Strona główna Aktualności
Uczelnie

Studenci z PG wycinają dywan Sierpińskiego

21.01.2016 Uczelnie

Fot. Fotolia

W 2016 roku obchodzić będziemy 100. rocznicę opisania przez Wacława Sierpińskiego fraktala, który nazywany jest „dywanem Sierpińskiego". Z tej okazji w Hiszpanii zrodził się pomysł stworzenia, z małych kolorowych naklejek, największego na świecie dywanu Sierpińskiego. W projekt zaangażowały się ośrodki z całego świata, w tym Politechnika Gdańska.

"Dywan Sierpińskiego powstaje z kwadratu, który dzielimy na dziewięć mniejszych jednakowych kwadratów, następnie środkowy kwadrat usuwamy. W ten sposób powstaje pierwsza iteracja dywanu. Następnie każdy z pozostałych ośmiu kwadratów ponownie dzielimy na dziewięć mniejszych i usuwamy środkowy kwadrat. To samo robimy w kolejnych krokach z pozostałymi kwadratami. Tak powstają kolejne iteracje dywanu. Na Politechnice Gdańskiej stworzymy piątą iterację – będzie to kwadrat o boku niespełna 5 m – tłumaczą organizatorzy akcji z ramienia PG.

 

Inicjatorami projektu pod nazwą "Sierpinski Carpet Project" są José Luis Rodríguez Blancas, profesor matematyki Uniwersytetu Almerii i David Crespo Casteleiro, nauczyciel matematyki w szkole średniej. Hiszpanie stworzą siódmą iterację dywanu – ich kwadrat będzie miał bok o długości aż 44 m. Mniejsze dywany, w tym ten z naszej uczelni, zostaną przesłane do Hiszpanii i tam połączone w wielki fraktal.

 

Do udziału w akcji pod nazwą „Sierpinski Carpet Project" Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość PG (CNMiKnO) zachęciło studentów wszystkich wydziałów Politechniki Gdańskiej.

 

W projekcie uczestniczyć będzie łącznie 512 osób. Realizacja projektu na już się rozpoczęła. Warsztaty, w trakcie których każdy student sam tworzy drugą iterację dywanu, potrwają na PG do 22 stycznia w sali nr 1 w budynku CNMiKnO.

 

Harmonogram można prześledzić pod adresem: http://cnm.pg.edu.pl/sierpinski-carpet-project

 

PAP - Nauka w Polsce

 

lt/ mki/

Tagi: pg , fraktale , matematyka
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi