Strona główna Aktualności
Popularyzacja nauki

Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki

17.12.2015 Popularyzacja nauki, Popularyzator nauki, Popularyzator Nauki 2015

Laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Karol Wójcicki, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Centrum Nauki EXPERYMENT, „Forum Akademickie”, prof. Przemysław Wojtaszek - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i resort nauki.

Wyniki 11. edycji konkursu ogłoszono w czwartek w Warszawie.

 

W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

 

Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera wybierała laureatów w czterech podstawowych kategoriach: Popularyzatorzy Indywidualni; Instytucje Naukowe; Instytucje Pozanaukowe oraz Media.

 

Kandydaci rywalizowali także o wyróżnienia w kategoriach: Nauka w Internecie – za internetową aktywność popularyzatorską – oraz Sponsor Popularyzacji, dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską.

 

 

W uroczystości rozstrzygnięcia konkursu wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

Zwracając się do popularyzatorów nauki, minister podkreślił: "Państwo otwieracie horyzont - zwłaszcza młodym, ale nie tylko młodym ludziom. Horyzont wyobraźni. Bo nauka wymaga wyobraźni. Nauka otwiera ludzki umysł, ludzką duszę na niezwykle skomplikowaną i niezwykle piękną przestrzeń (...) skomplikowanych pytań, wielkich zagadek, niezwykłych poszukiwań".

 

Jak powiedział Jarosław Gowin, nagrody w konkursie Popularyzator Nauki "zostały wręczone tym, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki i którzy realizują misję społecznej odpowiedzialności nauki". "Polska nauka ma wspaniały dorobek i wierzę, że ma jeszcze wspanialszą przyszłość. Ta przyszłość otwiera się przed nami nie tylko za sprawą tych, którzy dokonują odkryć naukowych, ale także tych, którzy te odkrycia popularyzują" - zaznaczył minister.

 

Członek Zarządu PAP SA Lidia Sobańska podkreśliła podczas uroczystości, że Popularyzator Nauki to najstarszy i najbardziej prestiżowy w tej kategorii konkurs w Polsce, cieszący się ogromnym zainteresowaniem i prestiżem w środowisku naukowym i w środowisku mediów.

 

"Nauka to klucz do przyszłości. W naukę warto i trzeba inwestować. Bo dzięki niej mamy szansę zbudować społeczeństwo oparte na wiedzy. Naukę trzeba popularyzować, aby rozumieć i umieć korzystać z jej osiągnięć" - powiedziała Lidia Sobańska.

 

W organizowanym wspólnie przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz resort nauki konkursie Popularyzator Nauki nagradzani są ci, "którzy z pasją nam o nauce opowiadają, którzy potrafią nas zainteresować, którzy poszerzają grono miłośników nauki" - mówiła, zwracając uwagę, że zgłoszeń do konkursu było w tym roku rekordowo dużo.

 

"Jesteście zaangażowani w wielką sprawę" - takimi słowami do popularyzatorów zwrócił się w czwartek przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber.

 

Jak mówił, żyjemy w czasach, w których trzeba "stawić czoło wyzwaniom, trendom rozwoju cywilizacyjnego", a trendy te niosą w sobie zagrożenia. "Trzeba rozumieć naturę tych zagrożeń. Trzeba szukać sposobów zapobiegania im. Nauka ma tu do odegrania kluczową rolę" - powiedział prof. Kleiber.

 

W kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Naukowcy zwyciężyła w tym roku prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Od 25 lat popularyzuje medycynę, nauki o żywieniu i farmację kliniczną. Jej wystąpień można wysłuchać podczas festiwali i pikników naukowych, na swoim koncie ma też m.in. cotygodniowy program TVN – „Wiem, co jem” i kilka książek.

 

W kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Animatorzy Popularyzacji nagroda trafiła do Karola Wójcickiego z planetarium Niebo Kopernika Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Popularyzacją nauki zajmuje się od 2003 r., czyli od 15. roku życia. Od 2008 r. jest związany z CNK, gdzie od ponad 4 lat prowadzi pokazy i prezentacje naukowe w planetarium. Regularnie uczestniczy w festiwalach nauki w całej Polsce. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci.

 

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie zostało nagrodzone w kategorii Instytucje Naukowe. To jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powołana w 2008 r. na podstawie uchwał senatów obu uczelni z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Setka wykładów z serii "Granice Nauki", które trafiają na YouTube, pionierskie w Polsce kursy online, Festiwal Kopernika, współtworzenie działu naukowego w "Tygodniku Powszechnym" – to niektóre przedsięwzięcia placówki. Dzięki Centrum odbywa się też cykl dyskusji "Rozmowy przy kawie", prowadzonych przez ks. prof. Hellera.

 

W kategorii Instytucje Pozanaukowe tytuł Popularyzatora Nauki 2015 przypadł Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Działającą od ośmiu lat trójmiejską placówkę w 2014 r. odwiedziło 250 tys. gości. Dzieci i dorośli zdobywają tam wiedzę świetnie się bawiąc na ok. 200 interaktywnych eksponatach.

 

W kategorii Media nagroda trafiła do redakcji miesięcznika „Forum Akademickie”. To czasopismo informacyjno-publicystyczne, które zajmuje się polską nauką i szkolnictwem wyższym, powstało w 1991 r. Redakcja miesięcznika od wielu lat organizuje też konkurs „Skomplikowane i proste" na najlepszy artykuł, w którym młodzi uczeni opiszą swoje badania.

 

W kategorii Nauka w Internecie Kapituła nie wybrała zwycięzcy. Podobnie jak w kategorii Sponsor Popularyzacji.

 

Kapituła konkursu zdecydowała się natomiast przyznać dwa Wyróżnienia Specjalne. Jedno z nich trafiło do twórców portalu Przystanek Nauka Uniwersytetu Śląskiego. Członkowie Kapituły docenili w ten sposób debiut portalu, który ruszył na przełomie stycznia i lutego 2015 r. Można na nim znaleźć m.in. artykuły popularnonaukowe, filmy z komentarzami ekspertów lub ciekawymi eksperymentami, blogi naukowe i e-wykłady.

 

Wyróżnienie Specjalne otrzymały również wspólnie Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka. Kapituła doceniła zaangażowanie popularyzatorek oraz wspierającej je Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Pile w działalność Akademii Młodych Odkrywców. Akademia Młodych Odkrywców  obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Zajęcia są skierowane do uczniów pilskich szkół podstawowych. Uczestniczyło w nich już ponad 320 osób.

 

Poza tym Kapituła zdecydowała o przyznaniu Nagrody specjalnej za całokształt działalności popularyzatorskiej prof. Przemysławowi Wojtaszkowi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor zajmuje się popularyzacją od niemal 15 lat. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest ogólnopolska akcja „Noc Biologów”, której jest pomysłodawcą i głównym organizatorem.

 

Jak co roku redakcja PAP - Nauka w Polsce przyznała też pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymał ją Marek Sieczkowski, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

 

Konkurs "Popularyzator Nauki", organizowany od 2005 r., jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.

 

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/ mki/ jp/ agz/

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jaroslaw Gowin podczas uroczystej gali rozstrzygnięcia konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Członek Zarządu PAP SA Lidia Sobańska. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Prof. Michał Kleiber, przewodniczący kapituły konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Dr Agnieszka Sikora (L) z portalu Przystanek Nauka; Lidia Sobańska (2L) członek Zarządu PAP SA; wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P) oraz prowadzący galę Radosław Brzózka (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Marek Sieczkowski (L), rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Urszula Rybicka (C), red. prowadząca Serwis Nauka w Polsce PAP oraz Lidia Sobańska (P) członek Zarządu PAP SA. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Piotr Kieraciński, red. naczelny "Przeglądu Akademickiego" (L); Lidia Sobańska (2L) członek Zarządu PAP SA; wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P) oraz prowadzący galę Radosław Brzózka (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Ewa Jasińska, dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni; Lidia Sobańska (2L) członek Zarządu PAP SA; wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P) oraz prowadzący galę Radosław Brzózka (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Prof. Bartosz Brożek, zastępca dyrektora Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie; Lidia Sobańska (2L) członek Zarządu PAP SA; wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P) oraz prowadzący galę Radosław Brzózka (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Karol Wójcicki (L) z planetarium Niebo Kopernika Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie; Lidia Sobańska (C) członek Zarządu PAP SA oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) podczas gali rozstrzygnięcia konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Emilia Lewicka-Kalka (L) i Agnieszka Henke (2P) z Akademii Młodych Odkrywców; Lidia Sobańska (2P) członek Zarządu PAP SA; wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (L); Lidia Sobańska, członek Zarządu PAP (C) oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jaroslaw Gowin (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas gali rostrzygnięcia konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Gala rozstrzygnięcia konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Podziel się
Ocena: 1 głosów

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi