Zagraj i weź udział w międzynarodowym badaniu!

Materiały udostępnione przez twórców projektu: http://www.thinkingstylesproject.com
Materiały udostępnione przez twórców projektu: http://www.thinkingstylesproject.com

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają wszystkich do udziału w międzynarodowym badaniu, które ma pomóc w zrozumieniu sposobu myślenia mieszkańców różnych krajów. Każdy zainteresowany może w tym celu zagrać w prostą grę komputerową sprawdzającą styl myślenia.

Jak tłumaczą naukowcy, styl myślenia to sposób, w jaki analizujemy nowe informacje i podejmujemy decyzje. Badania publikowane na przestrzeni ostatnich lat pokazały, że ludzie pochodzący z różnych krajów charakteryzują się różnymi stylami myślenia. Przykładowo: mieszkańcy Europy Zachodniej mają tendencje do skupiania się na pojedynczych przedmiotach i na pojedynczych przyczynach zdarzeń, a mieszkańcy Wschodniej Azji skupiają się częściej na tym, jak różne obiekty są ze sobą połączone i na tym jak wiele czynników wpływa na dane zdarzenie.

Grupa naukowców z University of Exeter, Durham University, Queen Mary University of London współpracując z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum prowadzi obecnie badanie mające na celu lepsze zrozumienie różnic stylów myślenia w różnych krajach. Ze strony polskiej badaniem kierują prof. Grażyna Jasieńska i dr Andrzej Galbarczyk z UJ CM.

„Styl myślenia można określić badając m.in. to, jak ktoś rozwiązuje różne zadania w grach” – wyjaśnia PAP-Nauka w Polsce dr Galbarczyk. Udział uczestników projektu – tłumaczy naukowiec - polega jedynie na zagraniu w prostą grę komputerową.

Grę tę „Globalna Wioska” można za darmo pobrać ze sklepu App Store na każde urządzenie mobilne firmy Apple (iPad, iPhone). Gra jest dostępna w polskiej wersji językowej. Zebrane za pośrednictwem aplikacji dane mają pozwolić naukowcom na zbadanie różnic w stylu myślenia pomiędzy mieszkańcami różnych krajów.

„Interesuje nas również, czy przeprowadzając się do innego kraju ludzie przejmują styl myślenia charakterystyczny dla mieszkańców tego kraju, czy też zmiana otoczenia nie ma wpływu na to, w jaki sposób myślą” – dodaje prof. Grażyna Jasieńska z UJ. „Dlatego do zagrania w naszą grę zapraszamy również osoby, które na stałe mieszkają lub przez jakiś czas mieszkały poza swoją ojczyzną” – zaznacza badaczka.

Grę można pobrać klikając tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Szczecin, 20.11.2012 Próbna Matura w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. PAP/Marcin Bielecki

    Psycholog: matura to rytuał przejścia

  • Adobe Stock

    Zbadano wpływ konferencji astronomicznych na klimat

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera