Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
04.12.2015 aktualizacja 04.12.2015

Czworo młodych Polaków wśród laureatów 291 grantów ERC

Dwóch Polaków zrealizuje badania w Polsce, a dwoje - za granicą w ramach prestiżowych Starting Grants Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W piątek ERC ogłosiła, że granty o łącznej wartości 429 mln euro przyznano 291 młodym naukowcom.

Wyniki konkursu podsumowano w przesłanym PAP komunikacie Komisji Europejskiej.

Wśród laureatów tegorocznych grantów jest dwóch naukowców, którzy zrealizują badania w Polsce - obaj związani są z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (MIM UW). Dr Marek Cygan dostanie grant w wysokości 1,48 mln euro na pracę nad algorytmami, czyli matematycznymi sposobami rozwiązywania problemów przy pomocy komputera. Z kolei dr Piotr Nowak - pracujący także w Instytucie Matematycznym PAN dostanie 880 tys. euro na badania nad tzw. teorią indeksu.

W tym samym konkursie kolejnych dwóch Polaków otrzymało granty na realizację własnych projektów za granicą. Dr Grzegorz Sumara będzie prowadził badania na chorobami metabolizmu na Uniwersytecie w Wuerzburgu w Niemczech (dostał na ten cel 1,5 mln euro). A dr Patrycja Nowak-Śliwińska na Uniwersytecie w Genewie zajmie się spersonalizowanymi terapiami w leczeniu nowotworów (grant 1,2 mln euro).

Granty ERC przyznawane są naukowcom każdej narodowości działającym w Europie lub gotowych do przeniesienia się. W tej rundzie granty przyznano naukowcom 38 narodowości. Nowe projekty ERC będą realizowane w 23 krajach w Europie. Najwięcej grantów trafiło do Wielkiej Brytanii (48), Niemiec (47), Holandii (32) i Francji (29).

ERC - jak informuje KE - podjęła działania, by poszerzyć dostęp do programu grantowego krajom, które dotychczas uzyskiwały niewiele grantów - głównie z Europy Środkowej i Wschodniej (w tym Polsce). Jak poinformowano w komunikacie, w krajach tych w ostatnich kilku latach wzrosła liczba stypendystów, którzy zrealizują tam swoje projekty. Np. w tym programie gospodarzem jednego z projektów po raz pierwszy będzie Malta.

ERC przyznaje tzw. Starting Grants naukowcom dowolnej narodowości, którzy są od 2 do 7 lat po doktoracie. Ich badania muszą być przeprowadzone w organizacji badawczej na terenie UE lub krajów stowarzyszonych. Finansowanie (max. 1,5 mln euro na projekt) zapewniane jest na maksymalnie pięć lat.

Europejska Rada Badań Naukowych, powołana przez Unię Europejską w 2007 roku, jest pierwszą europejską organizacją finansującą wyjątkowe pionierskie badania. Każdego roku wybiera i finansuje najlepszych, kreatywnych naukowców dowolnej narodowości i wieku, aby realizowali swoje projekty w Europie. ERC stara się przyciągnąć do Europy najlepszych naukowców z dowolnego miejsca na świecie. Do tej pory, ERC sfinansowała ponad 5000 najlepszych naukowców na różnych etapach kariery.

ERC jest prowadzona przez niezależny organ zarządzający, Radę Naukową. Rada dysponuje budżetem w wysokości ponad 13 mld euro na lata 2014-2020 i jest częścią programu badań naukowych i innowacji, Horyzont 2020.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024