Strona główna Aktualności

AGH wzbogaciła się o unikatowe laboratorium telekomunikacyjne

24.09.2015 Uczelnie

Otwarcie nowego laboratorium dydaktycznego współfinansowanego przez Nokia Networks przeznaczonego do symulacji sieci LTE w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Fot. PAP/ Stanisław Rozpędzik 23.09.2015

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wzbogaciła się o nowe laboratorium dydaktyczne dysponujące w pełni funkcjonalną siecią telefonii komórkowej najnowszej generacji. Według przedstawicieli AGH jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona w polskiej uczelni.

Laboratorium powstało na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH dzięki umowie zawartej pomiędzy uczelnią i krakowskim centrum badawczo-rozwojowym firmy Nokia.

 

Rzecznik uczelni Bartosz Dembiński zwrócił uwagę, że pracownia dysponuje w pełni funkcjonalną siecią komórkową najnowszej generacji o standardzie LTE. Dzięki temu studenci będą mogli uzyskiwać unikatowe kompetencje inżynierskie.

 

Laboratorium składa się z pięciu małych stacji bazowych (Small cells) LTE. Trzy z nich to tzw. „Pico cells”, przeznaczone do użytku wewnątrz budynków - zbliżone rozmiarami do routera wi-fi. Pozostałe dwie stacje to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów. Dodatkowo laboratorium posiada smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux, a także symulatorem sieci.

 

Jak tłumaczą specjaliści, stacje te - pomimo małej mocy – mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do użytku zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych, a także w centrach miast, gdzie jest zwiększone zapotrzebowanie na usługi mobilne. Pozwalają one na zwiększenie obszaru pokrytego sygnałem oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie.

 

Krzysztof Persona, dyrektor centrum badawczo-rozwojowego Nokii w Krakowie podkreślił, że dostarczenie sprzętu nie jest jedynym wkładem fińskiej firmy w podnoszenie wiedzy studentów AGH. „Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu +Nowoczesne technologie komórkowe – LTE+ a studenci będą poznawać teoretyczne zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez nas sprzętu” - wyjaśnił.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

rgr/ mki/

Tagi: agh , lte , nokia
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi