Strona główna Aktualności

Konkurs ERA Chair w IChF PAN: zwycięzca stworzy katedrę

01.10.2015 Konkursy

W Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie ruszył konkurs prestiżowego europejskiego grantu ERA Chair o wartości 2,5 mln euro. Źródło: IChF PAN, Grzegorz Krzyżewski

Światowej klasy specjaliści w zakresie badań na pograniczu biologii, chemii i fizyki mają szansę utworzyć własną katedrę w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. W jednostce ruszył konkurs prestiżowego europejskiego grantu ERA Chair.

W Instytucie Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie rozpoczął się konkurs dla wybitnych uczonych o międzynarodowej renomie. Zwycięzca konkursu, organizowanego w ramach europejskiego grantu ERA Chair, będzie mógł zbudować w IChF PAN nową katedrę: Zakład Chemii Fizycznej Układów Biologicznych.

 

Jak informują przedstawiciele IChf PAN w przesłanym PAP komunikacie, laureat będzie mógł realizować własny program badawczy, wybrać kadrę naukową i nową aparaturę pomiarową. "Proponowane wynagrodzenie, wyraźnie wyższe od oferowanego przez wiodące instytucje naukowe Europy i USA, dodatkowo zwiększa atrakcyjność konkursu" - zapewniają organizatorzy.

 

„Zależy nam na uczonym o światowej renomie, który będzie potrafił wykorzystać dotychczasowe sukcesy instytutu w takich dziedzinach jak techniki mikroprzepływowe, chemia analityczna, nowoczesna chemia biologiczna czy optyka nieliniowa i poprowadzi swoją katedrę ku nowym obszarom badawczym, leżącym na pograniczu biologii z chemią i fizyką” - komentuje prof. Robert Hołyst z IChF PAN.

 

Naukowcy zainteresowani konkursem ERA Chair powinni zgłosić swoją kandydaturę w IChF PAN do 15 listopada br. (szczegółowe informacje są dostępne pod adresem). Wstępna selekcja kandydatów zakończy się 31 grudnia br. wyłonieniem 3-5 finalistów. W styczniu 2016 roku zostaną oni zaproszeni do IChF PAN, gdzie wygłoszą seminarium przed komitetem rekrutacyjnym złożonym z naukowców z Polski, Wielkiej Brytanii, Belgii i Holandii, wśród których znajdują się laureaci grantów ERC.

 

Granty ERA Chair (European Research Area) są przyznawane w ramach Horyzontu 2020, największego europejskiego programu finansowania badań naukowych i innowacji. Budżet programu na lata 2014-20 wynosi niemal 80 mld euro. Głównym zadaniem grantów ERA Chair jest przyciągnięcie najwybitniejszych uczonych do instytucji naukowych działających w niedawno przyjętych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

 

Dalekosiężnym efektem realizacji grantów ma być podniesienie poziomu nauki nowych państw członkowskich i wzrost jej konkurencyjności do poziomu umożliwiającego skuteczną rywalizację z czołowymi ośrodkami naukowymi, zarówno w Europie, jak i na świecie.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mrt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->