Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
17.09.2015 aktualizacja 17.09.2015

W niedzielę rozpoczyna się V Kongres Mediewistów Polskich

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Największe spotkanie polskich naukowców zajmujących się tematyką średniowiecza, odbędzie się w dniach 20-24 września w Rzeszowie. W czasie 20 sesji tematycznych zostanie przedstawionych 250 referatów. Wstęp dla słuchaczy jest nieodpłatny. Kongresowi towarzyszyć będzie kiermasz książek z dziedziny humanistyki.

Kongresy Mediewistów Polskich to najważniejsze spotkania polskich badaczy średniowiecza, które organizowane są od kilkunastu lat z inicjatywy Stałego Komitetu Mediewistów Polskich. Stanowią one platformę wymiany doświadczeń badawczych i najnowszych osiągnięć przedstawicieli różnych dyscyplin badających średniowiecze – nie tylko mediewistów – historyków, ale również archeologów, historyków sztuki, filologów, religioznawców, ale także reprezentantów nauk przyrodniczych, współpracujących z humanistami w badaniach mediewistycznych. Ostatni kongres odbył się w 2011 roku w Poznaniu.

Organizatorzy podkreślają, że miejsce odbywania się kolejnego kongresu nie jest przypadkowe. Historyczny kontekst regionu południowo-wschodniej Polski, gdzie położony jest Rzeszów, oraz naukowy dorobek pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego predestynują do skierowania uwagi badaczy na tytułowe zagadnienie tegorocznego spotkania – „Recepcja i odrzucenie. Kontakty międzykulturowe w średniowieczu”.

„Mamy nadzieję, że V Kongres Mediewistów Polskich ożywi dyskurs naukowy nad tytułową problematyką, w kontekście kontaktów między elitami władzy, grupami społecznymi i organizacjami politycznymi, w sferze relacji uchwytnych w warstwie kultury duchowej i materialnej” – czytamy w zaproszeniu.

Obrady V Kongresu Mediewistów Polskich skoncentrują się na interdyscyplinarnych badaniach kontaktów międzykulturowych w średniowieczu. Poruszone będą tematy dotąd marginalizowane, związane z przełomem starożytności i średniowiecza, czy z najnowszymi trendami metodologicznymi w zakresie nauk humanistycznych i przyrodniczych, związanych z badaniami mediewistycznymi.

Nowością są dwie sesje tematyczne. Pierwsza to „Mediewalizm w kulturze nowożytnej i współczesnej”, w czasie której omówiona zostanie recepcja średniowiecza w kulturze współczesnej. Kolejna - „Na pograniczu Słowiańszczyzny i Skandynawii - polskie badania nordystyczne” - skupi wystąpienia naukowców tropiących kontakty ówczesnej Polski z północnymi rubieżami Europy. Organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowani sekcją poświęconą religii zatytułowaną „Hierofanie, wierzenia, obrzędy… Kultura symboliczna w średniowieczu między pogaństwem a chrześcijaństwem.” Z uwagi na rok Długosza zorganizowano osobną część poświęconą tradycji i przyszłość badań nad tym słynnym kronikarzem. Szczególnie gorących rozmów organizatorzy spodziewają się natomiast na części „Historycy i archeolodzy jako badacze średniowiecza - problemy i szanse współpracy”.

Organizatorami kongresu są: Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, Wydział Socjologiczno-Historyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stały Komitet Mediewistów. Obrady będą odbywały się w budynkach Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii UR oraz Rektoratu UR.

Szczegółowe informacje o sympozjum dostępne są na stronie: http://www.mediewistyka.ur.edu.pl/

Kongres wsparło finansowo Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024