Strona główna Aktualności
Historia i kultura

20 lat polskich wykopalisk przy najstarszej piramidzie świata – wystawa w Krakowie

29.02.2016 Archeologia, Historia i kultura, Popularyzacja nauki

Miejsce badań polskiej misji, fot. W.Wojciechowski

Grobowce zawierające unikatowe dzieła sztuki i dokumenty o bezcennej wartości historycznej odkryli w czasie wykopalisk w Sakkarze w Egipcie polscy archeolodzy. Z najciekawszymi znaleziskami będzie można zapoznać się na ekspozycji, której wernisaż odbędzie się 1 marca w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Kierownikiem wykopalisk jest od początku trwania misji prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN. Wernisaż poprzedzi wykład naukowca pt. „Dwadzieścia lat polskich badań w Sakkarze”.

 

Zarówno wystawa, jak i wykład podsumują wyniki dotychczasowych badań na terenie przylegającym od zachodu do najstarszej piramidy świata. Sakkara to najstarsza część starożytnego cmentarzyska w Memfis, które było stolicą Egiptu w czasach budowniczych piramid. Odkryto tam dwie nekropole położone jedna nad drugą i datowane na okres Starego Państwa (III tysiąclecia p.n.e.) oraz Okres Ptolemejski (koniec I tysiąclecia p.n.e.).

 

Zdaniem prof. Myśliwca do największych osiągnięć misji należy odsłonięcie dwu bogato dekorowanych grobowców z okresu VI dynastii egipskiej. „Unikatowe płaskorzeźby i malowidła dekorujące ich ściany należą nie tylko do arcydzieł sztuki, lecz także stanowią cenne źródło historyczne, rzucające nowe światło na jeden z +ciemnych okresów+ państwa faraonów, które po raz pierwszy zaczyna chylić się wówczas ku upadkowi z powodu osłabienia władzy centralnej” – wyjaśnia naukowiec.

 

Jednym ze wspomnianych grobowców z VI dynastii jest wykute w skale miejsce wiecznego spoczynku wezyra Merefnebefa, którego barwna polichromia została zabezpieczona przez konserwatorów znad Wisły. W 2005 roku prof. Myśliwiec otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (czasem nazywaną „polskim Noblem”) w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za odkrycie grobowca i jego udokumentowane w monografii „The Tomb of Merefnebef”.

 

Wystawę wzbogacono o zabytki z okresu Starego Państwa ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, które towarzyszyć będą planszom ilustrującym spektakularne odkrycia polskiej misji.

 

Otwarcie wystawy „Dwadzieścia lat polskich wykopalisk w Sakkarze (Egipt)” odbędzie się 1 marca o godz. 17.00. Ekspozycję przygotowały: IKŚiO PAN, Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Wystawa będzie czynna do 19 grudnia br. Towarzyszy jej krótka monografia w języku polskim i angielskim na temat osiągnięć polskich archeologów w Sakkarze.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Polskie wykopaliska w Sakkarze, fot. M. Jawornicki

Wnętrze jednego z odkrytych grobowców, fot. J. Dąbrowski

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu Polskie tłumaczenie jednego z najważniejszych źródeł o historii Egiptu

Do odczytania hieroglifów w 1822 r. jego zapiski stanowiły jedno z najważniejszych źródeł na temat historii faraonów Egiptu. Ukazało się pierwsze polskie tłumaczenie tekstów pozostawionych przez Manethona - kapłana egipskiego, który żył ponad 2 tys. lat temu.

Więcej

Myśl na dziś

Nauka jest kłótliwa i piękna. Jeśli chcesz mieć z nią coś do czynienia, musisz prowadzić wiecznie proces sądowy.
Isaac Newton

Nasz blog

Koniec schabowego? Koniec schabowego?

Zmiennokształtny makaron, mięso z probówki, wydruki z ryb czy białko z domowego reaktora – takie składniki diety proponują naukowcy. Mają być przy tym zdrowe i smaczne, a nowe prawo ułatwi ich sprzedaż.

Więcej

Tagi