Strona główna Aktualności

Ponad 54 mln zł dla naukowców i firm na innowacyjne badania

05.02.2016 Granty i stypendia

Fot. Fotolia

Łącznie ponad 54 mln zł - na prowadzenie innowacyjnych badań - mogą otrzymać naukowcy i firmy w programach Team i Team-Tech, ogłoszonych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Zgłoszenia do pierwszej edycji obydwu konkursów można przesyłać do 15 marca br.

W programie Team dofinansowanie otrzymają zespoły badawcze, kierowane przez wybitnych uczonych z całego świata. "Przedmiotem projektów, prowadzonych obowiązkowo we współpracy z partnerem zagranicznym, powinny być przełomowe w skali międzynarodowej prace badawczo-rozwojowe o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa, wpisujące się w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji" - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

 

Z kolei program Team-Tech skierowany jest do wybitnych uczonych posiadających doświadczenie w komercjalizacji wyników badań naukowych. Finansowaniu w tym programie podlegają projekty badawczo-rozwojowe realizowane we współpracy z partnerem gospodarczym, dotyczące rozwoju technologii, procesu lub innowacyjnego produktu.

 

"W obu programach o granty mogą aplikować naukowcy posiadający co najmniej stopień naukowy doktora, niezależnie od narodowości. Finansowanie jest przyznawane na okres trzech lat z możliwością przedłużenia na kolejne dwa lata" - informuje FNP. Według zaleceń Fundacji, budżet projektu nie powinien przekroczyć 3,5 mln zł. Środki te można przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia, prace zlecone, stypendia, szkolenia i staże w ramach rozwoju kadr.

 

Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach lub konsorcjach naukowo-przemysłowych w Polsce. "Oznacza to, że ze wsparcia będą mogły skorzystać także firmy prowadzące działalność w naszym kraju. Mogą one otrzymać nawet do 80 proc. dofinansowania na projekty w oparciu o zasady przyznawania pomocy publicznej" - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

 

Dofinansowanie przyznane w programach Team i Team-Tech będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). "Bardzo się cieszymy, że po okresie intensywnych przygotowań możemy uruchomić pierwsze konkursy w ramach nowych programów finansowanych z POIR. Jestem przekonany, że stworzą one możliwość najzdolniejszym naukowcom z Polski i z zagranicy realizowania w naszym kraju prac B+R na światowym poziomie. Po raz pierwszy FNP oferuje także dofinansowanie grantów realizowanych w firmach lub konsorcjach naukowo-przemysłowych" – mówi wicedyrektor ds. działalności programowej w FNP dr Tomasz Poprawka.

 

Termin przyjmowania aplikacji do obu programów w pierwszym konkursie upływa 15 marca br. Kolejne nabory FNP ogłosi w maju i listopadzie 2016 r. Do końca 2019 r. Fundacja planuje zorganizować łącznie po osiem konkursów w programie Team i Team-Tech. Finansowanie otrzyma ponad 100 zespołów, do których zostanie zaangażowanych ponad 1400 młodych badaczy – studentów, doktorantów i młodych doktorów.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

ekr/ ula/

Tagi: fnp
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego Inka o... Inkach - monumentalne dzieje państwa inkaskiego

Z historią, zwyczajami, życiem codziennym oraz religią Inków spisaną na pocz. XVII w. przez potomka hiszpańskiego konkwistadora i inkaskiej księżniczki można zapoznać się w monumentalnym tomie "O Inkach uwagi prawdziwe", który ukazał się nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Więcej

Myśl na dziś

Stosunek pomiędzy nauką a myśleniem staje się autentyczny dopiero wówczas, gdy dostrzegamy przedzielającą je przepaść.
Martin Heidegger

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi