Strona główna Aktualności
Kosmos

Wkrótce trzecia konferencja "Polska w kosmosie"

24.11.2015 Kosmos, Imprezy naukowe

Fot. Fotolia

Udział i sukcesy Polaków w prestiżowych misjach kosmicznych, zarządzanie studenckimi projektami astronautycznymi, zaangażowanie przemysłu w sektor kosmiczny to wybrane zagadnienia, które podejmą uczestnicy konferencji "Polska w kosmosie". Jej trzecia edycja odbędzie się 26 i 27 listopada w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.

Konferencja ma podsumować dokonania polskiego sektora kosmicznego oraz umożliwić spotkanie liderom i pasjonatom tego sektora. W programie znalazły się m.in. następujące zagadnienia: „Pierwsze naukowe wyniki programu BRITE-PL”, „Udział i sukcesy polskich naukowców w prestiżowych misjach kosmicznych", „Zarządzanie studenckimi projektami astronautycznymi”, „Krajowy system optoelektronicznej obserwacji Ziemi”.

 

Pierwszy dzień konferencji będzie podzielony na cztery sesje poświęcone nauce i polityce kosmicznej.

 

Podczas pierwszej i drugiej sesji zaproszeni goście przybliżą swój udział oraz wyniki badań kosmosu oraz obserwacji Ziemi. Uczestnicy będą dyskutowali nad stworzeniem odpowiednich warunków wspomagających współpracę środowiska nauki i biznesu, która pozwoli niwelować różnice w innowacyjności gospodarki Polski i Europy Zachodniej. W trakcie trzeciej sesji przyjrzą się wybranym zagadnieniom polityki kosmicznej Polski, Europy i świata. Czwarta sesja będzie miała charakter dyskusji, której uczestnicy wypowiedzą się na temat najważniejszych zagadnień związanych z rozwojem sektora kosmicznego w Polsce.

 

"Przyjrzymy się możliwościom uczestnictwa polskich podmiotów w programach dedykowanych innowacjom. Poznamy plany Polskiej Agencji Kosmicznej oraz podsumujemy pierwszy niepełny rok jej działalności. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: Jak będzie wyglądał polski program narodowy obok uczestnictwa w ESA? Jak w sektor kosmiczny zaangażować polski przemysł? Jak zorganizować polską działalność kosmiczną?" - zapowiada organizator konferencji Marcin Mazur z Fundacji Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd”.

 

Drugiego dnia w trakcie trzech sesji zaprezentują się przedstawiciele biznesu, studenci oraz amatorzy działający w organizacjach pozarządowych związanych z sektorem kosmicznym i około-kosmicznym. uczestnicy konferencji dowiedzą się, jakie korzyści może przynieść współpraca pomiędzy uczelniami a biznesem. Zaprezentowane zostaną pierwsze sukcesy w rywalizacji o kontrakty Europejskiej Agencji Kosmicznej na przykładzie konkretnych polskich firm.

 

Studenci i przedstawiciele uczelni technicznych będą się mogli podzielić swoimi doświadczeniami w realizacji projektów kosmicznych na arenie krajowej i międzynarodowej. Przedstawiciele organizacji pozarządowych zaprezentują najnowsze projekty z sektora kosmicznego oraz przedstawią możliwości i źródła ich finansowania.

 

Ponadto w tym roku, by usprawnić współpracę między uczelniami technicznymi, pracodawcami oraz instytutami naukowymi, organizatorzy stworzyli Salon Partnerski. W ramach Salonu Partnerskiego przedstawiciele przedsiębiorstw bądź instytutów związanych z sektorem kosmicznym będą mogli porozmawiać z osobami poszukującymi pracy. Studenci poznają oferty pracy, praktyk, staży. Zdobędą też informacje dotyczące możliwości założenia własnej firmy oraz pozyskiwania funduszy na jej prowadzenie.

 

Organizatorami tegorocznej edycji są: Fundacja Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd”, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Lotnictwa.

 

Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi