Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
24.09.2015 aktualizacja 24.09.2015

AGH wzbogaciła się o unikatowe laboratorium telekomunikacyjne

Otwarcie nowego laboratorium dydaktycznego współfinansowanego przez Nokia Networks przeznaczonego do symulacji sieci LTE w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Fot. PAP/ Stanisław Rozpędzik 23.09.2015 Otwarcie nowego laboratorium dydaktycznego współfinansowanego przez Nokia Networks przeznaczonego do symulacji sieci LTE w Katedrze Telekomunikacji na Wydziale Informatyki Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Fot. PAP/ Stanisław Rozpędzik 23.09.2015

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie wzbogaciła się o nowe laboratorium dydaktyczne dysponujące w pełni funkcjonalną siecią telefonii komórkowej najnowszej generacji. Według przedstawicieli AGH jest to pierwsza tego typu pracownia uruchomiona w polskiej uczelni.

Laboratorium powstało na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH dzięki umowie zawartej pomiędzy uczelnią i krakowskim centrum badawczo-rozwojowym firmy Nokia.

Rzecznik uczelni Bartosz Dembiński zwrócił uwagę, że pracownia dysponuje w pełni funkcjonalną siecią komórkową najnowszej generacji o standardzie LTE. Dzięki temu studenci będą mogli uzyskiwać unikatowe kompetencje inżynierskie.

Laboratorium składa się z pięciu małych stacji bazowych (Small cells) LTE. Trzy z nich to tzw. „Pico cells”, przeznaczone do użytku wewnątrz budynków - zbliżone rozmiarami do routera wi-fi. Pozostałe dwie stacje to większe urządzenia, wyposażone w nadajniki o mocy do 5 watów. Dodatkowo laboratorium posiada smartfony testowe LTE oraz komputery z zainstalowanym systemem operacyjnym Linux, a także symulatorem sieci.

Jak tłumaczą specjaliści, stacje te - pomimo małej mocy – mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je do użytku zewnętrznego i wewnętrznego np. podczas koncertów, imprez sylwestrowych czy sportowych, a także w centrach miast, gdzie jest zwiększone zapotrzebowanie na usługi mobilne. Pozwalają one na zwiększenie obszaru pokrytego sygnałem oraz pojemności sieci, dzięki czemu użytkownicy telefonów komórkowych będą mogli nawiązać połączenie.

Krzysztof Persona, dyrektor centrum badawczo-rozwojowego Nokii w Krakowie podkreślił, że dostarczenie sprzętu nie jest jedynym wkładem fińskiej firmy w podnoszenie wiedzy studentów AGH. „Od tego semestru pracownicy Centrum będą współprowadzić zajęcia z przedmiotu +Nowoczesne technologie komórkowe – LTE+ a studenci będą poznawać teoretyczne zasady budowy i funkcjonowania sieci opartych o standard LTE oraz praktyczne ich działanie, z wykorzystaniem dostarczonego przez nas sprzętu” - wyjaśnił.

PAP - Nauka w Polsce

rgr/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024