Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
03.10.2015 aktualizacja 03.10.2015

Naukowcy dla zwiedzających – konferencja w Koperniku

Fot. materiały prasowe CNK Fot. materiały prasowe CNK

Jak jest rola współczesnych muzeów i centrów nauki w przestrzeni badań naukowych? Na czym polega uczenie się w takich placówkach? Jak je usprawnić i jednocześnie uatrakcyjnić? Centrum Nauki Kopernik i Uniwersytet Warszawski zapraszają na międzynarodową konferencję „Przygody umysłu”. Zapisy trwają jeszcze do 15 października.

Jak informują organizatorzy, ideą przyświecającą spotkaniu jest integracja dwóch środowisk – naukowców, dla których muzea i centra nauki mają być doskonałym miejscem prowadzenia swoich badań, oraz praktyków, pracowników instytucji wystawienniczych. Wymiana doświadczeń zaowocować ma lepszym zrozumieniem oczekiwań i potrzeb zwiedzających. Dla naukowców instytucje o tym charakterze umożliwiają objęcie badaniami różnorodne zachowania dużej liczby ludzi w powtarzalnych warunkach. Natomiast muzealnicy i pracownicy centrów nauki, z pomocą narzędzi znanych naukowcom, lepiej mogą zrozumieć zachowania zwiedzających oraz sprawdzić, czy i w jaki sposób przekaz dociera do odbiorcy poprzez ekspozycję.

„Sesje będą zaplanowane w sposób, który umożliwi twórczy dialog między badaczami i praktykami – z korzyścią dla przyszłych, wspólnych przedsięwzięć” – przekonują organizatorzy.

Konferencja skierowana jest szczególnie do pracowników działów edukacji, ewaluacji, marketingu, działów programowych centrów nauki, muzeów i innych instytucji edukacji nieformalnej oraz naukowców zajmujących się badaniem procesów poznawczych, mechanizmów uczenia się i doświadczenia w instytucjach edukacji pozaformalnej.

Swoimi doświadczeniami na spotkaniu podzielą się zagraniczni goście specjalni. Wśród nich będą prof. Paulo Blikstein z Uniwersytetu Stanforda w USA czy prof. Louise Archer z londyńskiego King’s College. Nie zabraknie też reprezentanta muzealnictwa – wystąpienie wygłosi Dan Wormald z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Naukowców powinno szczególnie zainteresować wystąpienie dr Diany Issidorides z Centrum Nauki NEMO w Amsterdamie. Instytucja stale współpracuje z kilkunastoma uczelniami wyższymi z całego świata, dzięki czemu lepiej dostosowuje swoją działalność do odbiorców. Jednocześnie naukowcy mogą prowadzić interesujące ich badania. Wśród realizowanych obecnie jest m.in. projekt dotyczący zaufania wśród dzieci – czy związane jest one z doświadczeniami z własnego życia, a może zależy od genów?

Dwudniowe sympozjum „Przygody umysłu” połączone z warsztatami i spacerami badawczymi odbędzie się w dniach 9-10 listopada w Centrum Nauki Kopernik. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów znajdują się na stronie internetowej organizatora.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024