Strona główna Aktualności
Popularyzacja nauki

Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki

17.12.2015 Popularyzacja nauki, Popularyzator nauki, Popularyzator Nauki 2015

Laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Karol Wójcicki, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Centrum Nauki EXPERYMENT, „Forum Akademickie”, prof. Przemysław Wojtaszek - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015, organizowanego przez serwis PAP Nauka w Polsce i resort nauki.

Wyniki 11. edycji konkursu ogłoszono w czwartek w Warszawie.

 

W konkursie nagradzane są osoby i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką.

 

Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera wybierała laureatów w czterech podstawowych kategoriach: Popularyzatorzy Indywidualni; Instytucje Naukowe; Instytucje Pozanaukowe oraz Media.

 

Kandydaci rywalizowali także o wyróżnienia w kategoriach: Nauka w Internecie – za internetową aktywność popularyzatorską – oraz Sponsor Popularyzacji, dla osoby lub przedsiębiorstwa finansowo wspierającego działalność popularyzatorską.

 

 

W uroczystości rozstrzygnięcia konkursu wziął udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

 

Zwracając się do popularyzatorów nauki, minister podkreślił: "Państwo otwieracie horyzont - zwłaszcza młodym, ale nie tylko młodym ludziom. Horyzont wyobraźni. Bo nauka wymaga wyobraźni. Nauka otwiera ludzki umysł, ludzką duszę na niezwykle skomplikowaną i niezwykle piękną przestrzeń (...) skomplikowanych pytań, wielkich zagadek, niezwykłych poszukiwań".

 

Jak powiedział Jarosław Gowin, nagrody w konkursie Popularyzator Nauki "zostały wręczone tym, którzy przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki i którzy realizują misję społecznej odpowiedzialności nauki". "Polska nauka ma wspaniały dorobek i wierzę, że ma jeszcze wspanialszą przyszłość. Ta przyszłość otwiera się przed nami nie tylko za sprawą tych, którzy dokonują odkryć naukowych, ale także tych, którzy te odkrycia popularyzują" - zaznaczył minister.

 

Członek Zarządu PAP SA Lidia Sobańska podkreśliła podczas uroczystości, że Popularyzator Nauki to najstarszy i najbardziej prestiżowy w tej kategorii konkurs w Polsce, cieszący się ogromnym zainteresowaniem i prestiżem w środowisku naukowym i w środowisku mediów.

 

"Nauka to klucz do przyszłości. W naukę warto i trzeba inwestować. Bo dzięki niej mamy szansę zbudować społeczeństwo oparte na wiedzy. Naukę trzeba popularyzować, aby rozumieć i umieć korzystać z jej osiągnięć" - powiedziała Lidia Sobańska.

 

W organizowanym wspólnie przez serwis PAP Nauka w Polsce oraz resort nauki konkursie Popularyzator Nauki nagradzani są ci, "którzy z pasją nam o nauce opowiadają, którzy potrafią nas zainteresować, którzy poszerzają grono miłośników nauki" - mówiła, zwracając uwagę, że zgłoszeń do konkursu było w tym roku rekordowo dużo.

 

"Jesteście zaangażowani w wielką sprawę" - takimi słowami do popularyzatorów zwrócił się w czwartek przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber.

 

Jak mówił, żyjemy w czasach, w których trzeba "stawić czoło wyzwaniom, trendom rozwoju cywilizacyjnego", a trendy te niosą w sobie zagrożenia. "Trzeba rozumieć naturę tych zagrożeń. Trzeba szukać sposobów zapobiegania im. Nauka ma tu do odegrania kluczową rolę" - powiedział prof. Kleiber.

 

W kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Naukowcy zwyciężyła w tym roku prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska. Od 25 lat popularyzuje medycynę, nauki o żywieniu i farmację kliniczną. Jej wystąpień można wysłuchać podczas festiwali i pikników naukowych, na swoim koncie ma też m.in. cotygodniowy program TVN – „Wiem, co jem” i kilka książek.

 

W kategorii Popularyzatorzy Indywidualni - Animatorzy Popularyzacji nagroda trafiła do Karola Wójcickiego z planetarium Niebo Kopernika Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie. Popularyzacją nauki zajmuje się od 2003 r., czyli od 15. roku życia. Od 2008 r. jest związany z CNK, gdzie od ponad 4 lat prowadzi pokazy i prezentacje naukowe w planetarium. Regularnie uczestniczy w festiwalach nauki w całej Polsce. Współpracuje z Uniwersytetami Dzieci.

 

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie zostało nagrodzone w kategorii Instytucje Naukowe. To jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, powołana w 2008 r. na podstawie uchwał senatów obu uczelni z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera. Setka wykładów z serii "Granice Nauki", które trafiają na YouTube, pionierskie w Polsce kursy online, Festiwal Kopernika, współtworzenie działu naukowego w "Tygodniku Powszechnym" – to niektóre przedsięwzięcia placówki. Dzięki Centrum odbywa się też cykl dyskusji "Rozmowy przy kawie", prowadzonych przez ks. prof. Hellera.

 

W kategorii Instytucje Pozanaukowe tytuł Popularyzatora Nauki 2015 przypadł Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Działającą od ośmiu lat trójmiejską placówkę w 2014 r. odwiedziło 250 tys. gości. Dzieci i dorośli zdobywają tam wiedzę świetnie się bawiąc na ok. 200 interaktywnych eksponatach.

 

W kategorii Media nagroda trafiła do redakcji miesięcznika „Forum Akademickie”. To czasopismo informacyjno-publicystyczne, które zajmuje się polską nauką i szkolnictwem wyższym, powstało w 1991 r. Redakcja miesięcznika od wielu lat organizuje też konkurs „Skomplikowane i proste" na najlepszy artykuł, w którym młodzi uczeni opiszą swoje badania.

 

W kategorii Nauka w Internecie Kapituła nie wybrała zwycięzcy. Podobnie jak w kategorii Sponsor Popularyzacji.

 

Kapituła konkursu zdecydowała się natomiast przyznać dwa Wyróżnienia Specjalne. Jedno z nich trafiło do twórców portalu Przystanek Nauka Uniwersytetu Śląskiego. Członkowie Kapituły docenili w ten sposób debiut portalu, który ruszył na przełomie stycznia i lutego 2015 r. Można na nim znaleźć m.in. artykuły popularnonaukowe, filmy z komentarzami ekspertów lub ciekawymi eksperymentami, blogi naukowe i e-wykłady.

 

Wyróżnienie Specjalne otrzymały również wspólnie Agnieszka Henke i Emilia Lewicka-Kalka. Kapituła doceniła zaangażowanie popularyzatorek oraz wspierającej je Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Pile w działalność Akademii Młodych Odkrywców. Akademia Młodych Odkrywców  obchodzi 5-lecie swojego istnienia. Zajęcia są skierowane do uczniów pilskich szkół podstawowych. Uczestniczyło w nich już ponad 320 osób.

 

Poza tym Kapituła zdecydowała o przyznaniu Nagrody specjalnej za całokształt działalności popularyzatorskiej prof. Przemysławowi Wojtaszkowi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor zajmuje się popularyzacją od niemal 15 lat. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć jest ogólnopolska akcja „Noc Biologów”, której jest pomysłodawcą i głównym organizatorem.

 

Jak co roku redakcja PAP - Nauka w Polsce przyznała też pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymał ją Marek Sieczkowski, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

 

Konkurs "Popularyzator Nauki", organizowany od 2005 r., jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w sposób przystępny dla każdego.

 

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów popularnonaukowych red. Wiktor Niedzicki, archeolog prof. Andrzej Kokowski, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ agt/ mki/ jp/ agz/

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jaroslaw Gowin podczas uroczystej gali rozstrzygnięcia konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Członek Zarządu PAP SA Lidia Sobańska. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Prof. Michał Kleiber, przewodniczący kapituły konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Dr Agnieszka Sikora (L) z portalu Przystanek Nauka; Lidia Sobańska (2L) członek Zarządu PAP SA; wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P) oraz prowadzący galę Radosław Brzózka (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Marek Sieczkowski (L), rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Urszula Rybicka (C), red. prowadząca Serwis Nauka w Polsce PAP oraz Lidia Sobańska (P) członek Zarządu PAP SA. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Piotr Kieraciński, red. naczelny "Przeglądu Akademickiego" (L); Lidia Sobańska (2L) członek Zarządu PAP SA; wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P) oraz prowadzący galę Radosław Brzózka (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Ewa Jasińska, dyrektor Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni; Lidia Sobańska (2L) członek Zarządu PAP SA; wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P) oraz prowadzący galę Radosław Brzózka (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Prof. Bartosz Brożek, zastępca dyrektora Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie; Lidia Sobańska (2L) członek Zarządu PAP SA; wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (2P) oraz prowadzący galę Radosław Brzózka (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Karol Wójcicki (L) z planetarium Niebo Kopernika Centrum Nauki Kopernik (CNK) w Warszawie; Lidia Sobańska (C) członek Zarządu PAP SA oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P) podczas gali rozstrzygnięcia konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Emilia Lewicka-Kalka (L) i Agnieszka Henke (2P) z Akademii Młodych Odkrywców; Lidia Sobańska (2P) członek Zarządu PAP SA; wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (L); Lidia Sobańska, członek Zarządu PAP (C) oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jaroslaw Gowin (P). Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas gali rostrzygnięcia konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Gala rozstrzygnięcia konkursu Popularyzator Nauki 2015. Fot. PAP/ B.Szumiec-Presch

Podziel się
Ocena: 1 głosów

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->