Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
15.12.2015 aktualizacja 15.12.2015

Na Politechnice Wrocławskiej powstało laboratorium informatyki biomedycznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Na Politechnice Wrocławskiej powstało laboratorium informatyki biomedycznej, w którym będą prowadzone badania m.in. nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości w szkoleniu lekarzy i we wczesnym diagnozowaniu choroby Alzheimera.

Uruchomienie nowoczesnego laboratorium wiąże się z otwarciem nowego kierunku studiów na Politechnice Wrocławskiej – informatyki medycznej. Jak poinformował w poniedziałek PAP Michał Ciepielski z biura prasowego wrocławskiej uczelni, Politechnika Wrocławska zdecydowała się na uruchomienie nowego kierunku studiów, ponieważ informatyka zaczyna odgrywać coraz większa rolę w medycynie.

„Chodzi nie tylko o wykorzystanie sieci komputerowych i medycznych baz danych, ale także zastosowanie informatyki w tworzeniu elektronicznych kart pacjenta czy w przetwarzaniu sygnałów biomedycznych uzyskanych podczas badań diagnostycznych” - powiedział Ciepielski.

Studencie nowego kierunku mogą korzystać z nowoczesnego laboratorium, w którym są prowadzone zajęcia związane z grafiką komputerową i wirtualną rzeczywistością.

W nowym laboratorium ma być realizowany m.in. projekt z zakresu zastosowanie wirtualnej rzeczywistości w kształceniu lekarzy neurochirurgów. „Nie ma chyba nic bardziej skomplikowanego niż operacje na mózgu. Jakiekolwiek błędy niosą ze sobą ogromne i często nieodwracalne konsekwencje. Idea naszego projektu jest taka, żeby neurochirurg mógł się przygotować do konkretnej operacji i przetestować różne rozwiązania właśnie przy użyciu wirtualnej rzeczywistości” – powiedział dr hab. Mirosław Łątka z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej.

W laboratorium wrocławskiej uczelni będzie również realizowany projekt dotyczący wczesnej diagnostyki choroby Alzhaimera. Badania mają dotyczyć zaburzeń równowagi u pacjentów, u których tę chorobę zdiagnozowano. Wykorzystywane w nich będą urządzenia 3D oraz platforma posturograficzna, przy pomocy której sprawdzana jest dynamika środka ciężkości.

„Osoby zdrowe mają problem z zachowaniem równowagi, gdy zamykają oczy. Istnieją hipotezy, że osoby cierpiące na chorobę Alzhaimera są bardziej stabilne w momencie, w którym mają zamknięte oczy. Chcemy zbadać, w którym etapie choroby takie zaburzenia równowagi występują. Jest to o tyle istotne, że może znacząco przyspieszyć wykrycie choroby. Dodatkowo takie badanie diagnostyczne będzie dużo tańsze od stosowanych dotychczas rozwiązań” – podkreśla dr hab. Łątka.

W projekty prowadzone przez wrocławską uczelni zaangażowane są ośrodki medyczne z Wrocławia i Opola.

PAP - Nauka w Polsce

pdo/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024