Strona główna Aktualności
Historia i kultura

„Bene Merito” dla polskiego egiptologa

20.10.2015 Archeologia, Historia i kultura, Nagrody i wyróżnienia

Dr Zbigniew E. Szafrański wraz z żoną Katarzyną i dr. hab. Tomaszem Waliszewskim. Fot. Ambasada RP w Kairze/ K. Leśniak

Dr Zbigniew E. Szafrański z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW otrzymał z rąk ambasadora Polski w Kairze, Michała Murkocińskiego odznakę honorową „Bene Merito”. Odznaczenie przyznawane jest za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

O uroczystości, która odbyła się 19 października w ogrodzie kairskiej Stacji CAŚ UW, poinformowała na swojej stronie internetowej Ambasada RP w Kairze. Na ceremonię przybyli polscy i zagraniczni archeolodzy, dyplomaci oraz przedstawiciele polskiej społeczności w Egipcie oraz przyjaciele naukowca. Gospodarzem uroczystości był nowo mianowany dyrektor Stacji Badawczej CAŚ w Kairze - dr Artur Obłuski.

 

Odznaczenie „Bene Merito” przyznał naukowcowi minister spraw zagranicznych RP, a wręczył ambasador Michał Murkociński. Laudację pod adresem dr. Szafrańskiego wygłosił dr hab. Tomasz Waliszewski - dyrektor CAŚ UW.

 

Uroczystość zbiegła się w czasie z zakończeniem pełnienia funkcji dyrektora Stacji Badawczej CAŚ UW przez dr. Szafrańskiego, którą sprawował w latach 2005-2015. Naukowiec jednocześnie był kierownikiem prac Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w świątyni Hatszepsut, którą będzie kontynuował. Polacy badają i rekonstruują świątynię od 1961 roku. To jedna z głównych atrakcji turystycznych w obrębie Luksoru. Wraz z całą nekropolą tebańską znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Dziękując za prace dr. Szafrańskiego w Kairze dr hab. Waliszewski i dr Obłuski w liście skierowanym do ustępującego dyrektora napisali: „Nie jest łatwo kierować tak dużą instytucją, jaką jest kairska Stacja Badawcze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, jednocześnie pracując naukowo. Panu udało się doskonale połączyć obydwa pola działań, na każdym z nich odnosząc sukcesy. Takim niewątpliwie były inauguracje kolejnych części restaurowanej Świątyni Królowej Hatszepsut, znaczące kolejne etapy Pańskiej pracy w Deir el-Bahari. Takim było również stałe przypominanie o obecności polskich archeologów w Egipcie, choćby poprzez organizację wielkiego święta 70-lecia naszej obecności na ziemi faraonów".

 

Stacja CAŚ UW powstała w 1959 roku, dzięki staraniom prof. Kazimierza Michałowskiego. Naukowiec uznawany jest za twórcę polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. To dzięki niemu Polacy prowadzą projekty badawcze w Aleksandrii czy w świątyni Hatszepsut oraz kilkanaście innych projektów w Egipcie. Mimo wielu trudnych okresów – zmian ustrojowych zarówno w Polsce, jak i Egipcie - Stacja nigdy nie zawiesiła działalności. Jest to obecnie jedyna polska placówka naukowo-badawcza na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Od lewej: Dr hab. Tomasz Waliszewski, ambasador Michał Murkociński, Katarzyna Szafrańska, dr Zbigniew E. Szafrański, dr Artur Obłuski z małżonką Joanną. Fot. Ambasada RP w Kairze/ K. Leśniak

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

"Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta "Bagdad. Miasto pokoju, miasto krwi" - różne oblicza irackiego miasta

Intelektualny i naukowy motor świata, a przy tym miasto, które imponowało przepięknymi i mądrze zorganizowanymi rozwiązaniami architektonicznymi... Opinię godną starożytnej Aleksandrii czy mitycznej Atlantydy miał ponad tysiąc lat temu Bagdad, dziś kojarzony z chaosem i zamachami.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka w szkołach powinna być prowadzona w taki sposób, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek
Albert Einstein

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi

-->