Strona główna Aktualności
Uczelnie

Uniwersytet Warszawski otwiera Laboratorium Cyfrowe Humanistyki

10.12.2015 Uczelnie
Warszawa, 19.08.2011. Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona w 1816 roku w Warszawie.Nz.  brama główna Uniwersytetu/bpt/PAP/Wojciech Pacewicz

Fot. PAP/ Wojciech Pacewicz 19.08.2011

Pomoc naukowcom z Uniwersytetu Warszawskiego w tworzeniu i prowadzeniu projektów z humanistyki cyfrowej, popularyzowanie wiedzy o możliwościach badań z humanistyki cyfrowej, to niektóre zadania Laboratorium Cyfrowego Humanistyki. Swoją działalność zainauguruje już w czwartek 10 grudnia.

"Powstanie Laboratorium Cyfrowego Humanistyki (LaCH) jest rezultatem współpracy wydziałów i jednostek humanistycznych, na których prowadzi się badania z użyciem narzędzi cyfrowych, a także Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW" - informuje na stronie internetowej Uniwersytet Warszawski.

 

LaCH UW ma stać się wiodącym ośrodkiem badawczym w zakresie humanistyki cyfrowej w Polsce, współpracującym z krajowymi i zagranicznymi jednostkami naukowymi tego typu, ośrodkami badawczymi, konsorcjami, sieciami naukowymi, podmiotami z sektora nowych technologii.

 

"Jestem przekonana, że laboratorium będzie znaczącym wsparciem dla badaczy – humanistów z UW, którzy w swojej pracy już wykorzystują narzędzia cyfrowe lub chcą to robić" – mówi przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego LaCH prof. Dorota Urbanek z Wydziału Lingwistyki Stosowanej. "Będziemy sieciować inicjatywy wewnętrzne i zewnętrzne, zapewniać profesjonalną pomoc techniczną i administracyjną dla badaczy, pobudzać i – jeśli trzeba – koordynować współpracę informatyków z kierownikami grantów i projektów" - dodaje.

 

Ponadto laboratorium zajmie się zagadnieniem podtrzymywania przedsięwzięć już ukończonych. Na seminariach, wykładach i warsztatach będzie też popularyzować wiedzę o możliwościach badań z humanistyki cyfrowej oraz propagować etyczne ich prowadzenie. "Wspierając badania z zakresu humanistyki cyfrowej, LaCH chce promować jednocześnie całą humanistykę, wierząc, że narzędzia cyfrowe przyczyniają się do usprawnienia i przyspieszenia transferu wiedzy, otwierają przed humanistyką nowe możliwości badawcze i edukacyjne" – mówi prof. Dorota Urbanek.

 

Otwarcie laboratorium odbędzie się 10 grudnia o godz. 13 w budynku Centrum Nowych Technologii przy ul. Banacha 2c.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ mki/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych Tajemnice grzybów - dla niewtajemniczonych

Czy wiedzieliście, że grzyby można spotkać nawet na pustyniach czy w oceanach? Albo wykorzystać jako... planistów ruchu? Każdy, kto czuje się gotów na wprowadzenie do swojego życia tych i innych ciekawostek okołogrzybowych, powinien sięgnąć po książkę "Tajemnicze życie grzybów".

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Tabletka Matuzalema Tabletka Matuzalema

Naukowcy coraz lepiej poznają biologiczne podstawy starzenia; udaje im się nawet wydłużyć życie niektórych organizmów. Według autorów tych dokonań może to zaowocować nowymi terapiami i zwiększeniem liczby przeżywanych w zdrowiu lat. Według innych badań już dziś wiele w tym względzie można zdziałać dietą.

Więcej

Tagi