Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Cywilizacja zachodnioeuropejska – nowy kierunek studiów na UAM

16.02.2016 Historia i kultura, Uczelnie

Źródło: Wikimedia.org

Kształcenie świadomości dziedzictwa poprzednich pokoleń w oparciu o spuściznę antyku grecko-rzymskiego i chrześcijaństwa – to idea przyświecająca nowemu kierunkowi studiów o profilu praktycznym w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Poznaniu, z siedzibą w Gnieźnie.

"Cywilizacja Zachodnioeuropejska jest nowym, unikatowym na skalę światową kierunkiem studiów, który jest szczególnie potrzebny w dobie kryzysu Zachodu. Powstał w Instytucie Kultury Europejskiej UAM, jako nowoczesny sposób mówienia o historii. Naszym celem jest kształcenie świadomych swego dziedzictwa obywateli, którzy będą potrafili się odnaleźć w instytucjach kultury i promować cywilizację zachodnioeuropejską” – wyjaśnia PAP prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk, koordynator kierunku.

 

Program studiów jest silnie zakorzeniony w historii. Naukowcy kierują nową ofertę przede wszystkim do tych młodych ludzi, którzy interesują się przeszłością i chcieliby poznawać ją w całkowicie nowej perspektywie, która odbiega od tradycyjnego kursu historii. „Stawiamy na połączenie wiedzy o przeszłości z nowoczesnymi metodami nauczania, które otworzą przed absolwentami tego kierunku zupełnie nowe szanse na rynku pracy” – przekonuje prof. Kubiaczyk.

 

W programie studiów nad klasycznymi wykładami uniwersyteckimi przeważają ćwiczenia, konwersatoria, warsztaty i projekty. Naukowcy stawiają na połączenie wiedzy teoretycznej z konkretnymi umiejętnościami praktycznymi nabywanymi w trakcie realizowanych zajęć. Ważnym elementem studiów będą praktyki w instytucjach kulturalnych z Gniezna i Poznania, w tym mediach czy muzeach.

 

W ramach kierunku możliwe jest ukończenie specjalności „Dziedzictwo cywilizacji Zachodu w kontekstach medialnych”, która ma na celu nauczenie praktycznych umiejętności z zakresu wykorzystania współczesnych przekazów medialnych w celu utrwalania, rozpowszechniania i promowania historycznego dziedzictwa zachodnioeuropejskiej kręgu kulturowego. Szczególną wagę w programie zwrócono na takie sprawności jak: tworzenie i obróbka zdjęć, projektowanie audycji radiowych, filmów dokumentalnych, widowisk teatralnych, organizacja rekonstrukcji historycznych, tworzenie wirtualnych rekonstrukcji obiektów historycznych, prowadzenie i obsługa portali społecznościowych, blogów i stron www. Przedmioty w ramach tej specjalności prowadzone będą przez osoby spoza uczelni.

 

Nowy kierunek to stacjonarne studia pierwszego stopnia. Pierwszy nabór rozpocznie się w maju br. Kierunek ruszy w październiku 2016 roku. Po ukończeniu studiów absolwent kierunku Cywilizacja Zachodnioeuropejska uzyska tytuł licencjata. Akademicy liczą, że będzie mógł znaleźć zatrudnienie głównie w instytucjach o profilu kulturalnym – muzeach, domach kultury, ale też w lokalnych, ogólnopolskich i europejskich mediach i organizacjach społecznych oraz różnego typu organizacjach samorządowych i międzynarodowych. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.ikeuam-cywilizacja.com

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Tagi: uam
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Jeśli starszawy, uznany naukowiec mówi, że coś jest możliwe, niemal z pewnością ma rację, lecz jeśli mówi, że to jest niemożliwe, najprawdopodobniej się myli.
Arthur Charles Clarke

Nasz blog

Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji! Rektorzy, naukowcy! Doceńcie rolę popularyzacji!

Rola komunikacji naukowej na polskich uczelniach wciąż nie jest dostatecznie doceniona. Ani przez naukowców, ani przez władze uczelni. Zdawałoby się, że prezentowanie osiągnięć naukowców to zadanie biur prasowych. Te jednak często mają ustalone zupełnie inne priorytety.

Więcej

Tagi