Strona główna Aktualności
Historia i kultura

„Bene Merito” dla polskiego egiptologa

20.10.2015 Archeologia, Historia i kultura, Nagrody i wyróżnienia

Dr Zbigniew E. Szafrański wraz z żoną Katarzyną i dr. hab. Tomaszem Waliszewskim. Fot. Ambasada RP w Kairze/ K. Leśniak

Dr Zbigniew E. Szafrański z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW otrzymał z rąk ambasadora Polski w Kairze, Michała Murkocińskiego odznakę honorową „Bene Merito”. Odznaczenie przyznawane jest za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

O uroczystości, która odbyła się 19 października w ogrodzie kairskiej Stacji CAŚ UW, poinformowała na swojej stronie internetowej Ambasada RP w Kairze. Na ceremonię przybyli polscy i zagraniczni archeolodzy, dyplomaci oraz przedstawiciele polskiej społeczności w Egipcie oraz przyjaciele naukowca. Gospodarzem uroczystości był nowo mianowany dyrektor Stacji Badawczej CAŚ w Kairze - dr Artur Obłuski.

 

Odznaczenie „Bene Merito” przyznał naukowcowi minister spraw zagranicznych RP, a wręczył ambasador Michał Murkociński. Laudację pod adresem dr. Szafrańskiego wygłosił dr hab. Tomasz Waliszewski - dyrektor CAŚ UW.

 

Uroczystość zbiegła się w czasie z zakończeniem pełnienia funkcji dyrektora Stacji Badawczej CAŚ UW przez dr. Szafrańskiego, którą sprawował w latach 2005-2015. Naukowiec jednocześnie był kierownikiem prac Polsko-Egipskiej Archeologiczno-Konserwatorskiej Misji w świątyni Hatszepsut, którą będzie kontynuował. Polacy badają i rekonstruują świątynię od 1961 roku. To jedna z głównych atrakcji turystycznych w obrębie Luksoru. Wraz z całą nekropolą tebańską znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Dziękując za prace dr. Szafrańskiego w Kairze dr hab. Waliszewski i dr Obłuski w liście skierowanym do ustępującego dyrektora napisali: „Nie jest łatwo kierować tak dużą instytucją, jaką jest kairska Stacja Badawcze Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej, jednocześnie pracując naukowo. Panu udało się doskonale połączyć obydwa pola działań, na każdym z nich odnosząc sukcesy. Takim niewątpliwie były inauguracje kolejnych części restaurowanej Świątyni Królowej Hatszepsut, znaczące kolejne etapy Pańskiej pracy w Deir el-Bahari. Takim było również stałe przypominanie o obecności polskich archeologów w Egipcie, choćby poprzez organizację wielkiego święta 70-lecia naszej obecności na ziemi faraonów".

 

Stacja CAŚ UW powstała w 1959 roku, dzięki staraniom prof. Kazimierza Michałowskiego. Naukowiec uznawany jest za twórcę polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. To dzięki niemu Polacy prowadzą projekty badawcze w Aleksandrii czy w świątyni Hatszepsut oraz kilkanaście innych projektów w Egipcie. Mimo wielu trudnych okresów – zmian ustrojowych zarówno w Polsce, jak i Egipcie - Stacja nigdy nie zawiesiła działalności. Jest to obecnie jedyna polska placówka naukowo-badawcza na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Od lewej: Dr hab. Tomasz Waliszewski, ambasador Michał Murkociński, Katarzyna Szafrańska, dr Zbigniew E. Szafrański, dr Artur Obłuski z małżonką Joanną. Fot. Ambasada RP w Kairze/ K. Leśniak

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Dobry robot Dobry robot

Sztuczna inteligencja i roboty coraz śmielej wkraczają między ludzi. Aby zapobiec nieszczęściom i zapewnić komfortową pracę z maszynami naukowcy starają się nauczyć je moralności.

Więcej

Tagi