Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Cywilizacja zachodnioeuropejska – nowy kierunek studiów na UAM

16.02.2016 Historia i kultura, Uczelnie

Źródło: Wikimedia.org

Kształcenie świadomości dziedzictwa poprzednich pokoleń w oparciu o spuściznę antyku grecko-rzymskiego i chrześcijaństwa – to idea przyświecająca nowemu kierunkowi studiów o profilu praktycznym w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Poznaniu, z siedzibą w Gnieźnie.

"Cywilizacja Zachodnioeuropejska jest nowym, unikatowym na skalę światową kierunkiem studiów, który jest szczególnie potrzebny w dobie kryzysu Zachodu. Powstał w Instytucie Kultury Europejskiej UAM, jako nowoczesny sposób mówienia o historii. Naszym celem jest kształcenie świadomych swego dziedzictwa obywateli, którzy będą potrafili się odnaleźć w instytucjach kultury i promować cywilizację zachodnioeuropejską” – wyjaśnia PAP prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk, koordynator kierunku.

 

Program studiów jest silnie zakorzeniony w historii. Naukowcy kierują nową ofertę przede wszystkim do tych młodych ludzi, którzy interesują się przeszłością i chcieliby poznawać ją w całkowicie nowej perspektywie, która odbiega od tradycyjnego kursu historii. „Stawiamy na połączenie wiedzy o przeszłości z nowoczesnymi metodami nauczania, które otworzą przed absolwentami tego kierunku zupełnie nowe szanse na rynku pracy” – przekonuje prof. Kubiaczyk.

 

W programie studiów nad klasycznymi wykładami uniwersyteckimi przeważają ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty i projekty. Naukowcy stawiają na połączenie wiedzy teoretycznej z konkretnymi umiejętnościami praktycznymi nabywanymi w trakcie realizowanych zajęć. Ważnym elementem studiów będą praktyki w instytucjach kulturalnych z Gniezna i Poznania, w tym mediach czy muzeach.

 

W ramach kierunku możliwe jest ukończenie specjalności „Dziedzictwo cywilizacji Zachodu w kontekstach medialnych”, która ma na celu nauczenie praktycznych umiejętności z zakresu wykorzystania współczesnych przekazów medialnych w celu utrwalania, rozpowszechniania i promowania historycznego dziedzictwa zachodnioeuropejskiej kręgu kulturowego. Szczególną wagę w programie zwrócono na takie sprawności jak: tworzenie i obróbka zdjęć, projektowanie audycji radiowych, filmów dokumentalnych, widowisk teatralnych, organizacja rekonstrukcji historycznych, tworzenie wirtualnych rekonstrukcji obiektów historycznych, prowadzenie i obsługa portali społecznościowych, blogów i stron www. Przedmioty w ramach tej specjalności prowadzone będą przez osoby spoza uczelni.

 

Nowy kierunek to stacjonarne studia pierwszego stopnia. Pierwszy nabór rozpocznie się w maju br. Kierunek ruszy w październiku 2016 roku. Po ukończeniu studiów absolwent kierunku Cywilizacja Zachodnioeuropejska uzyska tytuł licencjata. Akademicy liczą, że będzie mógł znaleźć zatrudnienie głównie w instytucjach o profilu kulturalnym – muzeach, domach kultury, ale też w lokalnych, ogólnopolskich i europejskich mediach i organizacjach społecznych oraz różnego typu organizacjach samorządowych i międzynarodowych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.ikeuam-cywilizacja.com

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Tagi: uam
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Klasyka fizyki dla smyka i laika Klasyka fizyki dla smyka i laika

"Pan Tompkins" to książki, na których wychowały się już zastępy fizyków. Obecnie z jego przygodami mogą się zapoznać kolejne pokolenia. I choć autor - George Gamow - nie żyje od pół wieku, książka została uzupełniona o nowe wątki i tematy, podejmowane w fizyce w ostatnich latach.

Więcej

Myśl na dziś

Dobrze zrozumiana nauka chroni człowieka przed pychą, gdyż ukazuje mu jego granice.
Albert Schweitzer

Nasz blog

Przełamując efekt Matyldy Przełamując efekt Matyldy

Maria Skłodowska-Curie czy Katherine G. Johnson to kobiety nauki, które odniosły sukces, przełamały społeczną nieufność, zdobyły zasłużone laury, a ostatnio "upomniało się" o nie kino. Jednak tych, których wybitne dokonania naukowe długo pozostawały w cieniu i wciąż są mało znane jest wiele. Cecilia Payne-Gaposchkin, Jocelyn Bell Burnell czy Trottula, to tylko niektóre z nich.

Więcej

Tagi

-->