Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
15.12.2015 aktualizacja 15.12.2015

Krakowscy naukowcy otrzymali nagrody im. Kopernika

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Czworo krakowskich uczonych odebrało w poniedziałek nagrody naukowe im. Mikołaja Kopernika. Wyróżnienia co pięć lat przyznaje Polska Akademia Umiejętności, a ich fundatorem jest miasto Kraków.

Laureatami tej edycji zostali: prof. Piotr Bizoń i dr Jarosław Wawrzycki z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, prof. Janusz Skalski z Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Instytucie Pediatrii Collegium Medicum UJ oraz prof. Małgorzata Filip z Pracowni Farmakologii Uzależnień Instytutu Farmakologii PAN.

Nagrodzeni otrzymali po 24 tys. zł, dyplomy oraz medale wybitne z okazji 200-lecia Polskiego Towarzystwa Krakowskiego (dziś Polska Akademia Umiejętności).

„Dziś sukces odnoszą nie tylko laureaci, jest to również sukces Krakowa, całej Polski. Bo obecność w naszym kraju tak wybitnych ludzi, to przecież wielki atut, atut który stwarza nam dobrą perspektywę dotrzymania kroku najbardziej rozwiniętym krajom świata” - skomentował prezes PAU prof. Andrzej Białas.

Prof. Skalski powiedział, że ta nagroda jest dla całego zespołu, którym kieruje. „Jesteśmy szczęśliwi, że możemy ratować dzieci. To jest coś najważniejszego, to jest nasza duma” – mówił prof. Skalski i dodał, że dzięki osiągnięciom jego zespołu rozwija się „prawdziwa polska medycyna”, która może stawiać Polaków w jednym szeregu z najlepszymi specjalistami świata.

Nagrodę przyznaje PAU w dziedzinach: astronomia, nauka o Ziemi, ekonomia, filozofia przyrody, medycyna, wojskowa sztuka obronna i prawo. Nagroda może być przyznana indywidualnie lub zespołowo.

W 2010 r. wyróżnieni zostali: w dziedzinie astronomii dr hab. Michał Kokowski, w dziedzinie filozofii przyrody prof. dr hab. Andrzej Kajetan Wróblewski, w dziedzinie geofizyki prof. Zbigniew Fajklewicz, w dziedzinie medycyny prof. Barbara Przewłocka, a w dziedzinie prawa - prof. Karol Weitz. Nagroda zespołowa w dziedzinie astronomii przypadła zespołowi Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN za prace opublikowane w renomowanych czasopismach.

Nagroda oraz zasady jej przyznawania i finansowania nawiązują do ustanowionej w roku 1873 nagrody naukowej imienia Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Umiejętności i Fundacji Miasta Krakowa.

Pierwszy konkurs ogłoszony został w 1876 r., ale w wyznaczonym terminie nie przysłano żadnej pracy. W ramach konkursów przeprowadzonych w latach 1878-1909 przedstawiono dziewięć prac, z których cztery zostały wyróżnione.

Konkurs realizowano z przerwami do 1939 r. Starania o wznowienie nagrody zostały podjęte dopiero w roku 1988 przez Komitet Organizacyjny Obchodów Pięćsetnej Rocznicy Studiów Mikołaja Kopernika w Krakowie. W 1993 r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o ustanowieniu Nagrody Naukowej im. Mikołaja Kopernika Fundacji Miasta Krakowa.

„Dziś nagroda ta jest dla nas nie tylko świadectwem przeszłości, ale też wizytówką nowoczesnego Krakowa, miasta, które strategię swojego rozwoju wiąże ściśle z potencjałem intelektualnym. Nagradzając uczonych wybitnie zasłużonych dla rozwoju dziedzin pokrewnych szerokim zainteresowaniom Mikołaja Kopernika chcemy pokazać, że współcześnie - jak w czasach, gdy studiował tu twórca teorii heliocentrycznej - nauka jest dla nas najważniejsza” – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ pz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024