Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
21.10.2015 aktualizacja 21.10.2015

Prof. Wojciech Kacalak doktorem honoris causa Politechniki Poznańskiej

Specjalista w dziedzinie eksploatacji i budowy maszyn prof. Wojciech Kacalak odebrał w środę tytuł doktora honoris causa Politechniki Poznańskiej. Naukowiec uznawany jest m.in. za prekursora w wykorzystaniu kreatywności w procesie kształcenia młodych inżynierów.

Decyzję o przyznaniu prof. Wojciechowi Kacalakowi najwyższej godności akademickiej podjął pod koniec kwietnia 2015 roku Senat Politechniki Poznańskiej na wniosek Rady Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania.

Profesor Kacalak jest jednym z najwybitniejszych polskich specjalistów w dziedzinie budowy i eksploatacji maszyn. Tematyka, którą podejmuje w swojej pracy naukowej to m.in. technologia maszyn i mechatronika. Jednymi z jego głównych obszarów badawczych są ponadto: optymalizacja i automatyzacja procesów bardzo dokładnej obróbki ściernej oraz budowa i eksploatacja precyzyjnych urządzeń technologicznych.

Jak podkreślił podczas uroczystości promotor honorowego doktoratu, prof. Adam Hamrol, laureat wyróżnienia posiada nie tylko niezwykle wszechstronne zainteresowania badawcze, ale i potrafi być inspiracją dla wielu młodych studentów i naukowców.

„Dokonania naukowe prof. Kacalaka pozwalają uznać go za wzór: uczonego, inżyniera, nauczyciela i wychowawcy. Profesor jest postrzegany, jako człowiek z wyjątkową pasją do szukania nowych możliwości zastosowania w naukach technicznych oraz praktyce przemysłowej osiągnięć nauk podstawowych i wyróżnia się przy tym nieprzeciętnym, błyskotliwym umysłem” – mówił promotor.

W środowiskach naukowych prof. Kacalak nazywany jest prekursorem wprowadzania kreatywnego myślenia i innowacyjności w procesach kształcenia młodych inżynierów i pracowników naukowych politechnik. Profesor w swojej karierze naukowej był także m.in. członkiem zespołów programowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Komisji ds. Standardów Kształcenia w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

„Można śmiało stwierdzić, że profesor jest twórcą szkoły naukowej w zakresie nowych metod precyzyjnej obróbki ściernej oraz zastosowań sztucznej inteligencji w technologii maszyn. W tej jego nieformalnej szkole naukowej pracuje ponad 30 pracowników naukowych i doktorantów, w tym trzech profesorów, sześciu doktorów habilitowanych, 12 doktorów i kilkunastu doktorantów”- zaznaczył Hamrol.

Laureat wyróżnienia swoją drogę naukową rozpoczął od studiów na Politechnice Łódzkiej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1970 roku. Cztery lata później w Instytucie Budowy Maszyn i Automatyzacji Politechniki Wrocławskiej uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1978 roku obronił habilitację. Stopień profesora uzyskał w 1989 roku, a od 1991 jako profesor zwyczajny związany jest Politechniką Koszalińską, na której pełnił m.in. funkcję rektora.

Od 2007 roku Kacalak pełni ponadto funkcję zastępcy przewodniczącego Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk, którą objął w 2007 roku. Od 2012 r. jest natomiast jednym z członków Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Udziela się także m.in. w strukturach Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz Polskiego Towarzystwa Mechaniki Eksperymentalnej. Jako ekspert współpracuje m.in. z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie oraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Dorobek naukowy profesora to ponad 350 publikacji, z czego ok. 90 to artykuły naukowe publikowane w renomowanych czasopismach naukowych. Jest także autorem i współautorem ponad 80 patentów wykorzystywanych m.in. przy wprowadzaniu innowacyjności i zautomatyzowaniu urządzeń technologicznych.

Prof. Wojciech Kacalak otrzymał tytuł doktora honoris causa poznańskiej politechniki, jako 37. naukowiec. W gronie laureatów tej najwyższej godności akademickiej są m.in. profesorowie: Władysław Orlicz, Teobald Olejnik, Bernard Roy, Peter Wriggers, Alfred Fettweis oraz Jan A. Oleszkiewicz.

PAP - Nauka w Polsce

ajw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024