27.05.2019
PL EN
21.01.2016 aktualizacja 21.01.2016

Studenci z PG wycinają dywan Sierpińskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W 2016 roku obchodzić będziemy 100. rocznicę opisania przez Wacława Sierpińskiego fraktala, który nazywany jest „dywanem Sierpińskiego". Z tej okazji w Hiszpanii zrodził się pomysł stworzenia, z małych kolorowych naklejek, największego na świecie dywanu Sierpińskiego. W projekt zaangażowały się ośrodki z całego świata, w tym Politechnika Gdańska.

"Dywan Sierpińskiego powstaje z kwadratu, który dzielimy na dziewięć mniejszych jednakowych kwadratów, następnie środkowy kwadrat usuwamy. W ten sposób powstaje pierwsza iteracja dywanu. Następnie każdy z pozostałych ośmiu kwadratów ponownie dzielimy na dziewięć mniejszych i usuwamy środkowy kwadrat. To samo robimy w kolejnych krokach z pozostałymi kwadratami. Tak powstają kolejne iteracje dywanu. Na Politechnice Gdańskiej stworzymy piątą iterację – będzie to kwadrat o boku niespełna 5 m – tłumaczą organizatorzy akcji z ramienia PG.

Inicjatorami projektu pod nazwą "Sierpinski Carpet Project" są José Luis Rodríguez Blancas, profesor matematyki Uniwersytetu Almerii i David Crespo Casteleiro, nauczyciel matematyki w szkole średniej. Hiszpanie stworzą siódmą iterację dywanu – ich kwadrat będzie miał bok o długości aż 44 m. Mniejsze dywany, w tym ten z naszej uczelni, zostaną przesłane do Hiszpanii i tam połączone w wielki fraktal.

Do udziału w akcji pod nazwą „Sierpinski Carpet Project" Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość PG (CNMiKnO) zachęciło studentów wszystkich wydziałów Politechniki Gdańskiej.

W projekcie uczestniczyć będzie łącznie 512 osób. Realizacja projektu na już się rozpoczęła. Warsztaty, w trakcie których każdy student sam tworzy drugą iterację dywanu, potrwają na PG do 22 stycznia w sali nr 1 w budynku CNMiKnO.

Harmonogram można prześledzić pod adresem: http://cnm.pg.edu.pl/sierpinski-carpet-project

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mki/

Copyright © Fundacja PAP 2019