Fot. PAP/ PIOTR POLAK 16.08.2002 Fot. PAP/ PIOTR POLAK 16.08.2002

Warsztaty i pokazy archeologii eksperymentalnej, przybliżające aktywność człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu, odbędą się weekend w Rezerwacie „Krzemionki” k. Ostrowca Świętokrzyskiego, w ramach IV Krzemieniowskich Spotkań z Epoką Kamienia.

Jak podkreślił w rozmowie PAP Kamil Stelmasik z działu promocji Muzeum i Rezerwatu Archeologicznego „Krzemionki”, jedną z najciekawszych części imprezy będzie sobotni pokaz pradawnych techniki ustawiania menhirów - ogromnych głazów.

„Menhiry już w okresie neolitu i we wczesnej epoce brązu pełniły funkcje związane z kultem zmarłych. Turyści będą mogli się dowiedzieć w jako sposób transportowano ciężkie skały, jak je podnoszono i ustawiano oraz jakie rytuały towarzyszyły tej pracy. Pokaz przygotowała grupa rekonstrukcyjna z Krakowa, a oglądający także zostaną zaangażowani w akcję” – wyjaśniał Stelmasik.

Również w sobotę zaplanowano promocję monografii dr Jerzego Tomasza Bąbla, dotyczącej tutejszych neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego – obędzie spotkanie z naukowcem. Jak mówił Stelmasik, publikacja jest drugą po napisanej w latach 20. ub.w. przez Stefana Krukowskiego, dużą pracą poświęconą rezerwatowi.

Przez dwa dni weekendu w Krzemionkach będą trwały warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej, które poprowadzą archeolodzy oraz entuzjaści i pasjonaci tej dziedziny nauki z całej Polski.

Pod ich okiem, przy specjalnie zaaranżowanych stanowiskach na terenie zrekonstruowanej osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. myślistwa, obróbki miedzi, garncarstwa i tkactwa, a także pradziejowej kultury duchowej.

W sobotę dla dzieci przygotowano warsztaty muzyczne - bębniarskie i z budowy pradawnych instrumentów. Zaplanowano też projekcję kanadyjsko-francuskiego filmu „Walka o ogień” z 1981 r.

W niedzielę chętni będą mogli uczestniczyć w wycieczce, organizowanej pod hasłem „Geopark Doliny Kamiennej”. W trakcie wyprawy będzie można poznać osobliwości geologiczne pobliskich miejscowości takich jak: Gagaty Sołtykowskie, Krynki i Wióry.

Po południu w muzeum archeologicznym zaplanowano otwarcie wystawy, poświęconej fotografowi XIX-wiecznej Samarkandy, wybitnemu polskiemu podróżnikowi i badaczowi kultury ziem Azji Środkowej, Leonowi Barszczewskiemu.

Barszczewski (1849-1910) podróżował po krainach Badachszanu, Turkiestanu, Chanatów Buchary. Podczas wypraw opracowywał mapy i badał tamtejsze szlaki komunikacyjne. Był badaczem Pamiru, a także odkrywcą starożytnej Samarkandy - uznaje się go za pioniera prowadzonych tam badań archeologicznych.

Ekspozycja jest poświęcona życiu i działalności Barszczewskiego. Będą pokazane unikalne zdjęcia wykonane przez badacza z krajobrazami, widokami miast oraz wizerunkami mieszkańców rejonów, w których przebywał. Wystawę urozmaicają m.in. oryginalne szklane klisze i narodowe stroje ludów zamieszkujących Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan.

Zbiory są własnością prawnuka odkrywcy, propagatora jego życia i działalności, Igora Strojeckiego. Ekspozycja będzie czynna do połowy października.

Wstęp na Krzemieniowskie Spotkania z Epoką Kamienia i na wystawę jest bezpłatny. Wymagane są zapisy na wycieczkę. Bilet będą musiały kupić te osoby, które będą chciały zwiedzić samo muzeum. Niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej www.krzemionki.pl

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Podostrowieckie kopalnie krzemienia pasiastego pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (funkcjonowały pomiędzy IV a II tysiącleciem p.n.e). W Krzemionkach zlokalizowano ok. czterech tys. szybów połączonych siecią chodników; mają do dziewięciu metrów głębokości. W kopalniach ze skał wapiennych wydobywano krzemień, który służył do wytwarzania narzędzi. Wyrabiane potem krzemienne siekiery rozprowadzono w odległości nawet kilkuset kilometrów od kopalń.

Kopalnie w Krzemionkach odkrył tu w 1922 r. urodzony w Ostrowcu geolog, prof. Jan Samsonowicz. W muzeum można zwiedzać m. in. podziemną trasę utworzoną z połączenia pokopalnianych wyrobisk.

PAP - Nauka w Polsce

ban/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024