Strona główna Aktualności
Historia i kultura

20 lat polskich wykopalisk przy najstarszej piramidzie świata – wystawa w Krakowie

29.02.2016 Archeologia, Historia i kultura, Popularyzacja nauki

Miejsce badań polskiej misji, fot. W.Wojciechowski

Grobowce zawierające unikatowe dzieła sztuki i dokumenty o bezcennej wartości historycznej odkryli w czasie wykopalisk w Sakkarze w Egipcie polscy archeolodzy. Z najciekawszymi znaleziskami będzie można zapoznać się na ekspozycji, której wernisaż odbędzie się 1 marca w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Kierownikiem wykopalisk jest od początku trwania misji prof. Karol Myśliwiec z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN. Wernisaż poprzedzi wykład naukowca pt. „Dwadzieścia lat polskich badań w Sakkarze”.

 

Zarówno wystawa, jak i wykład podsumują wyniki dotychczasowych badań na terenie przylegającym od zachodu do najstarszej piramidy świata. Sakkara to najstarsza część starożytnego cmentarzyska w Memfis, które było stolicą Egiptu w czasach budowniczych piramid. Odkryto tam dwie nekropole położone jedna nad drugą i datowane na okres Starego Państwa (III tysiąclecia p.n.e.) oraz Okres Ptolemejski (koniec I tysiąclecia p.n.e.).

 

Zdaniem prof. Myśliwca do największych osiągnięć misji należy odsłonięcie dwu bogato dekorowanych grobowców z okresu VI dynastii egipskiej. „Unikatowe płaskorzeźby i malowidła dekorujące ich ściany należą nie tylko do arcydzieł sztuki, lecz także stanowią cenne źródło historyczne, rzucające nowe światło na jeden z +ciemnych okresów+ państwa faraonów, które po raz pierwszy zaczyna chylić się wówczas ku upadkowi z powodu osłabienia władzy centralnej” – wyjaśnia naukowiec.

 

Jednym ze wspomnianych grobowców z VI dynastii jest wykute w skale miejsce wiecznego spoczynku wezyra Merefnebefa, którego barwna polichromia została zabezpieczona przez konserwatorów znad Wisły. W 2005 roku prof. Myśliwiec otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (czasem nazywaną „polskim Noblem”) w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za odkrycie grobowca i jego udokumentowane w monografii „The Tomb of Merefnebef”.

 

Wystawę wzbogacono o zabytki z okresu Starego Państwa ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Krakowie, które towarzyszyć będą planszom ilustrującym spektakularne odkrycia polskiej misji.

 

Otwarcie wystawy „Dwadzieścia lat polskich wykopalisk w Sakkarze (Egipt)” odbędzie się 1 marca o godz. 17.00. Ekspozycję przygotowały: IKŚiO PAN, Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Wystawa będzie czynna do 19 grudnia br. Towarzyszy jej krótka monografia w języku polskim i angielskim na temat osiągnięć polskich archeologów w Sakkarze.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Polskie wykopaliska w Sakkarze, fot. M. Jawornicki

Wnętrze jednego z odkrytych grobowców, fot. J. Dąbrowski

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Intrygująca wycieczka po kapitalizmie Intrygująca wycieczka po kapitalizmie

Rzadko kiedy biorę do ręki książkę naukową zaintrygowany - skutecznemu zaczytaniu przeszkadza często ich sztywny układ, nieczytelne i skomplikowane tabelki. Inaczej jest w przypadku "Kapitalizmu. Historii krótkiego trwania" autorstwa dr. Kacpra Pobłockiego.

Więcej

Tagi