Strona główna Aktualności
Uczelnie

UMCS zainaugurował 72. rok akademicki; wręczono nagrodę im. J. Giedroycia

23.10.2015 Uczelnie, Inauguracja roku akademickiego 2015/2016

Fot. Fotolia

Prof. Andrzej Kowalczyk otrzymał tegoroczną Nagrodę im. Jerzego Giedroycia ustanowioną przez Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ta największa uczelnia publiczna we wschodniej Polsce zainaugurowała w piątek 72. rok akademicki.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia jest przyznawana od 2001 r. za badania nad dziedzictwem paryskiej "Kultury" lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki. Tradycyjnie, nagrodę wręczono podczas inauguracji nowego roku akademickiego uczelni.

 

Tegoroczną Nagrodę otrzymał historyk literatury prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk z Uniwersytetu Warszawskiego za dwutomową książkę pt. „Wena do polityki. O Giedroyciu i Mieroszewskim". W uzasadnieniu decyzji członek Kapituły Nagrody prof. Andrzej Mencwel napisał, że książka Kowalczyka to opracowanie „fundamentalne, panoramiczne i detaliczne zarazem, najbardziej kompletne z dotychczas istniejących”.

 

Książka Kowalczyka poświęcona jest początkom i rozkwitaniu „Kultury”, ukazaniu przyjaźni i współpracy Jerzego Giedroycia i jego najwierniejszego publicysty - Juliusza Mieroszewskiego. Publikacja ma wielowymiarowy charakter, łączy naukowy precyzyjny wywód - historyczny, literaturoznawczy, politologiczny – z narracją ukazującą życie Giedroycia i Mieroszewskiego poprzez pamiętniki, listy, rekonstruowane świadectwa.

 

„To wybitna książka, szczególna ze względu na jej walory źródłowe, a także całą panoramę kalendarium wydarzeń, które zostało usytuowane w tle” – zaznaczyła sekretarz Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia prof. Iwona Hofman.

 

Prof. Kowalczyk powiedział dziennikarzom, że praca nad książką trwała prawie 10 lat. Jego zdaniem dziedzictwo paryskiej „Kultury” i myśl Giedroycia są wciąż aktualne i inspirujące. „Giedroyć należy do historii inteligencji polskiej. To, co nazywamy etosem tej grupy społecznej, czyli niezależność, krytycyzm, nonkonformizm, to wszystko było w +Kulturze+, to należy do przesłania Giedroycia i jest ciągle istotne. Zawsze tego brakuje, niezależnie od ustroju i warunków i praw które obowiązują” – podkreślił.

 

Kapituła Nagrody przyznała też specjalne wyróżnienie prof. Bohdanowi Cywińskiemu za książkę „Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej" - jak powiedziała prof. Hofman - „za opowieść o znaczeniu kultury w emancypacji politycznej narodów Europy Wschodniej”.

 

UMCS uroczyście rozpoczął w piątek 72. rok akademicki. To największa publiczna uczelnia po wschodniej stronie Wisły. Obecnie kształci się tu ponad 21 tys. studentów, w większości na studiach stacjonarnych. UMCS prowadzi studia na ponad 70 kierunkach na jedenastu wydziałach w Lublinie i wydziale zamiejscowym w Puławach.

 

W tym roku studia na UMCS rozpoczęło ok. 9,6 tys. osób. Największym zainteresowaniem kandydatów podczas tegorocznej rekrutacji cieszyły się kierunki: prawo, finanse i rachunkowość, psychologia. „Nabór na studia licencjackie mamy większy niż w zeszłym roku. Natomiast spada liczba osób, które zostają w Lublinie na drugi stopień studiów (magisterskie -PAP) i to jest niepokojące” - powiedział dziennikarzom rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski.

 

Podkreślił jednocześnie, że na uczelni rozwija się kadra naukowa – w poprzednim roku akademickim 15 pracowników UMCS uzyskało tytuł profesora, przeprowadzono 77 przewodów habilitacyjnych i 99 doktorskich.

 

Na UMCS studiuje coraz więcej cudzoziemców – obecnie jest ich 1350, w ubiegłym roku było ich 1113. Naukę na I roku studiów rozpoczęło blisko 700 obcokrajowców - większość to obywatele Ukrainy, ale są także studenci z Białorusi, Rosji, Kazachstanu.

 

Najnowszą inwestycją uczelni jest Centrum Analityczno-Programowe dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku, zbudowane w ramach projektu „Ecotech-Complex Człowiek, Środowisko, Produkcja”. Jeszcze w tym roku zamontowany tam ma być wysokoteleskopowy rezonans magnetyczny, służący do specjalistycznych badań. Cały kompleks ma rozpocząć swą działalność na początku przyszłego roku.

 

„Pracujemy obecnie nad umową organizacyjno-prawną. Wiadomo, że Ecotech-Complex będzie wymagał środków i nakładów, a ci, którzy będą nim zarządzali, będą musieli je zdobywać. To jest chyba teraz największe nasze wyzwanie i nie może być inaczej, skoro inwestycja kosztuje ponad 140 mln zł” - powiedział rektor UMCS.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ren/ pz/

Tagi: umcs , inauguracja
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi