Strona główna Aktualności
Historia i kultura

„Bene Merito” dla polskiego egiptologa

20.10.2015 Archeologia, Historia i kultura, Nagrody i wyróżnienia

Dr Zbigniew E. Szafrański wraz z żoną Katarzyną i dr. hab. Tomaszem Waliszewskim. Fot. Ambasada RP w Kairze/ K. Leśniak

Dr Zbigniew E. Szafrański z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW otrzymał z rąk ambasadora Polski w Kairze, Michała Murkocińskiego odznakę honorową „Bene Merito”. Odznaczenie przyznawane jest za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

O uroczystości, która odbyła się 19 października w ogrodzie kairskiej Stacji CAŚ UW, poinformowała na swojej stronie internetowej Ambasada RP w Kairze. Na ceremonię przybyli polscy i zagraniczni archeolodzy, dyplomaci oraz przedstawiciele polskiej społeczności w Egipcie oraz przyjaciele naukowca. Gospodarzem uroczystości był nowo mianowany dyrektor Stacji Badawczej CAŚ w Kairze - dr Artur Obłuski.

 

Odznaczenie „Bene Merito” przyznał naukowcowi minister spraw zagranicznych RP, a wręczył ambasador Michał Murkociński. Laudację pod adresem dr. Szafrańskiego wygłosił dr hab. Tomasz Waliszewski - dyrektor CAŚ UW.

 

Uroczystość zbiegła się w czasie z zakończeniem pełnienia funkcji dyrektora Stacji Badawczej CAŚ UW przez dr. Szafrańskiego, którą sprawował w latach 2005-2015. Naukowiec jednocześnie był kierownikiem prac Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w świątyni Hatszepsut, którą będzie kontynuował. Polacy badają i rekonstruują świątynię od 1961 roku. To jedna z głównych atrakcji turystycznych w obrębie Luksoru. Wraz z całą nekropolą tebańską znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Dziękując za prace dr. Szafrańskiego w Kairze dr hab. Waliszewski i dr Obłuski w liście skierowanym do ustępującego dyrektora napisali: „Nie jest łatwo kierować tak dużą instytucją, jaką jest kairska Stacja Badawcze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, jednocześnie pracując naukowo. Panu udało się doskonale połączyć obydwa pola działań, na każdym z nich odnosząc sukcesy. Takim niewątpliwie były inauguracje kolejnych części restaurowanej Świątyni Królowej Hatszepsut, znaczące kolejne etapy Pańskiej pracy w Deir el-Bahari. Takim było również stałe przypominanie o obecności polskich archeologów w Egipcie, choćby poprzez organizację wielkiego święta 70-lecia naszej obecności na ziemi faraonów".

 

Stacja CAŚ UW powstała w 1959 roku, dzięki staraniom prof. Kazimierza Michałowskiego. Naukowiec uznawany jest za twórcę polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. To dzięki niemu Polacy prowadzą projekty badawcze w Aleksandrii czy w świątyni Hatszepsut oraz kilkanaście innych projektów w Egipcie. Mimo wielu trudnych okresów – zmian ustrojowych zarówno w Polsce, jak i Egipcie - Stacja nigdy nie zawiesiła działalności. Jest to obecnie jedyna polska placówka naukowo-badawcza na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Od lewej: Dr hab. Tomasz Waliszewski, ambasador Michał Murkociński, Katarzyna Szafrańska, dr Zbigniew E. Szafrański, dr Artur Obłuski z małżonką Joanną. Fot. Ambasada RP w Kairze/ K. Leśniak

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju Reglamentowane pradzieje. O nowej syntezie najstarszych dziejów naszego kraju

Nowe kompendium wiedzy o polskich pradziejach przygotowywano przez ponad 5 lat i wydano na nie 1,4 mln zł. Mimo, że publikację wydano również w wersji elektronicznej, dostęp do niego będą mieli nieliczni. Wielka szkoda.

Więcej

Tagi