Powstaje fabularyzowany film dokumentalny o chrystianizacji Polski

Inscenizacje z udziałem odtwórców historycznych, wirtualne rekonstrukcje najstarszych obiektów sakralnych, wypowiedzi wybitnych historyków i archeologów składają się na powstający film „Krzyż i korona”, który przybliży wydarzenia związane z okolicznościami przyjęcia chrztu, rozgrywającymi się na terenie kształtującego się państwa polskiego.

Produkcja powstaje w ramach cieszącego się dużą popularnością telewidzów cyklu popularnonaukowego „Tajemnice początków Polski”, w reżyserii Zdzisława Cozaca. Zdjęcia kręcono m.in. na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, na Ostrowie Lednickim, na Wzgórzu Katedralnym w Gnieźnie, na Wawelu i w Wiślicy. Dzięki współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu część inscenizacji z udziałem odtwórców historycznych zrealizowano w studio. Koproducentem jest TVP Historia.

„Film poruszy wiele żywo dyskutowanych zagadnień związanych z przyjęciem chrztu przez Mieszka I, dotyczących daty, miejsca i okoliczności tego aktu. Przedstawi też najnowszy stan wiedzy o archeologicznych śladach działalności twórców polskiego państwa na polu krzewienia wiary chrześcijańskiej” – mówi PAP Zdzisław Cozac. Współautorem scenariusza jest dr hab. Błażej Stanisławski, natomiast konsultantem naukowym prof. Henryk Samsonowicz. Wypowiedzi udzielili uznani naukowcy, m.in. prof. Wojciech Fałkowski, prof. Hanna Kóćka-Krenz, prof. Leszek Słupecki, prof. Jerzy Strzelczyk, prof. Stanisław Rosik czy prof. Przemysław Urbańczyk.

Produkcja filmu znajduje się w fazie końcowej. Jego premiera planowana była na kwiecień 2016 roku – w roku, w którym Polska obchodzić będzie uroczyście 1050-lecie chrztu Polski.

„Niestety, borykam się z trudnościami z pozyskaniem środków na dokończenie produkcji. W poprzednich latach znaczącym wsparciem było dofinansowanie z MNiSW. W tym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, nie przyjmowano wniosków o dofinansowanie działalności popularyzującej naukę” – mówi Zdzisław Cozac, który przyznaje, że brakuje nadal 40 proc. budżetu.

Cozac liczy na pomoc w tej kwestii ze strony Narodowego Centrum Kultury (NCK jest koordynatorem wydarzeń w ramach jubileuszu chrztu Polski), które wstępnie złożyło deklarację wsparcia. Jeśli do tego dojdzie, nadal będzie brakowało około 20 proc. sumy do dopięcia budżetu.

Dotychczas Zdzisław Cozac zrealizował w serii „Tajemnice początków Polski” filmy: „Trzcinica – karpacka Troja” – o dziejach grodu na wschodnich rubieżach wczesnopiastowskiego państwa, „Wyspa władców” – o jednym z naczelnych grodów państwa Mieszka i Chrobrego, „Miasto zatopionych bogów” – na temat największego portu Słowian nad Bałtykiem w czasach pierwszych Piastów i „Ukryte gniazdo dynastii” – przybliżającego pochodzenia pierwszego historycznego władcy Polski. Filmy w tej serii zdobyły kilkanaście nagród na festiwalach w kraju i za granicą. Ostatni z tytułów w listopadzie br. – Złotego Kopernika na Festiwalu Filmów Edukacyjnych. W 2013 roku Zdzisław Cozac był nominowany za cykl „Tajemnice początków Polski” w konkursie Serwisu PAP Nauka w Polsce „Popularyzator Nauki”.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera