Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
18.08.2015 aktualizacja 18.08.2015

Krakowscy naukowcy ponownie badać będą dzieje starożytnego Cypru

Widok Agory (widoczny też odeon i Akropol z latarnią morską) z kamery podwieszonej pod dronem, październik 2014 r. Fot. K. Hanus Widok Agory (widoczny też odeon i Akropol z latarnią morską) z kamery podwieszonej pod dronem, październik 2014 r. Fot. K. Hanus

70 osób weźmie udział w tegorocznym sezonie badań archeologicznych w Nea Pafos na Cyprze, który rozpocznie się 19 sierpnia. Oprócz archeologów w licznej kadrze znajdą się studenci, doktoranci, wolontariusze oraz specjaliści, zajmujący się metodami badań nieinwazyjnych.

Krakowscy archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe na Cyprze pod kierunkiem prof. Ewdoksii Papuci-Władyki z Zakładu Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Paphos Agora Project od 2011 roku. To starożytne miasto było stolicą grecko-rzymskiego Cypru. W latach 80. XX w. jego ruiny wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

"Po czterech kampaniach wykopaliskowych i pracach studyjnych możemy stwierdzić, że odnieśliśmy wielki sukces! W tak krótkim czasie udało się stwierdzić po pierwsze, że miejsce, gdzie prowadzimy badania to rzeczywiście Agora. Natomiast odkrycie dwóch dużych budowli o charakterze publicznym datowanych na okres hellenistyczny, pozwala stwierdzić, że odkryliśmy Agorę hellenistyczną miasta Pafos, która funkcjonowała na tym samym miejscu, co rzymska” – podsumowuje dotychczasowe prace prof. Papuci-Władyka.

W tym roku krakowska ekspedycja rozpoczyna nowy etap działania, co jest możliwe dzięki uzyskaniu nowego grantu Narodowego Centrum Nauki MAESTRO na lata 2015-2019.

"W dalszym ciągu będziemy prowadzili prace na samej Agorze, gdzie do przebadania zostało 95 proc. terenu, starając się zrekonstruować wygląd i sposób funkcjonowania tej przestrzeni publicznej” – wyjaśnia kierowniczka prac.

Druga część sezonu rozpocznie się po 20 września. Wtedy do polskiej ekipy dołączą specjaliści z Uniwersytetu w Hamburgu wyposażeni w urządzenia do badań geofizycznych. Ich zadaniem będzie rozpoznanie obszaru położonego na południe od agory i poszukiwanie infrastruktury gospodarczej. Ten ostatni element ma być pomocny w podjęciu próby rekonstrukcji aktywności ekonomicznej miasta w kontekście kontaktów handlowych we wschodniej części Morza Śródziemnego.

„Zastosujemy również skaning laserowy, który wykonają specjaliści z AGH, oraz zdjęcia z powietrza przy użyciu kamery podwieszonej do drona. Integralną częścią tegorocznych badań będą również prace geoarcheologiczne ekipy z Uniwersytetu w Kielcach” – dodaje prof. Papuci-Władyka.

Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Obecnie stanowi też znaną atrakcję turystyczną. Powstało w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Początkowo znajdowało się (w okresie hellenistycznym) w obrębie egipskiego królestwa Ptolemeuszy, a potem pod kuratelą rzymską.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024