Strona główna Aktualności
Kosmos

Wkrótce trzecia konferencja "Polska w kosmosie"

24.11.2015 Kosmos, Imprezy naukowe

Fot. Fotolia

Udział i sukcesy Polaków w prestiżowych misjach kosmicznych, zarządzanie studenckimi projektami astronautycznymi, zaangażowanie przemysłu w sektor kosmiczny to wybrane zagadnienia, które podejmą uczestnicy konferencji "Polska w kosmosie". Jej trzecia edycja odbędzie się 26 i 27 listopada w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.

Konferencja ma podsumować dokonania polskiego sektora kosmicznego oraz umożliwić spotkanie liderom i pasjonatom tego sektora. W programie znalazły się m.in. następujące zagadnienia: „Pierwsze naukowe wyniki programu BRITE-PL”, „Udział i sukcesy polskich naukowców w prestiżowych misjach kosmicznych", „Zarządzanie studenckimi projektami astronautycznymi”, „Krajowy system optoelektronicznej obserwacji Ziemi”.

 

Pierwszy dzień konferencji będzie podzielony na cztery sesje poświęcone nauce i polityce kosmicznej.

 

Podczas pierwszej i drugiej sesji zaproszeni goście przybliżą swój udział oraz wyniki badań kosmosu oraz obserwacji Ziemi. Uczestnicy będą dyskutowali nad stworzeniem odpowiednich warunków wspomagających współpracę środowiska nauki i biznesu, która pozwoli niwelować różnice w innowacyjności gospodarki Polski i Europy Zachodniej. W trakcie trzeciej sesji przyjrzą się wybranym zagadnieniom polityki kosmicznej Polski, Europy i świata. Czwarta sesja będzie miała charakter dyskusji, której uczestnicy wypowiedzą się na temat najważniejszych zagadnień związanych z rozwojem sektora kosmicznego w Polsce.

 

"Przyjrzymy się możliwościom uczestnictwa polskich podmiotów w programach dedykowanych innowacjom. Poznamy plany Polskiej Agencji Kosmicznej oraz podsumujemy pierwszy niepełny rok jej działalności. Postaramy się odpowiedzieć na pytania: Jak będzie wyglądał polski program narodowy obok uczestnictwa w ESA? Jak w sektor kosmiczny zaangażować polski przemysł? Jak zorganizować polską działalność kosmiczną?" - zapowiada organizator konferencji Marcin Mazur z Fundacji Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd”.

 

Drugiego dnia w trakcie trzech sesji zaprezentują się przedstawiciele biznesu, studenci oraz amatorzy działający w organizacjach pozarządowych związanych z sektorem kosmicznym i około-kosmicznym. uczestnicy konferencji dowiedzą się, jakie korzyści może przynieść współpraca pomiędzy uczelniami a biznesem. Zaprezentowane zostaną pierwsze sukcesy w rywalizacji o kontrakty Europejskiej Agencji Kosmicznej na przykładzie konkretnych polskich firm.

 

Studenci i przedstawiciele uczelni technicznych będą się mogli podzielić swoimi doświadczeniami w realizacji projektów kosmicznych na arenie krajowej i międzynarodowej. Przedstawiciele organizacji pozarządowych zaprezentują najnowsze projekty z sektora kosmicznego oraz przedstawią możliwości i źródła ich finansowania.

 

Ponadto w tym roku, by usprawnić współpracę między uczelniami technicznymi, pracodawcami oraz instytutami naukowymi, organizatorzy stworzyli Salon Partnerski. W ramach Salonu Partnerskiego przedstawiciele przedsiębiorstw bądź instytutów związanych z sektorem kosmicznym będą mogli porozmawiać z osobami poszukującymi pracy. Studenci poznają oferty pracy, praktyk, staży. Zdobędą też informacje dotyczące możliwości założenia własnej firmy oraz pozyskiwania funduszy na jej prowadzenie.

 

Organizatorami tegorocznej edycji są: Fundacja Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd”, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Lotnictwa.

 

Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ agt/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi