Strona główna Aktualności
Uczelnie

Uniwersytet Warszawski otwiera Laboratorium Cyfrowe Humanistyki

10.12.2015 Uczelnie
Warszawa, 19.08.2011. Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona w 1816 roku w Warszawie.Nz.  brama główna Uniwersytetu/bpt/PAP/Wojciech Pacewicz

Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz 19.08.2011

Pomoc naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego w tworzeniu i prowadzeniu projektów z humanistyki cyfrowej, popularyzowanie wiedzy o możliwościach badań z humanistyki cyfrowej, to niektóre zadania Laboratorium Cyfrowego Humanistyki. Swoją działalność zainauguruje już w czwartek 10 grudnia.

"Powstanie Laboratorium Cyfrowego Humanistyki (LaCH) jest rezultatem współpracy wydziałów i jednostek humanistycznych, na których prowadzi się badania z użyciem narzędzi cyfrowych, a także Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW" - informuje na stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.

 

LaCH UW ma stać się wiodącym ośrodkiem badawczym w zakresie humanistyki cyfrowej w Polsce, współpracującym z krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi tego typu, ośrodkami badawczymi, konsorcjami, sieciami naukowymi, podmiotami z sektora nowych technologii.

 

"Jestem przekonana, że laboratorium będzie znaczącym wsparciem dla badaczy – humanistów z UW, którzy w swojej pracy już wykorzystują narzędzia cyfrowe lub chcą to robić" – mówi przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego LaCH prof. Dorota Urbanek z Wydziału Lingwistyki Stosowanej. "Będziemy sieciować inicjatywy wewnętrzne i zewnętrzne, zapewniać profesjonalną pomoc techniczną i administracyjną dla badaczy, pobudzać i – jeśli trzeba – koordynować współpracę informatyków z kierownikami grantów i projektów" - dodaje.

 

Ponadto laboratorium zajmie się zagadnieniem podtrzymywania przedsięwzięć już ukończonych. Na seminariach, wykładach i warsztatach będzie też popularyzować wiedzę o możliwościach badań z humanistyki cyfrowej oraz propagować etyczne ich prowadzenie. "Wspierając badania z zakresu humanistyki cyfrowej, LaCH chce promować jednocześnie całą humanistykę, wierząc, że narzędzia cyfrowe przyczyniają się do usprawnienia i przyspieszenia transferu wiedzy, otwierają przed humanistyką nowe możliwości badawcze i edukacyjne" – mówi prof. Dorota Urbanek.

 

Otwarcie laboratorium odbędzie się 10 grudnia o godz. 13 w budynku Centrum Nowych Technologii przy ul. Banacha 2c.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi