Strona główna Aktualności

Konkurs ERA Chair w IChF PAN: zwycięzca stworzy katedrę

01.10.2015 Konkursy

W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie ruszył konkurs prestiżowego europejskiego grantu ERA Chair o wartości 2,5 mln euro. Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski

Światowej klasy specjaliści w zakresie badań na pograniczu biologii, chemii i fizyki mają szansę utworzyć własną katedrę w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. W jednostce ruszył konkurs prestiżowego europejskiego grantu ERA Chair.

W Instytucie Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie rozpoczął się konkurs dla wybitnych uczonych o międzynarodowej renomie. Zwycięzca konkursu, organizowanego w ramach europejskiego grantu ERA Chair, będzie mógł zbudować w IChF PAN nową katedrę: Zakład Chemii Fizycznej Układów Biologicznych.

 

Jak informują przedstawiciele IChf PAN w przesłanym PAP komunikacie, laureat będzie mógł realizować własny program badawczy, wybrać kadrę naukową i nową aparaturę pomiarową. "Proponowane wynagrodzenie, wyraźnie wyższe od oferowanego przez wiodące instytucje naukowe Europy i USA, dodatkowo zwiększa atrakcyjność konkursu" - zapewniają organizatorzy.

 

„Zależy nam na uczonym o światowej renomie, który będzie potrafił wykorzystać dotychczasowe sukcesy instytutu w takich dziedzinach jak techniki mikroprzepływowe, chemia analityczna, nowoczesna chemia biologiczna czy optyka nieliniowa i poprowadzi swoją katedrę ku nowym obszarom badawczym, leżącym na pograniczu biologii z chemią i fizyką” - komentuje prof. Robert Hołyst z IChF PAN.

 

Naukowcy zainteresowani konkursem ERA Chair powinni zgłosić swoją kandydaturę w IChF PAN do 15 listopada br. (szczegółowe informacje są dostępne pod adresem). Wstępna selekcja kandydatów zakończy się 31 grudnia br. wyłonieniem 3-5 finalistów. W styczniu 2016 roku zostaną oni zaproszeni do IChF PAN, gdzie wygłoszą seminarium przed komitetem rekrutacyjnym złożonym z naukowców z Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii, wśród których znajdują się laureaci grantów ERC.

 

Granty ERA Chair (European Research Area) są przyznawane w ramach Horyzontu 2020, największego europejskiego programu finansowania badań naukowych i innowacji. Budżet programu na lata 2014-20 wynosi niemal 80 mld euro. Głównym zadaniem grantów ERA Chair jest przyciągnięcie najwybitniejszych uczonych do instytucji naukowych działających w niedawno przyjętych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

 

Dalekosiężnym efektem realizacji grantów ma być podniesienie poziomu nauki nowych państw członkowskich i wzrost jej konkurencyjności do poziomu umożliwiającego skuteczną rywalizację z czołowymi ośrodkami naukowymi, zarówno w Europie, jak i na świecie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->