Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
14.01.2016 aktualizacja 14.01.2016

Cząstki o różnych energiach „widzą" różne wersje czasoprzestrzeni

 Cząstki kwantowe o różnych energiach powinny inaczej odczuwać  właściwości czasoprzestrzeni. Zjawisko jest nieco podobne do  rozszczepienia światła wynikającego z faktu, że fotony o różnych  energiach odrobinę inaczej „widzą”... Cząstki kwantowe o różnych energiach powinny inaczej odczuwać właściwości czasoprzestrzeni. Zjawisko jest nieco podobne do rozszczepienia światła wynikającego z faktu, że fotony o różnych energiach odrobinę inaczej „widzą”...

Cząstki o różnych energiach powinny "odczuwać" istnienie czasoprzestrzeni o nieco innych właściwościach. Nieznany dotąd mechanizm dotyczący kwantowych modeli kosmologicznych opisali fizycy, również z Polski.

Gdy światło białe przechodzi przez pryzmat, rozszczepia się tworząc tęczę. Dzieje się tak, ponieważ światło białe jest w rzeczywistości mieszaniną fotonów o różnych energiach, a im większa energia fotonu, tym wyraźniej jest on odchylany przez pryzmat. Zatem tęcza powstaje, ponieważ fotony o różnych energiach „widzą” pryzmat o nieco innych właściwościach.

Teoretycy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW) udowodnili, że w modelach Wszechświata zbudowanych z użyciem dowolnej teorii kwantowej grawitacji także musi się pojawić \"tęcza\", tyle, że zbudowana nie z fotonów, a z różnych wersji czasoprzestrzeni. Zaprezentowany mechanizm przewiduje, że zamiast jednej, wspólnej czasoprzestrzeni, cząstki o różnych energiach „widzą\" jej nieco zmodyfikowane wersje.

To, że takie zjawisko rzeczywiście występuje, podejrzewano od kilkunastu lat. Wcześniejsze hipotezy nie były jednak wyprowadzone z teorii kwantowej, lecz oparte na zgadywaniu. Obecnie grupa teoretyków z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW), kierowana przez prof. Jerzego Lewandowskiego, przedstawiła ogólny mechanizm odpowiedzialny za wyłanianie się czasoprzestrzennej tęczy. O badaniach poinformowano w przesłanym PAP komunikacie FUW.

„Dwa lata temu wykazaliśmy, że w naszych kwantowych modelach kosmologicznych cząstki różnych rodzajów powinny odczuwać istnienie czasoprzestrzeni o nieco innych właściwościach. Teraz okazuje się, że sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Odkryliśmy naprawdę ogólny mechanizm, który powoduje, że struktura czasoprzestrzeni odczuwanej przez cząstkę musi się zmieniać nie tylko w zależności od jej rodzaju, ale nawet od jej energii” - mówi prof. Lewandowski.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024